Bu haber kez okundu.

Karadeniz Ereğli Kent Konseyi ilk ziyaretini Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık'a yaptı.

  Ereğli'de sivil toplum örgütlerinin birlik ve beraberlik içerisinde olmadığını, demokratik hakların aranmadığını belirten Ereğli Belediye Başkanı Posbıyık, "Sivil toplum örgütü liderlerini, yöneticilerini bir araya getirmek suretiyle Ereğli'nin öncelikli sorunlarını sıralamak ve o konular üzerinde toplu hareket etmemizi sağlayacak önderlik yapması bakımından Ereğli Kent Konseyi'ni son derece önemsiyorum" dedi.

  Kdz. Ereğli'nin geleceğini aydınlığa çıkarmak için Kent Konseyi'ni kurtarıcı bir örgüt olarak gördüğünü vurgulayan Posbıyık, Ereğli Belediyesi olarak her konuda konseyin yanında yeralacaklarını söyledi.

  Kent Konseyi Başkanı Tezel'de yapacakları çalışmalar ile ilgili bilgiler verirken, "Ekonomik, sosyal ve kültürel problemleri kamuoyu oluşturarak gündeme getireceğiz. İstişare ederek kamuoyu oluşturulmasının ardından sorunların birlik içerisinde çözüleceğine inanıyorum" sözleri ile düşüncelerini açıkladı.

Kdz. Ereğli Kent Konseyi Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık'ı makamında ziyaret etti.
Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Kent Konseyi'nin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti belirterek başladığı konuşmasında Ereğli'nin Kent Konseyi'nden çok şey beklediğini söyledi.
BİRLİK YOK
Kentin sorunlarının sivil toplum örgütleri, siyasi parti yöneticileri ile yapılacak toplantılarla belirlenmesini ve bu sorunların çözümü için de gerekirse Ankara'ya heyetlerle gidilmesi gerektiğini vurgulayan Posbıyık yaptığı konuşmasında, "Kent Konseyi son derece önemli. İçimizde bulunduğu ekonomik sorunların çalışanların sıkıntılı olduğu bir dönemde insanlar bir arayış içerisinde toplumda ses çıkaranlar yok. Sivil toplum örgütlerinde birlik ve beraberlik yok. Demokratik haklarını aramıyorlar, sessiz kalıyorlar, ezilenler var bu anlamda. Kent Konseyinin en önemli görevlerinden biri Kdz. Ereğli'de bulunan sivil toplum örgütlerinin hepsini toparlayıp onlara belirli noktalarda hedefler seçip o hedeflere siyasi parti ilçe başkanları ile birlik beraberlik içerisinde Ereğli'ye yeni bir ruh kazandıracağına inanıyorum.
SORUNLARI BELİRLEYİN
Kent Konseyinin asli görevlerinden biri yaşadığı kentteki sorunları tespit edip belediye meclisine bildirmesi, belediye meclisi tarafından da bu uygun görülürse yasal hale getirilmesidir. Benim şahsen bakış açım Kent Konseyi'ne sadece kentin iç meseleleri ile ilgili belediye meclisi kararlarını hazırlamak değil sivil toplum örgütlerini, siyasi partileri bir araya getirmek suretiyle Kdz. Ereğli'nin geleceğini aydınlığa çıkarmak için bir kurtarıcı örgüt olarak görüyorum. Kurtarıcı derken Ereğli'yi kurtarmayacak ekonomik ve diğer yönden. Çok beklediğimiz o sessizliği yırtmak için uzlaşma noktasında bir araya gelip Ereğli'nin öncelikli sorunlarını sıralamak gerekir. Bizim birinci meselemiz şudur, bunu siyasi partilerin ilçe başkanları ve sivil toplum örgütleri karar verecekler.

ANKARA'YA GİDİN
Sorunlar tespit edildikten sonra sağlanacak birlik ve beraberlikle gerekirse Ankara'ya gidilmesi gerekirse Ankara'ya gidilmelidir. İşin belediye ayağı aynı anlayış içerisinde olduğumuz için kadın, çocuk, gençlik  komisyonlarının hazırlayacağı tasarıları belediye meclisine göndermek ve karar almak o zaten birlikte yapacağımız çalışmalar. Çok verimli geçeceğine inanıyorum ama benim esas önemsediğim tekrar ediyorum Kent Konseyi'nin bütün sivil toplum örgütü liderlerini ve yöneticilerini bir araya getirmek suretiyle Ereğli'nin öncelikli sorunlarını sıralamak ve o konular üzerinde toplu hareket etmemizi sağlayacak önderlik yapması bakımından son derece önemsediğimi ifade etmek istiyorum.

BASIN İLE İYİ İLİŞKİLER
Bu konuda kent konseyinin başarılı olacağına inanıyorum. Çok onurlu ve zor bir görevi üstlendiniz. Biz Ereğli Belediyesi olarak her zaman yanınızda olacağız. Benim parantez için söylemek istediğim bir şey var yerel basın ile çok iyi ilişkiler içerisinde olmamız gerekecek. Yaptığımız çalışmaları topluma yansıması lazım. Topluma yansıtamazsak yaptığımız başarılı çalışmalar kendi aramızda kalır. Topluma bunu yansıtırsak çok daha verimin artacağına inanıyorum. Ereğli'yi dolaşıyorum toplumda Kent Konseyi konusunda büyük bir beklenti var" dedi.
KAMUOYU OLUŞTURACAĞIZ
Kent Konseyi Başkanı Muhabbet Tezel'de, Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık'ın verdiği desteğe teşekkür ederek, "Sivil toplum örgütleri demokrasinin kurumsallaşması konusu ile çok önemli bir araç. Yaşadığımız kentte  kentlik bilincinin oluşturulmasında güzel bir kamuoyu yaratmak zorundayız. İnsanlarımız kentlerine sahip çıkmalılar.
Ekonomik, sosyal ve kültürel problemleri kamuoyu oluşturarak gündeme getireceğiz. İstişare ederek kamuoyu oluşturulmasının ardından sorunların birlik içerisinde çözüleceğine inanıyorum. Alternatifi olmayan bir ekonomimiz var. Bu ekonomiyi çeşitlendirebiliriz. İnşallah birlik ve beraberlik içerisinde güzel organizasyonlarla güzel işler yapacağız" sözleri ile açıkladı.

ZİYARETLER BAŞLADI
Kent Konseyi önümüzdeki günlerde Ereğli Kaymakamı Osman Ekşi, Karadeniz Bölge Komutanlığı, Ereğli İlçe Emniyet Müdürlüğü başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlara da ziyarette bulunacağı öğrenildi.


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185