Bu haber kez okundu.

KUŞKU YARATAN SATIŞ KARARI

Kdz. Ereğli Belediyesi'nin ilçe merkezindeki terminal alanında bulunan 2758 metre kare arsasının satılaşa çıkarılması bazı CHP ve AKP'li meclis üyelerinin tepkisine  neden oldu. Şubat toplantısında gündeme ek olarak sunulan satışın oldu bittiye getirildiğini öne süren üyeler ile Belediye Başkanı arasında sert tartışmalar yaşandı.

Şubat toplantısında arsa satışına onay vermediklerini, tutanaklarda ise oy vermiş gibi gözüktüklerini belirten AKP'li üyeler kamera kayıtlarının incelenmesini isterken, CHP'li 4 muhalif üye ise Zengin belediye olmakla övündüğümüz Kdz. Ereğli Belediyesi'nin taşınmazlarının hangi gerekçe ile satılmasının izahını anlamakta güçlük çekmekteyiz sözleriyle karara itiraz ettiler.

 

Kdz. Ereğli'de gündemde mevcut terminal alanında bulunan 2758 metre karelik belediye arsanın satışa çıkarılması için meclisten alınan yetki tartışılıyor. Şubat ayı Belediye Meclis toplantısında gündeme ek madde olarak Belediye Başkanı tarafından sunulan önergenin oy  çokluğu ile kabul edildiğini öne sürerek, önceki meclis toplantısının tutanaklarına oybirliği olarak geçmesine itiraz eden AKP'li üyeler ısrarla bu kararın düzeltilmesini isterken, bazı kararların sehven alınarak yeniden meclis gündemine getirilmesini de örnek gösterdiler.

Kdz. Ereğli Belediyesi'nin Mart ayı meclis toplantısı uzun tartışmalara neden oldu. Belediye Başkanı Halil Posbıyık açış konuşmasında uzun uzun Erdemir'in hazırladığı rapordan bahsetmesi ve Alman Yatırımcıların aldıkları yatırım kararını anlatmasında, Suriyeli sığınmacılar için yapılacak konteynırların bu firma tarafından yapılabileceğini söyledi.

Gündem maddelerine geçildiğinde ise; Belediyenin terminalin bulunduğu Müftü Mahallesine bağlı alandaki 2758 metre kare arsanın satışı ile ilgili tartışmalar öne çıktı. Bu konuda söz alan AKP'li meclis üyesi Yusuf Kalay, Şubat ayındaki meclis toplantısında ek gündem maddesi olarak getirilen bu teklifin ada ve parsel üzerinde herhangi bir bilgilendirme yapılmadan karar altına alındığını belirterek, bu karara evet oyu vermemelerine rağmen, kararın oybirliği ile alındığının tutanaklara geçmesini eleştirip düzeltilmesini isteyen önerge verdi.

CHP'li Meclis üyesi Halil Bozkuş'un da bu konuda verdiği önergeyi eleştiren Posbıyık, meclis üyelerinin ada ve parseli bilmeleri gerektiğini ifade etti. Bozkuş'un dışında, A. Kadir Sözer, Hasan Pınarcık ve Fevzi Ekşi'nin de imzaladığı ve gündeme alınmasının istendiği önerge şöyle:

ENDİŞE TAŞIYORUZ

'06.02.2013 tarihinde yapılmış olan meclis toplantısında Kdz. Ereğli Belediyesine ait Müftü Mahallesinde bulunan taşınmazın satılması maddesinde satılma kararı verilen arsanın yer ve konumu aydınlatıcı bilgilendirme yapılmadan artık parsel satışı gibi gösterilip aynı gün ek madde şeklinde Meclise getirilmiş gerekli açıklamalarda bulunulmamıştır.

Adı geçen taşınmaz araştırıldığında Pafta:7, Ada: 405, Parsel: 993 olup 2758 m2 olan mevcut terminal yanı, Halk Otobüslerinin bulunduğu durak arasının olduğu tespit edilmiştir.

