Bu haber kez okundu.

MECLİSTEN CAMİ BORÇLANMASI  ÇIKMADI


Belediye Başkanı Uysal: "Kent Meydanı, cami ve otopark projesini yapacağız. Meclisin borçlanma yetkisi vermemesi bunun yapılmayacağı anlamına gelmiyor. Atımızı alan yolumuzu da almadı ya kardeşim. Biz bu yolda devam edeceğiz. Atımı almış olabilirsiniz önemli değil ama biz bu yolda devam edeceğiz. Biz çözüm olarak bunu şehrimizde olması gerektiğini ve buralara Türk topraklarına, 'bu bölgede müslümanlar yaşamıştır' diye bir mimari ile birlikte ortaya koyup yapmamız lazım... (Muhalefeti eleştirerek) Ereğli'ye çivi çakılmasını istemiyorsunuz. Bu memleketi inançlı ve imanlı insanlar kurtaracak böyle 'hayır' diyenler değil"

 

CHP Grup Sözcüsü Ocakçı: "Burada hiç kimse Ereğli'nin öz malının üzerine ben buraya cami istiyorum diyemez. Ereğli'nin hakkını hukukunu korumakla mükellef olan sizler de evet diyemezsiniz. Ereğli'nin gözbebeği bir alan oraya ibadethane yapmanın çok fazla bir anlamı olduğuna inanmıyorum. Camiye gidelim, daha güzel daha doğru bir yere yapalım"

 

 
Kdz.Ereğli Belediye Meclisi, Ekim ayı 5. oturumunda çeşitli projelerin hayata geçirilmesi için İller Bankası'nın avantajlı kredi kullanımını görüştü. Meclis Başkanı Hüseyin Uysal, Atatürk Kültür Merkezi Nikah Salonun'nda gerçekleştirilen toplantıda gündeme ilişkin açıklamalarda da bulundu. Meclis toplantısına AK Parti Grubundan Yusuf Kalay ile İhsan Yazıcıoğlu, CHP Grubundan ise Osman Yavuz mazeret bildirerek katılmadı.

 

KENT MEYDANI, CAMİ VE OTOPARK YAPIMI

Komisyona havale edilen, "Belediyemizce mevcut terminal alanına yaptırılacak olan kent meydanı ve otopark yapımı için İller Bankası'nın verdiği avantajlı kredi kullanımı için 36 milyon lira kredi kullanımı" raporu meclis üyelerinin onayına sunuldu.

 

"KİMSENİN HABERİ OLMADI"

CHP Grubu adına söz alan Sertan Ocakçı, şunları söyledi: "Ereğli'ye hizmet trafik karmaşasını ve kent meydanını oluşturmak için bu hizmette bizde varız. Daha sonra zatı muhterem biri Ereğli'de hiçbir belediye meclis üyesinin haber olmadan gelerek, 'buraya cami yapılacak' dedi. Cami söz konusu oldu ve kimsenin haberi olmadı. Meclise yaklaşık 10 gün sonra tekrar bir imar tadilatı geldi, buraya cami eklendi. Ereğli'nin istemediği meclis üyelerinin bilmediği ve fikirlerine dahi başvurulmadan bir cami alanı oldu bitti ile ilave edildi. O günlerde biz dedik ki, 'başkanım sizin bir sözünüz var' ama ne yazık ki söz verildi terk edildi.

 

CAMİNİN ALANI 7-8 BİN METRE KARE

Meydanımızın alanı 10 bin 500 metre kare. Toplam inşaat alanı 25 bin 130 metre kare ama caminin kapladığı alan bin 800 metre kare değil. Camiye yardımcı fonksiyon olacak alanlar 3-4 bin metre kare, toplam caminin kendi inşaat alanı ise 5 bin metre kare, kapladığı yerlerde 7-8 bin metre karelik bir cami inşaatı var. İkinci bodrum katta 350 otopark var, birinci otoparkta 240 otopark var. Buradaki 110 tane otopark, caminin müştemilatları için ayrıldığı için eksik.

