Bu haber kez okundu.

Eyüp Bektaş’ın Haberi- Sizlere 2016 yılında yayımladığımız bir haberden söz edeceğim şimdi. 50 yaşındaki Köy Muhtarının bile hiç bilmediği ve hiç görmediğini açıkladığı Kireçlik şelaleleri diye işaret ettiğimiz alanda, üç ayrı şelale sıralanıyor. Bizlere “bir başka şelale daha var” dediler ama bizim koşullarımız ve donanımımız bu şelaleyi keşfetmeye yetmediği için yarıda bıraktığımız gezimizde tespit ettiğimiz görüntüleri tekrar yayımlayacağız.

Bu günlerde bir çok resmi turizm haftası etkinlikleri düzenleniyor. Salonlarda konuşulacak ve yıllık program çerçevesinde bir dizi etkinlik yine kağıt üstünde gerçekleştirilecek. İstedik ki, bu hafta kapsamında Kireçlik şelalelerinden haberdar olunsun/olsunlar. Belki  bir kamu yöneticisi ya da özel bir meraklı çıkar ve haberi okur  da “bir gidelim şuraya” diye düşündük.

Biz Kireçlik’in şelaleri haberini yayımladıktan sonra dönemin AK Parti il Genel Meclis Üyesi Ayhan Taşdelen konuya ilgi gösterdi. Taşdelen, bir gün tüm il genel meclis üyelerini Kireçlik’e getirdi ve konuyu gündeme taşıyarak, İl Genel Meclisinden de oybirliği ile kamping alanı kararını çıkarttı. Bu karar ile Zonguldak’ın ilk ve tek kamping alanı Kireçlik oldu.  Bu ilgi Kireçlik’in deniz kenarına kadar olan yolunun asfaltlanmasına kadar uzandı.

Şimdi il genel meclisinin bu karar çerçevesinde Kireçlik’te kamping alanının işler hale getirilmesi için projeleri hazırlatması ve ihaleye çıkarması gerekiyor.

ŞİMDİ SİZLERE ÜÇ YIL ÖNCE YAYIMLADIĞIMIZ HABERİ TEKRAR SUNUYORUZ. TURİZM HAFTASI ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA BU BAKİR SAHİLİN, ŞELALELERİ İLE BİRLİKTE VE DE KAMPİNG ALANI KARARINI DA ÜSTÜNE KOYARAK DEĞERLENDİRİLMESİ GEREKTİĞİNE VURGU YAPIYORUZ.

İŞTE O HABERİN SPOTU VE HABERİ.:

Günü Birlik Turizm alanı ilan edilmesi istenen Kireçlik, sahili, şelaleleri ve tüm bakirliği ile sosyal ve kültürel yaşama kazandırılmayı bekliyor. Ballıca ile Kireçlik sahili arasındaki 2,5 km lik yol, EKİ’nin kömür ocaklarını kapatmasının ardından kaderine terk edilince, ulaşım ancak patpatlarla sağlanabiliyor.


HABERİ:

O şelale Kireçlik’te. Aldığımız bir duyumla Ballıca ile Bayat köylerinin birleştiği nokta olan Kireçlik sahilinde denize akan tatlı su kaynağının devamında bilinen ve klişe bir deyimle “saklı cennet” bir alanda üç şelaleyi bulmak için gittik Ballıca köyüne.

Ballıca Köy Muhtarı Nazım Civelek, Emekli Öğretmen Naci Açıkgöz ve köy halkı tarafından karşılandık. Murat Aksoy’un patpat kaptanlığında Ballıca’dan Kireçlik’e sahiline indik. Denize sıfır noktasından itibaren kılavuzumuz Murat Aksoy elindeki merdiven ile en önde,  bizlerde arkasında, fındık bahçelerinin içinden geçerek, ısırgan ortalarından kendimizi koruyarak yola koyulduk. Yol arkadaşlarım Şehir Plancısı Kamuran Ayyıldız,  kızı Zeynep ve Kandillili Turizmci Nüvit Koray’dı.

İlk şelaleye vardığımızda, etraftaki mor kelebekleri gördüğümüzde Muhtar Nazım Civelek’e “Bu şelalenin adı var mı?” diye sordum. Yokmuş adı. Kelebekleri seyrederken ortak kararla “Mor Şelale” adını verdik birinciye.  

İkinci şelale bütünleştiği yerden beş ayrı noktadan dökülerek farklı bir görüntü verip yoluna devam ediyor. Bu şelaleye “Değirmenağzı” deniyormuş. Demek ki, çok eski yıllarda değirmen mi vardı ki? 