Aşağıda imzası bulunan bizler meclis üyesi olarak bu arsanın satılmasının Kdz. Ereğli'nin imarı ile ilgili yapılaşma açısından sıkıntılara sokacağı endişelerini taşımaktayız.

Her zaman zengin belediye olmakla övündüğümüz Kdz. Ereğli Belediyesi'nin taşınmazlarının hangi gerekçe ile teker teker satılmasının izahını anlamakta güçlük çekmekteyiz.

Kdz. Ereğli Kent Merkezinde olan ve değeri para ile asla ölçülemeyecek yer olan bu arsanın satılması ile ilgili mecliste alınmış olan satış kararının iptali için meclis gündemine ek gündem maddesi olarak ilave edilmesini rica ederiz.'

3 AKP meclis üyesinin destek verdiği önerge 7 oyda kalıp gündeme alınmaz iken, adı geçen arsa satışı ile ilgili bir çok spekülasyonlar yapılmaya başlandı.

Daha sonra gazetemiz merkezini ziyaret eden CHP'li , A. Kadir Sözer, Hasan Pınarcık ve Fevzi Ekşi bu arsa satışının Şubat ayı toplantısında ek gündem maddesi olarak getirilmesini ve satılacak olan arsanın plan üzerinde gösterilmeden karar altına alınmasının doğru olmadığına dikkat çekerek, ilçe halkını gelişmelerden haberdar etme sorumluluklarını yerine getirdiler.

DİSİPLİN KURULU İMASI

Bu önergenin verilmesi üzerine CHP'nin grup kararı bulunduğunu ve bu karara uymayanların da disiplin kuruluna sevki konusunda ilçe yönetiminin sorumluluğunun bulunduğunu ifade eden Posbıyık'a meclis üyelerinden Halil Bozkuş konuyu grup toplantısında gündeme getirdiğini ve bu konuda kuşku taşıdığını belirtti.Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
KRAL ÇIPLAK 8 yıl önce

BU MECLİS ÜYELERİNİ HAKİKATEN TEBRİK EDİYORUM.HALİL POSBIYIĞA SES ÇIKARAMAYANLARIN SESİ OLDULAR MEDENİ CESARETLERİNDEN DOLAYI BU ARKADAŞLARI TEBRİK EDİYORUM.DARISI DİĞERLERİNİN BAŞINA BİRİ BAŞKANA DUR DEMELİYDİ DENDİ İLERSİ İÇİN UMUT VERDİ.

Avatar
İŞİ ZOR 8 yıl önce

2014 mart ayında yapılacak yerel seçimde yeni gelecek belediye başkanının işi zor.
Nedenmi?
Belediyenin satacak yeri kalmadıda ondan.

Avatar
Akp'li 8 yıl önce

20 sene aynı adamı seçerseniz 40 sene aynı partiyi iktidar yaparsanız orayıda satarlar burayıda ya kardeşim 40 sene bir ilçe yönetilirde bir tane yatırım yapılmazmı ya bir tane istihdam sağlayıcı bişey yapılmazmı 40 senede ilçede olan şey 20 bin genç işsiz 45 bin icra dosyası sonra aman ne güzel fatih tarla posbıyık barıştı helikopterle gezdiler delikanlı meclis üyeleri uğraşsın dursun posbıyıkta dalga geçsin bu adam 5 sene daha gelsin ailemi alıp gidecem burdan ahdım var zonguldakta kart 2 lirayken burda 7,5 lira güyya başkan bilmiyo daire müdürüne soruyo oda satış başlamadı diyo yusuf kalay sağolsun çıkıyo başkan bunu uzaydanmı aldım diyo başkanın söylediği laf ben onların kulaklarını çekerim bir insan bu kadarmı ciddiyetsiz adamla dalga geçer gibi konuşur suç biz ereğli halkında üst üste 4 dönem aynı adamı seçerseniz dalgada geçer hakarette eder devam edin seçmeye bu adamı 5 kilometre daha sahilimiz olur sahil yapılacak yer kalmazsa denizleri doldururuz devam devam