 

CAMİNİN YAPIMI 27 MİLYON LİRA

Bu caminin yapılması da 27 milyon lira civarında bir para. Camiyi burada istihdam edilecekse bu caminin yapıldığında harcanan para ile Ereğli'nin sorunlarına bir bakalım. Biz burada bu şehri kalkındıracak neler yapabiliriz? Ben 2 yıl önce bu mecliste fakülte yapıldı, bitti, müjde müjde diye haberler duyduk. Biz belediye yapacaksak bazı şeylere öncülük yapalım. Üniversiteye, esnafın ekmek kazanacağı alanlara yatırım yapalım, teşvik verelim teşvik alalım. Burada hiç kimse Ereğli'nin öz malının üzerine ben buraya cami istiyorum diyemez. Ereğli'nin hakkını hukukunu korumakla mükellef olan sizler de evet diyemezsiniz. Ereğli'nin gözbebeği bir alan oraya ibadethane yapmanın çok fazla bir anlamı olduğuna inanmıyorum. Camiye gidelim, daha güzel daha doğru bir yere yapalım"

 

"SORUYORUM, DAHA DA SORACAĞIM"

Kent meydanı, cami ve otopark projesinin yapılacağını vurgulayarak sözlerine başlayan Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal da konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "Bütün üç boyutlu ve oradaki mimari çizimlerini gösterdik ve bugün de kargo ile geleceğini söyledik. Soruyorum, daha da soracağım. Daha önce sizler buraya bir belediye binası yapalım hatta arada bir köprü olsun kaymakamlık binasını da buraya yapalım. Madem bu kadar küçük bir alanı sizler de biliyorsunuz belediye binasında belediyemizde çalışan ve kaymakamlığımızda çalışan bir sürü memur var. Bunu altına yapacağımız otopark sadece ve sadece kamuda çalışanlara ve belediyede çalışanlara hizmet eder.

 

"HALKA VE VATANDAŞA OTOPARK ALANI OLACAK"

Ancak bizlerin buraya yaptığı katlı otopark direk halka ve vatandaşa otopark olarak kullanılacak. Burada trafik, park sorunu çözülmesi için katlı otoparka ihtiyaç var. Bizler sizin gibi oraya deniz manzarasını da yok edecek, iki tane devasa kütleyi oturtup belediye binası olacaktı. Bizler halkın kullanabileceği, şehre giden vatandaşın o parktan faydalanacağı bir otopark kuruyoruz. Yaklaşık 100 tane araç ikinci katta orada. Bir katta çok amaçlı salon olacağı için oradaki otopark sayısında azalma var. Birinci kat dediğim veya yukarıda başlarsak ikinci kat dediğim zeminde araç sayısında azalma yok.

 

TABAN ALANI BİN 200 METRE KARE

Bin 200 metre karelik bir taban alanı var. Orada 14 dönüm arazi var, 14 dönüm arazinin bin 200 metre karesini cami tabanı oturuyor. Projeyi bütün basın mensupları, vatandaşımız inceleyebilir. Kullanımı ile birlikte bin 800 metre kare. Kent meydanı 25 bin metre karelik bir alanı kaplıyor.

 

"TRAFİK SORUNU ÇÖZÜME KAVUŞACAK"

Bizler göreve geldiğimizden beri trafik sorunu birinci meselemizdir. Çözüm noktasında da ulaşım mühendisleri ile proje başlattık. Sayımlar yapıldı, bu sayımlar sayısal veriler işlendi. Önümüzdeki günlerde asfalt sezonu bittikten sonra buradaki çözümleri de anlatacağız. Kasapların arkasındaki bizim en büyük mahallemizden başlamak üzere orayı tek yöne çeviriyoruz.

