Bu haber kez okundu.

KandİLLİ’DE SANCI VAR!..

* GMİS Armutçuk Şubesi , TTK Armutçuk Müessesesi lavuarının özelleştirilmesi süreci durdurulmadığı takdirde 5 bin kişi ile Ereğli’de eylem yapmaya hazırlanıyor.

 

* Son umut olarak Ankara’ya gidip bölge milletvekilleri ile görüşerek lavuar ihalesinin durdurulmasını isteyecek olan sendikacılar, izlenen politikaların iş barışını bozduğuna dikkat çekiyorlar.

 

* TTK Genel Müdürlüğü ve Armutçuk Müessesesi yöneticilerine eleştiren sendikacılar, “Son 1 yıl içinde 5 tane üretim ocağının teknik sebeplerden ötürü yanmasının nedenlerini sorgulamalılar. Bunun mutlaka ve mutlaka bir teknik izahı olmalıdır” vurgusunda bulundular.

 

TTK Genel Müdürlüğü’nün yeni özelleştirme politikası; müesseselerdeki lavuarları birer birer kapatarak, özel şirketlere mobil sistemle kömür yıkattırıp kurumu küçültme operasyonu. Kurum böyle parça parça küçültülerek özel sektörün eline geçiriliyor. Zonguldak lavuarı kapatıldıktan sonra TTK’ya ait sadece Amasra, Çatalağzı ve Armutçuk lavuarları hizmette kaldı. Öncelikle Amasra’nın ihalesi yapılıp özelleştirilerek mobil sisteme geçirilme kararının ardından, şimdi sıra Armutçuk’a geldi. Çatalağzı lavuarının da şimdilik kısmen yarı özel bir şekilde işlevini sürdürmesi karar altına alınıp uygulandı.  Armutçuk’ta ise tamamen mobil sisteme geçilmek için aynı politika izlendi ve özelleştirme kararı alınıp ihaleye çıkıldı en sonunda da ihale süreci tamamlandı. İhalenin kurumda çalışan sayısının azalması anlamına geleceğini ve kurumun her geçen gün bu tür politikalar ile özelleşeceğine dikkat çeken GMİS Armutçuk Şube yöneticileri Yeni Kuyu başında madencilere yaptıkları konuşmada eyleme hazır olmalarını istediler.

Şube Başkanı Şeref Bozkurt kuyu başında şöyle konuştu:

 

İŞÇİYE OKUNAN BİLDİRİ:

BARIŞIMIZI BOZUYORLAR

 

Türkiye Taşkömürü Kurumunda, (TTK) uzun zamandır özel sektöre ve taşeron şirketlere iş verme uygulaması sürdürülüyor. Bu süre içerisinde herkes gördü ki beklenen randıman alınamadı, tam tersine maddi manevi ağır bedeller ödendi. TTK’nın herhangi bir kazancı olmadı. 160 Yıldır bu işi yapan TTK’yı yeni teknoloji ile geliştirmek işçi açıklarını kapatarak tam kapasiteyle çalıştırmak yerine sürekli başka arayışlar içerisine girildi. Öyle ki yeraltı hazırlık işleri inşaat şirketlerine verildi. Tabiî ki bunun bedelini yine bizler ödedik. 17 Mayıs 2010’da Karadon Müessesesinde yaşanan facianın havza tarihinde bir benzeri yok. Onun için buna kaza değil facia, cinayet dedik. Bu kurumu her an benzeri kazaların yaşanabileceği bir işyeri haline getirildi. Dolayısıyla sadece taşeron şirketlerin çalışanları değil hepimiz huzursuz oluyoruz. Tüm havzada ciddi bir verimlilik azalması söz konusu. 5 Milyon ton/yıl üretim kapasitesine sahip olan TTK’nın bu rakama ulaşmaması için her türlü yolu deneyenler var. 20 Milyon ton kömür ihtiyacı olan Türkiye’nin sadece kamu ve özel sektörle birlikte 3 milyon ton/yıl taşkömürü üretmesi anlaşılır bir durum değildir. Daha önce merkez, Üzülmez ve Kozlu’da TTK’nın kendi lavuarları kapatılarak hizmet satın alınma yoluna gidildi. Ancak beklenen randıman alınamadı ve zaman zaman yeraltındaki üretimi engelleyen sorunlar yaşandı. Hal böyleyken kurumun bütün lavuarlarını elden çıkartılıp yıkamada tamamen özele bağımlı hale gelinmesi yanlıştır. Karadon, Üzülmez, Kozlu ve Amasra lavuarı ihalelerinden sonra Armutçuk lavuarı da ihaleye çıkartıldı. Bizim lavuarımızda ciddi bir sorun yok ve bölgemizin ihtiyacını karşılamaktadır. Eğer daha verimli ve daha düşük maliyetle çalışma isteniyorsa küçük çaplı bazı yatırımlarla bunu yapmak da mümkündür. Ancak sanki başka hiçbir sorun yokmuş gibi bizim çalışma barışımızı bozmak, huzurumuzu kaçırmak, verimliliğimizi düşürmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Biz oyuna gelmeyeceğiz. Bu kurumu atalarımızdan devraldık, daha iyi koşullarda çalışır bir şekilde çocuklarımıza bırakmak istiyoruz. İşimize, işyerimize sahip çıkacak ve bu yanlış girişimlere izin vermeyeceğiz. Bizim daha acil sorunlarımız var, işçi açıklarını gideriniz, daha sağlıklı bir şekilde hazırlık çalışmalarını sürdürelim ve üretimimizi artıralım.