Avatar
Devrimci 8 yıl önce

doğru zengin belediyenin zenginliği posbıyık ve avanesini vuruyo sadece halka vurmuyo nedense hepsinin altında yatları katları villaları var mersedesten aşağı arabaya binen adam yok posbıyığın etrafında daha düne kadar açlıktan ölen adamların altında mersedes arabalar var daha dün akçakocada posbıyığın villası mühürlenmiş haberciler olmasa haberimiz olmayacak hemde 3 katlı tahmini değeri 500 milyar hanımının üzerineymiş nerden geliyo bu kaynak başkan senin maaşın kaç para ya devlet yokmu bu ilçede niye sormuyosunuz kardeşim sen bu maaşla 500 milyarlık villa nasıl yapıyorsun diye niye sormuyorsunuz ?

Avatar
mustafa 8 yıl önce

Beyler parti suçu işliyosunuz grupta tartışılan konularda evet demokratik olarak şer koymuşssunuz bu konuyu parti üst organlarına taşırsınız saygı duyarım ama yumruk gibi grafat takarak medyaayı gezip çarşaf çarşaf fotoğraf vermek eğer bu yönetim sizi kesin ihraç talebiyle disipline vermezse tüzüğe aykırı hareket eder siz CHP partisinin meclis üyelerisiniz bunu unuttunuz galiba kendinize gelin

Avatar
zengin belediyeyizya 8 yıl önce

Yanlış hesap Bağdat tan döner demiş atalarımız.
Ereğlide hiçbir vatandaşımız Kdz.Ereğli Belediyesine ait arsanın 2758 m2.satılmasını istemez.HELE HELE BU ARSA TERMİNAL YANI HALK OTOBÜSLERİNİN BULUNDUĞU DURAK ARSASI İSE hiç istemez.
Arsanın satılması için belediyenin iflasta olması,çalışanlarına maaş ödeyemez durumda olması,yatırım yapamaz durumda olması,hizmet yapamaz durumda olması,iller bankasına gelirlerinin tamamının borç içinde olması.DURUMUNDA BİLE BU ARSA YİNEDE SATILMAMASI GEREKİR.

Avatar
servet tunç 8 yıl önce

BELEDİYENİN ARSASINI SATISA ÇIKAR..AYNI BÖLGEDEKİ VATANDAŞIN ARSASINI YEŞİL ALAN OLARAK 22 YILDIR TUT.KAMULASTIRMADA ,VERDİĞİN CEVAPTA ŞEHİR MERKEZİNDE BU BÜYÜKLÜKTE BASKA ALAN YOK.! AZ KALDI POSBIYIK SENİN SALTANATINI İSTANBULDAN BEN YIKACAM.!! ADIMI SAKIN UNUTMA ,CHP LİLER SİZLERLEDE HESAPLASACAM..GERÇEK SOL HALKI,HAKKI SATMAZ.!! KOLPA SOLCULAR SİZİ.!
1

Avatar
Hakiki CHP li 8 yıl önce

Mustafa adlı yorumcu,gerçekten iyi bir konuya değinmişsin.Senin tuzun KURU heralde.Bu meclis üyelerini ihraç ederlerse aç kalırlar,başka gelirleride yoksa yazık değilmi.
CHP zihniyeti bu ise bırak olduğu yerde saysın.Konuşanı atsın,yazanı atsın,eleştireni atsın,fikir beyan edeni atsın,başkanın dediğini yapmayanı atsın,aykırı grup kararına karşı çıkanı atsın.Gizli seçimle belirlenecek olan seçimde aday olanı atsın.İndir kaldır görevini yapmayanı atsın.HADİ SİZ ATMAYA DEVAM EDİN.