 

"BU YOLDA DEVAM EDECEĞİZ"

Meclisin borçlanma yetkisi vermemesi bunun yapılmayacağı anlamına gelmiyor. Yani atımızı alan yolumuzu da almadı ya kardeşim. Biz bu yolda devam edeceğiz. Atımı almış olabilirsiniz önemli değil ama biz bu yolda devam edeceğiz. Bunu herkes bilsin. Kdz.Ereğli'nin merkezde nasıl ne şartlarda nasıl özellikle cenazeler başta olmak üzere cuma namazları ve dini bayramlardaki namazlarımızın nasıl kılındığını nerede ne şartlarda kılındığını bütün vatandaşımız biliyor.

 

"BU BÖLGEDE MÜSLÜMANLAR YAŞAMIŞTIR"

Bizler belediye olarak her sene bin tane alıyoruz ve bitiyor insanlar sokakta. Biz çözüm olarak bunu şehrimizde olması gerektiğini ve buralara Türk topraklarına, 'bu bölgede müslümanlar yaşamıştır' diye bir mimari ile birlikte ortaya koyup yapmamız lazım"

 

ZAMAN ZAMAN POLEMİKLİ GEÇTİ

Uysal'ın bu ifadesine CHP Grup Sözcüsü Ocakçı, "Bu cami olsa da olmasa da bu kentin mimarisi olsa da olmasa da bu kent müslüman bir kent olarak bilinmeyecik mi? Vah vah halimize" sözleri ile yanıt verdi. Uysal ise, "Ereğli'ye çivi çakılmasını istemiyorsunuz. Bu memleketi inançlı ve imanlı insanlar kurtaracak böyle hayır diyenler değil"  dedi.

 

OYLAMA SONUCU

Yapılan oylama sonucu, AK Parti Grubu 16 evet, CHP Grubu 13 hayır dedi. Çoğunluk 17 olduğu için borçlanma meclisten çıkmadı.

 

GÖZTEPE'YE KÖPRÜ YAPIMI

Göztepe'ye köprü ve çevre düzenleme çalışması yapılması yapımı için İller Bankası'ndan avantajlı kredi kullanımına AK Parti Grubu 16 kabul, CHP Grubu ise 13 red oyu verdi. Yine salt çoğunluk yakalanamadığı için borçlanma meclisten çıkmadı. Muhalefet, Göztepe'ye yapılacak köprünün Erdemir tarafından yapılması noktasında komisyon kararına şerh koydu.

 

ELMATEPE'YE KÖPRÜ YAPIMI

Elmatepe'ye köprü ve çevre düzenleme çalışması yapılması yapımı için İller Bankası'ndan avantajlı kredi kullanımına AK Parti Grubu 16 kabul, CHP Grubu ise 13 red oyu verdi. Yine salt çoğunluk yakalanamadığı için borçlanma meclisten çıkmadı. Muhalefet, Elmatepe'ye yapılacak köprünün karayolları tarafından yapılması noktasında komisyon kararına şerh koydu.

 

KIŞLA'YA YARI OLİMPİK HAVUZ

Kışla'ya yarı olimpik yüzme havuzu yapımı için İller Bankası'ndan avantajlı kredi kullanımına AK Parti Grubu 16 kabul, CHP Grubu ise 13 red oyu verdi. Yine salt çoğunluk yakalanamadığı için borçlanma meclisten çıkmadı. Muhalefet Kışla'ya yarı olimpik havuz yerine tam olimpik havuz yapılması noktasında komisyon kararına şerh koydu.

 

BAĞLIK VE ELMATEPE MUHTARI'NDAN TEPKİ

Bağlık ve Elmatepe Mahalle Muhtarları meclis toplantısının ardından CHP'li bazı meclis üyelerine tepki gösterdi, neden hayır dediklerini sordu.

 

(Haber: Mustafa Kemal Bektaş)
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
adalı 12 ay önce

zahmetsiz ve kolay siyaset=din tüccarlıgı.
eski chp milletvekil adayı,başkan da,öğrenmiş türkiyedeki kısa siyaset yolunu.