 

SENDİKADAN TTK’ya REST: 

5 OCAK YANDI HESAP VER!

 

Şeref Bozkurt Gazetemizin Sorumlu Müdürü Mustafa Kemal Bektaş’a yaptığı ziyaret sırasında da görüşlerini şöyle dile getirdi:

 

TTK  Armutçuk Müessesesi lavuarının hizmet alımı ile özelleşmesine ciddi anlamda çok sert tepki koyacağız. TTK Genel Müdürlüğünü ve TTK Armutçuk Müessesesinin yönetimini ciddi şekilde eleştiriyoruz. Önümüzdeki günlerde en sert şekilde kitlesel bir eylem yapmayı planlıyoruz, bununla  ilgili alt yapı çalışmalarını tamamladık. Son kez Ankara’ya gidip ilgili milletvekillerine derdimizi anlatıp çözümü isteyeceğiz. Ardından genel bir değerlendirme toplantısı yapıp. Armutçuk’taki üretim kapasitesinin yarı yarıya düşmesinde asıl sorumlu olanlar son bir yıl içinde 5 tane üretim ocağının teknik sebeplerden ötürü yanmasının nedenlerini sorgulamalılar. Bunun mutlaka ve mutlaka bir teknik izahı olmalıdır. Biz bunların sorunlarını ararken üretimin nasıl arttıralım işçiyi nasıl motive edelim onun mücadelesini verirken bu tür olumsuz hareketler iş barışını bozmakta, sıkıntı yaratmaktadır. Maden işçisi geçmişte olduğu gibi şuanda da işini aşını korumak için en sert tepkisini gösterecektir. Bunu en kısa zamanda göstereceğiz. TTK Yönetim Kurulu’nu burada son kez uyarıyoruz. Yapılan bu yanlıştan hızlı bir şekilde dönülmesini talep ediyoruz. Daha önceki eylem kültürümüzü bu mücadeleye karşı koyacak şekilde yansıtacağız. Biz bölgede huzur istiyoruz huzur içerisinde çalışmak üzerimize düşen görevine yerine getirmek istiyoruz. TTK Genel Müdürlüğünün ve Armutçuk Müessesesi Yöneticilerinin yanlış uygulamalarını Armutçuk üzerinde yaptığı yanlış politikalarını, yakın zaman içinde kamuoyu ile çok ciddi şekilde paylaşacağız.


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
ferhat 8 yıl önce

Dilinde olanı kalbin desteklemedikçe hakka dogru bir adım atamazsın

Misafir Avatar
kara madenci 8 yıl önce

Bir zamanlar bu hale hiç düşmemiştik,güçlüydük,birliktik,birbirimize olan bağlılığımıza zarar verecek etlkenler nelerdir şöyle bir düşündünüzmü ?Ey madenci ler dostlar uyuklama zamanı değil uyanın ,gerçekleri bildiğimiz halde susuyoruz,korkuyoruz...
Şimdi bu vatANDaşlar gazeteden gazeteye demeç vermeye çalışmışlar,verseler ne olacakki maden işcisi için bu zamana kadar ne yaptılar ki seçim yaklaşınca Armutçuğu düşünür oldular,koltuk ellerinden gidecek ya çabaları bu,zaman bolken piyasada yoktularda seçime 3 ay kala bu çabaları neye kini,boş laflar ,kendileri işverenin avukatları işçinin değil,sizler bizlere layık sendika değilsiniz,bırakın bu işleri,2 koyun alın güdün köynüzde,sANDık size mezar olacak bunu bilin Armutçuk maden düşmanları,bizleri kimse satamaz,biz kükreyen aslanlar gibiyiz bunu bilin...

