Bu haber kez okundu.

MARŞI PARASIZ YAZDI!

Mehmet Ali ve Kadri Yılmaz Anadolu Lisesi tarafından, Hüseyin Tatoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen program  saygı duruşu  ve İstiklal Marşı’nın okunmasının  ile başladı. Günün  anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yapan Mehmet Ali ve Kadri Yılmaz Anadolu Lisesi Müdürü Faruk Yavuzyiğitoğlu yaptı.

Yiğitoğlu,  “Milletimizi yüzlerce, binlerce yıldır bir arada tutan ortak değerler, yani milli kültürümüz vardır. Ortak değerlerimizin çokluğu milli bütünlüğümüzün teminatıdır. Milletimizin ortak değerlerinden biri de İstiklal Marşı’dır. Nice zaferler, acılar, fedakarlıklar, hayaller, idealler ve millet olma şuurunu bu şiirin bünyesinde bulabiliriz. İstiklal Marşı’nın rengi, milletin rengidir. Bu marş milletin geçmiş hal ve gelecek zaman dilimlerinin özeti ve ışığıdır. Milletle marş arasında birbirini tamamlayan ve yaşatan damarlar vardır. Bu marş milletimiz için önemli bir belgedir. Bizim var oluş belgemizdir. Yediden yetmişe milletin bütün fertlerinin ortak duygusunu ifade eder. Üzerinde herkesin anlaştığı, anlaşabileceği ya da anlaşması gereken düşünceler, duygular, İstiklal Marşı’nı oluşturur. “ dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Akif’in kaleme aldığı bu şiir, bütün bir maziyi ve geleceği tam bir uyum içinde sunarak milletle bütünleştiği için kabul görmüştür. İstiklal Marşı, barındırdığı inanç, fikir, duygu ve değerler bakımından milletimizin ruhuna hitap eder.

“Ve bu şiiri yazan bir şair… Doğruluk anlatılırken bir arkadaşının konuşması esnasında, ‘doğru mu söylüyorsun’ demesi üzerine, hiddetlenerek, ‘ne demek… sen benim hiç yalan söylediğimi gördün mü?’ diyen, hayatında yalan söylediğine hiç şahit olunmayan, vefa anlatılırken masal, öğütler yerine arkadaşı Hasan Tahsin Beyle ayakta kalanın daha önce vefat edenin ailesine bakması konusunda sözleşmeleri gereği önce vefat eden Hasan Tahsin Bey’in ailesine ve çocuklarına ciddi maddi zorluklar içerisinde bulunmasına rağmen kendi evlatları gibi bakan, arkadaşıyla buluşmak için sözleştikten sonra şiddetli yağmura rağmen söz verdiği için o yerde bekleyen ve saatlerce ıslanan, vatan millet sevgisi anlatılırken tam da karşılıksız sevmenin en büyük örneği olan, İstiklal marşımızın yazılması karşılığında verilen parayı, paraya ihtiyacı olmasına rağmen, ‘parayla milli marş mı yazılır?’ diye tepki gösteren ve ödülü yardım kuruluşuna bağışlayan Mehmet Akif Ersoy.

“Değerler denilince bizim derdimizin büyük kısmına derman olabilecek Akifçe değerler. Mehmet Akif sadece milli marşımızın yazarı değildir. Vaizdir, mebustur, diplomattır, şairdir, yazardır, veterinerdir, sporcudur, üç dilde çeviri yapabilecek bir aydındır.

“Milli şair toplumun kurtuluşunun yolunun ahlaklı ve faziletli gençler yetiştirmekten geçtiğini bilir. Mehmet Akif’in Kurtuluş Savaşı’nda Anadolu’yu adım adım dolaşarak halka Anadolu’nun kaybedilirse gidilecek başka yer olmadığını anlatan, halkı yüreklendiren bir dava adamıdır.

“Mehmet Akif’in Çanakkale ve Kurtuluş Savaş’ında yazdığı kahramanlık destanları milletimizin bağımsızlık ve özgürlük konusundaki kararlılığının, inancının, ruh birlikteliğinin en güzel ifadesidir. Milli şairimiz, insana, milletine, dostlarına karşı şefkatli, merhametli, mütevazi olmasını, ülkesinin ideallerini, inancını tehdit edenlere karşı dik durması sayesinde, hayatıyla da bizlere mükemmel bir örnek teşkil etmiştir. Ülkemize yönelen her türlü tehdidi bertaraf edebilme yolunda Mehmet Akif’in İstiklal Marşı’yla ortaya koyduğu milli mutabakat iklimine bu gün her zamankinden daha fazla ihtiyaç vardır. Anlamadığımız sürece anlamın hiçbir anlamı yoktur. Bizi diğer milletlerden ayıran, kültürel temellerimizin hızla eskitildiği ve yok edildiği günümüzde ‘Akifçe’ değerlere daha fazla ihtiyacımız vardır.  Din, atan, millet, bayrak gibi değerlerin ete kemiğe bürünmüş değerlerin ifadesi olan Mehmet Akif’i minnet ve rahmetle anıyoruz.”

Mehmet Ali ve Kadri Yılmaz Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan ve İstiklal Marşı’nın kaleme alınma süreci ve Mehmet  Akif Ersoy’un  marş için para ödüllü yarışmayı reddedişi ile bu şartların ortadan kaldırılması üzerine marşı kaleme aldığını vurgulayan   oratoryo ve drama sahnelendi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
arabacı torunu çilekçi 2 yıl önce

büyük adam