Bu haber kez okundu.

MİLLETVEKİLİ DEMİRTAŞ, TOKİ SORUNUNUN PEŞİNİ BIRAKMIYOR!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un yanıtlaması istemi ile bir soru önergesi veren CHP'li Demirtaş şunları söyledi: "Geçtiğimiz hafta Türkiye Emekliler Derneği Kdz. Ereğli şubesini ziyaret ettim. Şube Başkanın ilettiği, yıllardır yapımına başlanmayan TOKİ konutları ile ilgili sorunun takipçisi olacağımın sözünü vermiştim. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunduğum soru önergesinde, 334 emekli vatandaşımızın mağduriyetinin ne zaman giderileceğini sordum. Ayrıca hak sahibi 334 kişinin dışında yapılan 6 bin kişilik müracaat da ortada. Demek ki burada emekli vatandaşlarımızın barınma konusunda ciddi bir ihtiyacı var. Bu konuda da ilgili Bakanlıktan bilgi istedik" dedi.

CHP'li Demirtaş, soru önergesi ile ilgili olarak şunları ifade etti:

“TOKİ DAR GELİRLİ İÇİN VAR!”

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, 2985 sayılı Toplu Konut Kanunu ile 1984 yılında Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı adı ile kurulmuştur. Toplu konut yapımının dünyadaki uygulamalarına bakıldığında, temel amacın daha çok dar ve orta gelirli kesimin konut ihtiyacını karşılamak, bunun yanında sosyal donatı alanları ile tesisleri inşaa etmek ve kamunun kullanımına sunmak olduğu ortaya çıkmaktadır. 1984 yılında yasa ile kurulan ve şimdiki adını 1990 yılında alan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın birincil hedefi; en temel haklardan biri olan barınma ihtiyacının toplumun düşük ve orta gelirli kesiminde de karşılanabilmesi olmalıdır. Ancak zaman içinde yurt içinde hatta yurt dışında daha çok prestij konutları ile gündeme gelen Toplu Konut İdaresi Başkanlığı temel amacından sapmış görünmektedir.

‘EMEKLİLERE DAHA ÇOK KONUT YAPILMALI!’

2016 yılında yapılan İkinci Bahar Projesi kapsamında 81 ilde,3 bin şantiyede 700 bin konut hedefinin açıklandığı projede emekliler için ayrılan kontenjan yüzde 25 olarak açıklanmıştır.

‘EMEKLİLER DAR GELİRLİ!’

Bugün emekliler kazanç açısından bakıldığında dar gelirli kesim içinde tanımlanmaktadır. Ülkemizde yapılan araştırmalara göre 100 emekliden 80’i asgari ücretin altında maaş alırken, 100 emekliden 50’si de kirada oturmaktadır. O halde temel amacı dar gelirli vatandaşlara konut edindirmek olan TOKİ, prestij konutları ile kar elde etmek yerine, yıllarını bu ülkenin ekonomik kalkınması için çaba harcamış emeklilerimize uygun koşullarda konut sahibi yapacak kar amacı gütmeyen projelere yoğunlaşmalıdır. Huzur içinde başları sokacakları bir ev edinme derdinde olan emeklilerimize uygun koşullar altında daha fazla olanak sunulması sosyal devletin de gereğidir.

‘KDZ. EREĞLİ ÜVEY EVLAT MI?’

Ülkemizde sayısı 12 milyonu bulan emeklilerimizin yoğun olarak yaşadığı yerlerden birisi de Zonguldak ilimizdir.