Misafir Avatar
MADENCİ 8 yıl önce

BEN DEMEÇ VEREN BU ARKADAŞLARA BİR SORUM OLACAK BU İKİ ARKADAŞ KAÇ YIL KÖMÜRDE ÇALIŞTILAR İKİSİDE BİR GÜN DAHİ KÖMÜRDE ÇALIŞMAYAN ARKADAŞLAR NASIL OLUPTA BU KADAR MADENCİLİKTEN AHKAM KESİYOLAR .ANLAMAK ZOR BEN BİRİ ZATEN OCAK NEDİR BİLMEZ KANDİLLİ NE GÜNLERE KALDI YA

Misafir Avatar
madenci 8 yıl önce

ARKADAŞLAR KANDİLLİDE DEPREM VAR 11.2 ŞİDDEDİNDE SENDİKADA DÖRTYIL YÖNETİCİLİK YAPAN BİR KİŞİ 20 YIL KAZMACILIK YAPAN 5 ARKADASIMIN ALDIĞI KIDEM TAZMİNATI KADAR KAZANIYOR BEŞİNÇİ İHALEDE LAVUAR VERİLİYOR BEN DAHA EYLEM YAPACAĞIM ARKADAŞLAR ŞİMDİYE KADAR BİR İKİ ÜÇ GEREKİRSE DÖRT BEŞ DEFA EYLEM YAPMAM LAZIMDI AMA BEN BEŞ DEFA İHALEYE ÇIKMIŞ VE ÖZELLEŞMİŞ ŞİMDİYE KADAR YARIM DAKİKA DAHİ EYLEM YAPMADIM YAPMADIKDA KUŞ KAFESDEN KAÇMIŞ BİZ ONU TUTMAYA ÇALIŞACAĞIZ İNŞALLAH TUTARIZ.SAYGILARILA

Misafir Avatar
VATAND 8 yıl önce

SAYIN YÖNETİCİ ARKADAŞLAR SİZLER HATAYI İCİNİZDE ARAYIN SENELERDİR A DAN Z YE HERKES CALIŞMAYI DEĞİL KACMANIN HESABINI YAPIYOR KİMİ CALIŞARAK KİMİDE YATARAK KAZANC ELDE ETMENİN HESABINI YAPIYOR ALACAAĞZI BÖLÜMÜNDEN KİMSE DERS ALMADI GALİBA SONRADA ÖZELLEŞTİRDİLER YENİ KUYUDA ELDEN GİDERSE MİLLET VAY BİZ NE YAPTIK DEMESİNLER İŞTEN ERKEN KACIP KAFELERDE OTURAN KİŞİ COK BUNLARA KİMLER İZİN VERİYOR KARTLAR NASIL BASILIYOR HİCMİ TAKİPTE BULUNMUYORMUSUNUZ SONRADA HERKES BAĞIRIP CAĞIRMASIN EKMEK ELDEN GİDİYOR DİYE SON PİŞMANLIK HİC BİR ŞEYE YARAMAZ SAYGILARIMLA.

Misafir Avatar
Suat Önder Endüstri Müh 8 yıl önce

Sinop'lu ünlü filozof DİYOJEN MÖ412-323 gündüzleri elinde fenerle dolaşır,soranlara DÜRÜST İNSAN ARIYORUM'' dermiş.Aynı Diyojen kendisini ziyarete gelen Büyük İskender bir ihtiyacı olup olmadığını sorduğunda''GÖLGE ETME BAŞKA İHSAN İSTEMEM''yanıtını verir.Bir başka gün DİYOJEN yıkanmak için bir hamama gider.Görürki hamam pislik içinde hamamcıya''BURDAN SONRA TEMİZLENMEYE HANGİ HAMAMA GİDEYİM''der.Günün birinde bir eşkiya fakir olduğu için DİYOJEN'e hakaret eder.DİYOJEN ''bir adama fakir olduğu için hakaret edildiğini hiç görmedim,ama pek çok insanın hırsızlıklarından dolayı asıldıklarını gördüm''der.Yazdıklarım konuyla ilgili mi?Bence fazlasıyla ilgili.Anlayanlara tarih bu örneklerle dolu.YOLUNUZA SAHİP ÇIKIN;YOLSUZLARA GAPTUMAYIN.

banner251

banner185