Bu haber kez okundu.

LGS SINAVI VE EREĞLİ'DE 4 YERDE SEÇİM VAR

Zonguldak İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Vali Mustafa Tutulmaz başkanlığında toplanarak kısıtlamanın uygulanacağı pazar günü gerçekleştirilecek sınav ve muhtarlık seçimlerine ilişkin alınan kararları açıkladı.

Kdz.Ereğli'de Belenyeni Mahallesi Kandilli'de Gökçeler Mahallesi ile Aşağıkayalıdere, Başören Köylerinde muhtarlık seçimleri pazar günü gerçekleştirilecek yine LGS sınavları ile ilgili de alınan önlemler şu şekilde açıklandı:

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI"

"Kademeli normalleşme döneminin ikinci etabında uygulanacak tedbirleri belirleyen İlimiz Umumi Hıfzıssıhha Meclisinin 01.06.2021 tarih ve 32 nolu Kararı ile 1 Haziran 2021 tarihinden itibaren pazartesi, salı, çarşamba, perşembe, cuma ve cumartesi günleri 22.00¬-05.00 saatleri arasında; pazar günleri ise cumartesi saat 22.00’den başlayıp pazar gününün tamamını kapsayacak ve pazartesi günü saat 05.00’te tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması tedbiri getirilmiştir.

UYGUN KOŞULLAR

Tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan 6 Haziran 2021 Pazar günü İlimiz genelinde 09.30¬-12.50 saatleri arasında Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınavın (LGS) iki oturum halinde gerçekleştirilecektir. Bu çerçevede; Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınavın (LGS) salgınla mücadele tedbirleri ve güvenlik önlemleri açısından en uygun koşullarda gerçekleştirilmesi ve herhangi bir aksamaya meydan verilmemesi amacıyla,

1.1. Sınava girecek öğrencilerin acil iş ve işlemlerinin görülebilmesi amacıyla nüfus müdürlükleri 5 Haziran 2021 Cumartesi günü 10.00-¬16.00 saatleri arasında; 6 Haziran 2021 Pazar günü ise 07.00¬10.00 saatleri arasında açık bulundurulacaktır.

1.2. Sınava girecek öğrenciler ile yakınları/refakatçileri ve sınav görevlilerinin sınav yerlerine ulaşımlarında herhangi bir aksama yaşanmaması için şehir içi toplu taşıma sefer sayılarının artırılması dahil her türlü tedbir Belediyelerce alınacaktır.

1.3. Tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan 6 Haziran 2021 Pazar günü; sınava girecek öğrenciler ile beraberlerindeki refakatçi ve/veya yakınları, 07.00¬-15.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacaktır.

1.4. 6 Haziran 2021 Pazar günü kırtasiyeler 07.00-¬15.00 saatleri arasında açık olabileceklerdir. Bu yerlerde çalışanlar da belirtilen zaman dilimi içerisinde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf sayılacaklardır.

1.5. Valiliğimiz ve Kaymakamlıklarca; sınavın sessiz ve huzurlu bir ortamda geçmesi için gerekli tüm tedbirler milli eğitim müdürlükleri, kolluk kuvvetleri, yerel yönetimler ve ilgili diğer kurum/kuruluşlarla birlikte alınacak, kolluk birimlerince sınavın yapılacağı okul çevrelerinde devriye faaliyetleri yoğunlaştırılarak sınava girecek öğrencilerin dikkatlerini dağıtmasına neden olabilecek gereksiz korna çalınması ve gürültüye neden olacak diğer faaliyetlerde bulunulması önlenecek, sınav süresi boyunca gürültü yapılmaması konusunda kamuoyu farkındalığını artıracak çalışmalara ağırlık verilecektir.

PAZAR GÜNÜ SEÇİMLER YAPILACAK

Tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan 6 Haziran 2021 Pazar günü, 2972 sayılı Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanununun 29’uncu ve 33’üncü maddeleri gereğince muhtar ve/veya ihtiyar heyeti/meclisi üyeliği seçimleri yapılacaktır.

Bu çerçevede, seçim yapılacak yerleşim yerlerinde ikamet eden vatandaşlarımızın Anayasamızda yer alan seçme ve seçilme hakkını tam anlamıyla kullanabilmelerini temin etmek amacıyla, ekte belirtilen yerlerdeki muhtar ve/veya ihtiyar heyeti/meclisi üyeliği seçimlerinde;

- Seçimlerde görev alacak kişilerin seçim kurullarınca düzenlenmiş görev belgelerini ibraz etmeleri,
- Oy kullanacak seçmenlerin ise seçmen kağıtlarını ibraz etmeleri,
- İkamet ile oy verme yeri arasındaki güzergah ve zaman dilimi ile sınırlı olmak,
kaydıyla seçimlerde görev alacak kişiler ile bu yerlerdeki seçmenlerin 06 Haziran 2021 Pazar günü sokağa çıkma kısıtlamasından muaf sayılacaktır.

Bu doğrultuda,

2.1. 6 Haziran 2021 Pazar günü ,muhtarlık, ihtiyar heyeti/meclisi üyeliği seçimi yapılacak yerlerde seçim güvenliğinin tesisi amacıyla her türlü tedbirin kolluk kuvvetleri vasıtasıyla planlanması/alınmasına,

2.2. Muhtarlık, ihtiyar heyeti/meclisi üyeliği seçimi yapılacak İlimizde vali yardımcılarının başkanlığında oluşturulacak seçim koordinasyon merkezlerinin 6 Haziran 2021 Pazar günü çalışır halde bulunması sağlanarak, seçim günü olayları ve teslim edilen sandık bilgilerinin Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi Başkanlığına (GAMER) bildirilmesine,

2.3. 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanununun 79’uncu ve 82’nci maddelerinde yer verilen; seçim günlerinde emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka kimsenin seçim yerlerinde silah taşıyamayacakları ve seçimin güvenliğini sağlamakla görevli kolluk güçleri hariç sandığın konulduğu bina, yapı ve bunların müştemilatına kimsenin silahla girmesine müsaade edilmemesine,

2.4. Seçim sonuçlarının kısmen veya tamamen belli olmasından sonra beklediği sonuçları alamayan kişi veya gruplarca istenmeyen olayların meydana gelebileceği ya da istediği sonuçları alan kesimlerin geniş katılımlar ile kutlama etkinlikleri düzenleyebileceği göz önünde bulundurularak gerekli tedbirlerin alınmasına,

Alınan karar ve tedbirlerin tatbik ve icrasına muhalefet eden veya müşkülat gösterenler veya riayet etmeyenlere Kabahatlar Kanununun 32. Maddesine göre 427 TL (Dörtyüzyirmiyedi Türk Lirası) idari para cezası verilmesine, bu cezaya emir veren Vali veya Kaymakamlar tarafından karar verimesine, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin TCK 195. Maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verilmiştir.

1. 06.06.2021 Zonguldak Çaycuma Perşembe-Hacı Kadı Mah. Muhtarlık
2. 06.06.2021 Zonguldak Ereğli Belenyeni Mah. Muhtarlık
3. 06.06.2021 Zonguldak Ereğli Aşağıkayalıdere Köyü Muhtarlık
4. 06.06.2021 Zonguldak Ereğli Başören Köyü Muhtarlık
5. 06.06.2021 Zonguldak Ereğli Kandilli-Gökçeler Mah. Muhtarlık
6. 06.06.2021 Zonguldak Devrek Yeni Mah. Muhtarlık
7. 06.06.2021 Zonguldak Kilimli Türkali Köyü Muhtarlık

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.