Avatar
yumruk gibi grafat takanlar 8 yıl önce

mustafa isimli gardaş,senin genel başkanın imralıyla görüşmeye bile kredi verdim dedi.Meclis üyelerinin yerel basını ziyaret etmelerinde ne zoruna gitti.Meclis üyeleri birilerinin tutsağımı,Onlar Ereğliyi temsil ediyorlar sen beğenmesende.

Avatar
Reis 8 yıl önce

Başkanlar yaptıklarını yazarlar,sattıklarını değil.

Avatar
demokrasi yokmu 8 yıl önce

mustafa bey 40 senedir bu partinin çeşitli kademelerinde görev yaptım.parti tüzüğü hiç bir zaman akçeli işlerle ilgili konularda gurup kararı almamıştır.yanlış yapılıyor biranönce yanlıştan teşkilat dönmelidir.yoksa 2014 de bun un bedelini belediyeyi akepeye teslim ederiz.kimsenin özgür iradesine atatürkün partisinde ipotek koymaya kalkmasın.

Avatar
Emekçi Şükrü 8 yıl önce

chp böyle giderse 40 yıllık saltanatı yıkılacak ereğlide posbıyık sayesinde ya konuşmalara bakın ya şu kabadayılığa ciddiyetsizliğe meclis üyelerini azarlamasına dalga geçmesine bu nasıl bi başkan biz nasıl tanımamışız bu adamı chp ye gelince çok sevinmiştim çünkü eskiden böyle değildi başkan ne oldu bende bilmiyorum acayip değişti tanıyorum ve artık tanımakta istemiyorum bu kafayla biz bu adamla seçim falan alamayız buna emin olun sokaktaki vatandaş resmen nefret ediyor resmen esnaflar dahi artık seslerini yükseltiyorlar festivaller para toplamaya dönmüş gazeteciler soruyo festival hesabını adam azarlıyor böyle bir yerel yönetim olmaz chp de hiç olmaz olmaması lazım chp ilçe başkanlığını geçtim çünkü ilçe başkanlığı diye bişey kalmamış tamamen belediye personelleri ele geçirmişler il merkezi genel merkez ne yapıyor ne düşünüyor çok merak ediyorum onlarda posbıyığın kafasıyla hareket ediyorlarsa söylenecek bişey yok dua ediyorum posbıyık 5 sene daha gelmesin

Avatar
Deniz Yıldız 8 yıl önce

chp li üyeleri anlıyorum kimisinin ticari ilişkisi kimisinni başka işlerinden dolayı posbıyıktan korkuyorlar buna rağmen 4 tane yürekli üye çıkıyor hayır oyu veriyor akp ne yapıyo bu arada 3 tanesi hayır veriyo geriye kalan 4 tane nerde kodunsa bul adamlar sanki burda belediyeyi almak istemiyorlar sayın fatih çakır sen gerçekten iyi bir yönetici ve teşkilatçısın ama meclis üyelerin yanından yakınından bile geçemez senin geçen denetim kurulu seçimlerinede katılmadı bazı üyelerin ve gene posbıyığın adayı güler hanım kazandı böyle siyaset yapacaksanız siz belediyeyi falan unutun rüyanızda görürsünüz posbıyık bi 5 sene daha saltanat sürer sizde bi 5 sene önümüzdeki seçimleri beklersiniz bizden sölemesi biraz aktif olun ya

Avatar
vatandaş 8 yıl önce

B elediyenin çarsı içindeki eski den adı tansa olraka bilinen sonradan aygün market olan dükkanıda sattığı doğrumudur bu konuyu bilen yada duyan varmı millet

Avatar
vATANDAŞ 2 8 yıl önce

Vatandaş adlı yorumcu duyduğun doğru,orası satldı,sen yenimi duydun,sağır sultan bile duydu.3.1 Milyar, eski parayla 3 tirilyon 100 bin ira deyala.