Misafir Avatar
akgençlik 12 ay önce

Yıllardır, uygarlıktan sana hep enkaz kaldı
Ufka bir bak yiğidim, inkılâba az kaldı.
Tasalanma yiğidim; zaman bizden yanadır
Külümüzden yükselen duman bizden yanadır
Son durak, son ilahi ferman bizden yanadır
Dünya düşman olsa da, iman bizden yanadır
Kapıları açacak çoşkun bin niyaz kaldı
Ufka bir bak yiğidim, inkılâba az kaldı
Yanındayız Başkanım

Misafir Avatar
yanındayız Başkanım 12 ay önce

Lâ tahzen! (Üzülme!)
İnsanlar senin kalbini kırmışsa üzülme!
Rahman: (c.c), Ben kırık kalplerdeyim” buyurmadı mı?
O halde ne diye üzülürsün ey can?
Allah bizimledir Başkanım! Onlar tuzaklarını kursunlar. Daha büyük tuzak kuran var!

Misafir Avatar
ereglinin sesi 12 ay önce

kızma CHP'lilere ayhan kardeş! CHP'nin işi, fıtratı ''hayır'' demek. Peki kime kızalım? AK Parti çoğunluk olmasına rağmen böyle hayati toplantıya gelmeyen meclis üyelerine! Sözde Başkan'ı zorda bıraktık sanıyorlar. Bilmiyorlarki darbeyi Ereğli'mize vurdular!

Misafir Avatar
ayhan 12 ay önce

trafikte sıkıştığınız zaman veya elmatepede yolun karşısına geçerken araba çarparsa sakın isyan etmeyin sayın chp mensupları..otoparkada,üst geçitede hayır oyu verdiniz..iyi halt ettiniz tebrikler HALK ! PARTİSİ

Misafir Avatar
MELEK 12 ay önce

Tersaneler, hema, kapanan işletmeler, ekonomi çökertilmiş, gençleri şehir dışına gitmiş bir Kdz.Ereğli. Kitapçıklar ve projelerle chpsi de akpsi de bu ilçe halkını oyaladı. Mega kent oldu mega köy Ereğli. İş istiyoruz, aş istiyoruz, biz namazımızı her yerde kılarız. Ereğli'yi düşürdüğünüz duruma bak, utanıyorum...

Misafir Avatar
baran 12 ay önce

alnı bir kez secdeye gitmeyenler başımıza din alimi kesildi faiz tartışması yapıyor.alimlik yapanlar sbd festivallerinde su gibi akıtılan alkol konusunda niye yorum yapmamışlar merak ettim doğrusu.. ? camiyi anladık üst geçide niye karşı çıkarsın be mübarek..orda kaç tane insanımız öldü..bir çocuğun kolu koptu orda kolu..bekleyin karayolu yapar.yaparda kaç sene sonra yapar..bu kafayla bu memleket hiçbir zaman bir arpa boyu ilerlemez.

Misafir Avatar
Murat 12 ay önce

Arkadaslar eregli nin terminalin orda bir camiye ihtiyacı yoktur.çarşı içinde ki camilerde bile cemaat sayısı az illa yapacaksan var olan Ali molla caminin yanında ki belediye hanıni kaldır ali molla ca misin büyüt. Erdemir Camisi var yine yeri güzel büyük ve boş burayı değerlendirin. Ama yok biz yolumuzdayiz anlamayiz dinlemeyiz diyenler illaki olcakir görüyoruz belediyenin halini yaptıkları işleri ellerine yüzlerine bulaştırıp yinede yılmadan bıkmadan konuşuyorlar. Ereğli'de is yok arkadaşlar Erdemir Cad. Başta olmak üzere çarşı içi perişan. Ne oldu sayın başkanim eski belediyenin önünde ki yolu tünelle yolun altına alcaktin iz seçim vaatlerinizin olduğu kitapçık hala evimde duruyor.boş işleri bırakalım efendiler hizmet edin de görelim başkan yardımcılarının aldığı rüşvetleri konuşmayalım halk olarak.

banner251

banner185