Zonguldak’ın Kdz. Ereğli İlçesi’nde, Türkiye Emekliler Derneği Kdz. Ereğli Şubesi  ile TOKİ, 2015 yılında, emeklilerimizin ev sahibi olabilmesi için ortak bir çalışma yapmıştır. Bu çalışmanın sonucunda TOKİ’ye konut yapımı için kaymakamlık tarafında, Kdz. Ereğli Korubaşı Mahallesinde, 4 parsel yer gösterilmiştir. Bunun üzerine TOKİ tarafından talep toplama süreci başlatılmıştır.6 bin emekli vatandaşımız, ev sahibi olabilmek için müracaat etmiş, 1 Ağustos 2016’da yapılan kura çekimi ile sadece 334 emekli hak sahibi olabilmiştir. Hak sahipleri tarafından TOKİ’ye ilk ödemeler yapılmıştır. Devamında Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından ilgili arazilerin imar planları hazırlanmıştır. Tahsis edilen 4 parselden 2’sinin imar planı, tarım arazisi vasfı taşıdığı gerekçesi ile iptal edilmiştir.

Kalan 2 parselden biri (1748 parsel)için imar planı yapılmış, askıya çıkarılmış ve herhangi bir itiraz yapılmamıştır.

Ancak buna rağmen, o tarihten bu yana Kdz. Ereğli’de imar planı tamamlanan parsel de dahil olmak üzere tek bir inşaat başlatılmamış hatta tek bir çivi bile çakılmamıştır. Üstelik, büyük umutlarla ev sahibi olacaklarını düşünen emekli vatandaşlarımıza da bu süreçte tek bir açıklama dahi yapılmamıştır. Karabük, Bartın gibi çevre illerde emeklilerle ilgili projeler tamamlanırken Kdz.Ereğli adeta üvey evlat muamelesi görmüştür. Ne acıdır ki geçen 4 yıllık sürede kurada hak sahibi olan emeklilerimizden bazıları ev sahibi olamadan geçen dört yılda hayatlarını kaybetmiştir.

‘334 HAK SAHİBİNİN MAĞDURİYETİ GİDERİLMELİ!’

Talep yoğunluğu göz önüne alındığında barınmanın, emeklilerimiz açısından ne kadar büyük bir ihtiyaç olduğu daha net bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Hak sahibi olan emeklilerimizin en büyük isteği yapımı yılan hikayesine dönen bu projenin biran önce tamamlanmasıdır.

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, soru önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi;

1)Çevre illerdeki emekliler için yapılan projelere başlanırken TOKİ’nin Kdz. Ereğli’deki projesi  neden başlatılmamıştır?

2)Kurada çıkan 334 emeklimiz için Kdz. Ereğli’deki TOKİ projesine başlamayı düşünüyor musunuz? Düşünüyorsanız ne zaman başlayacaksınız?334 emeklimizin mağduriyetlerini ne zaman gidereceksiniz?

3)Söz konusu talep toplama sürecinde yapılan başvuru sayısı 6 bin kişidir.334 kişi ancak hak sahibi olabilmiştir. Kalan 5 bin 700 emeklimiz için Kdz. Ereğli’de yeni bir toplu konut çalışması yapmayı düşünüyor musunuz?

4)Bu konuyla ilgili olarak şimdiye kadar neden bir açıklama yapılmamıştır?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ereğlili 1 yıl önce

Allah aşkına sn vekil o senini evi olmayan ve aclıktan ölen emekli akp diye kendini yırtacak sakın uğraşma valla sanada oy vermeyiz

Avatar
ibogemici 1 yıl önce

EREĞLİ belediyesi kendisi toplu konut yapsaya . CHP li belediyelerde bunun örnekleri çok var. laga lugayla vakit geçiriyor posbıyık, ekmeğe zam-suya zam-toplu taşımaya zam. bide ereğli halkı için hayırlı bişey yapın be.

Avatar
Madur 1 yıl önce

Kurada ismi çıkanlardan biri de babamdı. Kaç yıldır kiradayız. Ev çıktı diye sevinmiştik. Babam her emekliler derneğine sormaya gittiğinde yok size süpriz yapacağız yok şu zaman başlanacak diyerek çocuk kandırır gibi yalanlar söyleniyor. İnsanlardan aldıkları 500 liranın üstüne yattılar sadece. Hakkımız haram olsun.