Avatar
ZONGULDAK 8 yıl önce

ÖNDER GAZETESİ VE İNTERNET SİTESİNİN BU HABERLERİNİN VE GELEN YORUMLARIN CHP GENEL MERKEZİNE ULAŞTIRILDIĞI VE PARTİNİN ÜST DÜZEY YÖNETİCİLERİNİN BU KONULARDAN VE YORUMLARDAN HABERDAR OLDUKLARI BİLİNMEKTEDİR.
SAYGILARIMIZLA...

Avatar
Ünal Savaş 8 yıl önce

20. ŞOV FESTİVAL İÇİN SAĞLANACAK KAYNAĞIN TEMELİ OLAN “ŞARTLI BAĞIŞLAR” İÇİN MECLİS KARARININ ALINDIĞI KRİTİK OYLAMADA BELEDİYE MECLİS TOPLANTISINA KATILARAK;

KİŞİSEL MENFAATLER YERİNE, HALKIN MENFAATLERİNİ ÖN PLANDA TUTARAK HAYIR OYU VEREN DEĞERLİ CHP' Lİ BELEDİYE MECLİS ÜYELERİ SAYIN HALİL BOZKUŞ, SAYIN HASAN PINARCIK, SAYIN ABDÜLKADİR SÖZER VE SAYIN FEVZİ EKŞİ BEYE;

EVİNE İKİ EKMEK GÖTÜRME DERDİNDE OLAN ZOR DURUMDAKİ HALKIMIZIN, ASGARİ ÜCRETE DAHİ ÇALIŞMAK ZORUNDA KALAN AMA İŞ BULAMAYAN GENÇ İŞSİZLERİMİZİN, PSİKOLOJİK BUNALIMA GİREREK İNTİHARA KALKIŞAN VATANDAŞLARIMIZIN, SİFTAH YAPAMAYAN, SATIŞ YAPAMAYAN, KEPENK KAPATARAK İCRALIK DURUMA DÜŞEN ESNAF VE İŞADAMLARIMIZIN HİSLERİNE VE BEKLENTİLERİNE TERCÜMAN OLDUKLARI DEMOKRATİK DİK DURUŞLARI İÇİN,

SONSUZ TEŞEKKÜRLER. TEBRİKLER, TEŞEKKÜRLER, TEBRİKLER.

SAYGILARIMLA

“FESTİVALE HAYIR. ÜRETMEDEN TÜKETMEK, EREĞLİ'Yİ TÜKETMEKTİR.”
“BUGÜNÜN İSRAFI YARININ KITLIĞIDIR.”
Ünal SAVAŞ – Erdemir emeklisi, Kalite gönüllüsü

Avatar
mustafa 8 yıl önce

Hiç bir CHP yöneticisi,meclis üyesi partinin tüzüğünden doğan iç uygulamaları basınla paylaşamaz zira CHP partisinde hak arama yolları hiç bir zaman tıkanmaz olmadı ile olmadı genel merkeze gidersin derdini anlatırsın olmadı istifa edersin ozaman çıkıp basınla paylaşırsın bu arkadaşlarımız hakılıdır haksızıdır ama son zamnlarda bunu alışknalık haline getirdiler CHP partisi parti içi sorunları dışarı taşıyanları asla affetmez merak etmeyin izlemeye devam edin

Avatar
Tuzu KURU 8 yıl önce

Mustafa adlı yorumcu ağan bu meclis üyelerini atacözmü dedi sana,sen genel merkeze çok gittin oraları iyi bilirsin.Sende 2014 seçimlerini izle,küçük düşünme

Avatar
KOMUTA UYMAMIŞLAR 8 yıl önce

Mustafa adıyla yorum yapan değerli vatandaşım.Sen niye bu kadar üzülüyorsun,anladık bu dört meclis üyesi indir kaldır komutuna uymamışlar.CHP böyle bir partiyse tutmayın verin disipline ATIN.

Avatar
kasabalı 8 yıl önce

OYUN BİTİNCE ŞAHTA PİYONDA AYNI KUTUYA KONUR

banner185