Doğa ve su. Su ve şelale. Tepedeki güneş bizi selamlıyordu sanki, keşfimizin heyecanına neşe katarak.  En büyük şelaleye ulaşmak bir hayli zor oldu. Kılavuzumuzun merdiveni o kadar çok işi yaradı Koca koca. kayaları bu merdiven ile aşıp büyük şelaleye geldiğimizde etkilenmemek mümkün değildi. Aktığı noktada küçük de bir göl oluşturan şelale gerçekten de görülmeye değer.

KONUŞTUK BALLICALILARLA

Bektaş: Naci Hocam siz Ballıca Köylüsünüz. Kendi köyünüzde böyle bir şelale olduğunu biliyor muydunuz?

Açıkgöz: Ben biraz daha geniş kapsamlı bakayım isterseniz, geçen ay Ereğlili öğretmen arkadaşım Ferhan Topçu’nun bir kitabı çıktı “Ağrı Eşiği “ diye. O kitap Kireçlik’te başlayıp Kireçlik’te bitiyor. Şimdi orada Kireçlik’i Saklı Cennet diye çok güzel bir şekilde anlattı Ferhan Topçu. Şimdi o kitabı okuyup da Kireçlik’e gelmek isteyenler maalesef yolsuzlukla karşılaşacaklar. Bu şelaleyi de şimdi meşhur edeceksiniz Allah’ın izniyle şelaleyi görmek isteyenler de yine yol sorunu yaşayacak. Sayenizde bu yolu yaptırabilirsek bence en büyük kazancımız o olacak. Geri kalanına muhtar devam etsin.

GÜNÜ BİRLİK TURİZM ALANI İLAN EDİLMELİ

Civelek: Köyümüz sadece Kireçlik deniz sahiliyle değil denizin mavisiyle değil bundan sonra bu şelalelerimizle de anılması gerekiyor. İlgililerden şelalelerimizi Kireçlik deniz sahilini günü birlik turizm alanı ilan edilmesini istiyoruz. Gereken çalışmaların da bir an önce başlatılmasını istiyoruz. Bunları da inşallah topluma kazandıracağız. Bizim bildiğimiz kadar 3 tane şelale var. Bir tane de yukarıda var ama gerçekten bu 3 şelale görülmeye değer. Yukarıda ki şelale bunlar kadar büyük değil ama bir tane daha var orda. Biz şuana kadar gidemedik oraya. Bayat-Ballıca arasından bir yoldan üstten daha rahat gidilir oraya. Orası da kazandırılsa burada 4 tane şelale var. Günü birlik turizm alanı için saklı cennet olmuş olacak yani.  Çeşit çeşit türleri de çıkabilir belki de doğamız güzel ormanımız bilhassa bal yatağı kestanelerimiz var ıhlamurumuz var, her türlü çiçeğimiz mevcut. Aşağıda sahilde arı kovanlarımız var. Bizim burası saklı cennetimiz yani kirlenme yok burada.

Bektaş: Kireçlik sahiliyle buraya şelale tarafına dönüyoruz ne kadar mesafe var. Biz ne kadar zamanda geldik?

Civelek: 20-25 dakikada geldik. Ki yolu olmadığı halde. Yolu olmuş olsa 10 dakikada geliriz.

Bektaş: Bu suyun tahlillerini yaptırır mısınız? İçilebilir mi buna bir şey karışıyor mu?

Civelek: Tahlil yaptırıp daha sonra konuşmak lazım. Gözü kapalı bir şey söylememek lazım.

Bektaş: Demek ki Ereğli’de çok güzellikler var araştırılsa. Peki şimdi millet akın etti buraya, hadi diyelim ki patır patır geldi. Ne yapacaksınız, onları nasıl ağırlayacaksınız?

BAŞIMIZIN ÜSTÜNDE YERLERİ VAR

Civelek: Biz elimizden geleni yapacağız, taşın altına elimizi koyacağız. Her misafirimizin başımızın üzerinde yeri var.

Bektaş: Bunu ticarete dökmek lazım.

Civelek: Onu da artık zaman gösterecek sosyal alanlar yapılabilir. Arz talep meselesi kuralı işler o zaman. Talep olursa arz da olacak yani.


 

YEŞİLİN MAVİ EN DOĞAL ORTAMDA BİRLEŞTİĞİ YER KİREÇLİK

Koray: Şimdi şöyle söylemek lazım burası bizim çocukluğumuzun Ereğli Kömürleri İşletmesi zamanındaki kömür çıkartılan bölgesi olduğu noktada deniz kenarında olması nedeniyle de biz sadece burada denize girmeye gelirdik çocukluğumuzda. Ama daha sonra her işletmenin Ereğli Kömürleri İşletmesinin kapatılması veya küçültülmesi nedeniyle oluşan diğer bakir bölgeler gibi yani elden çıkarılmış bölgeler gibi burasıda atıl bir duruma dönüşmüş. Ama günümüzde Türkiye’de yeşille mavinin birleşebildiği bana göre en ender bölgelerinden bir tanesi. Ben buraya 50 sene sonra geldim. 50 sene öncesini biliyorum sadece deniz olarak biliyorum ama günümüzde burası yeşille mavinin en doğal ortamda birleştiği noktada ileri dönük burada turizme yönelik çok güzel çalışmalar olabilir. İnsanlarımıza halkımıza çok yararlı bir bölge haline dönüştürülebilir. Engeller çıkmazsa. Buranın yolları belli bir noktada geliştirilirse insanların normal bir şekilde gelme ortamı hazırlanır ve buna yönelik de alt yapı biraz evvel senin de dediğin gibi kafeteryasıdır, restorandı gibi sosyal tesisler de ufak çaplı da olsa geliştirilebilirse hem bölge halkına hem köylere çok büyük faydası olacağına inanıyorum.

Bektaş: Bir de Ereğli’ye çok yakın 27. Km. Buraya bir ara Ereğli Belediyesi tuvaletler falan yaptı sonra kaldırdılar falan. Burada tuvalet dahi yok şu anda. Turistik gözle buraya hiç bakılmamış şimdi bu şelalenin de keşfiyle birlikte gerçi evvelden beri var olan bir şelale ama kimse bilmiyor.
 


MUHTAR DA  “İLK KEZ GELDİM VE GÖRDÜM” DEDİ

Civelek: Ben 50 yaşındayım gerçekten ilk defa geldim. Duyuyorduk var olduğunu ama hiç gelmemiştik. Ulaşımı olmadığı için gelemedik.

Bektaş: Buranın mülk sahibi kim?

Civelek: Burası hazinenin.

Bektaş: Yani burayı Özel İdare isterse cennete çevirebilir. İstediğini yaptırabilir. Turizm Bakanlığı ve Ereğli Belediyesi  birlikte proje hazırlayabilir.

Koray: Şu haliyle bile oldukça cezbedici çekici bir mekan olması sebebiyle ufak tefek başlangıçta belli alt yapıyı yatırımlarıyla birlikle bir hareket getirilebilir.
DAVET

Civelek: Haydi Ereğli güzelliğe davet ediyoruz.

Açıkgöz: Bende özellikle size teşekkür ediyorum, muhtarımın bile bilmediği bir şelaleyi Ereğli’den duydunuz buraya kadar geldiniz ve bize tekrar kazandırıyorsun çok teşekkür ederim.


AKSOY’A TEŞEKKÜR
 

Kireçlik’e otomobil ile inilemezmiş ve bu nedenle köylerin her işe yarayan Mercedes’i patpata bindirildik. Patpat deyince pilotundan söz özellikle söz etmeliyim. Murat Aksoy emekli madenci ve gerçekten de işinin ustası. Ereğli Kömürleri İşletmesi’nin Kireçlik kömür ocağını terk etmesinin ardından herkesin gözden çıkardığı 2,5 kilometrelik yolu kullandığı patpatıyla öylesine ustalıkla aşıp bizi Kireçlik’e sağ salim indirdi ki ne kadar teşekkür etsek az.

İLGİLİ HABERLER:

Kireçlik’e Taşdelen sözü

http://www.ereglionder.com.tr/genel/kireclike-tasdelen-sozu-h66198.html

Kireçlik raporuna oybirliği

http://www.ereglionder.com.tr/guncel/kireclik-raporuna-oybirligi-h71501.html

Kireçlik’e kamping turizmi

http://www.ereglionder.com.tr/guncel/kireclike-kamping-turizmi-h71224.html

Kireçlik turizm bölgesi oluyor

http://www.ereglionder.com.tr/guncel/kireclik-turizm-bolgesi-oluyor-h70975.html

İLGİLİ KÖŞE YAZISI

http://www.ereglionder.com.tr/mor-kelebekler-makale,5491.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.