Bu haber kez okundu.

MİLLİ MÜCADELENİN İLK ADIMI 101. YILINDA

Ulu Önder Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlattığı milli mücadelenin yıldönümü her yıl Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanıyor.

Ülke genelinde olduğu Zonguldak’ta da koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl bayram evlerde kutlanıyor.

Yapılan açıklamalar şu şekilde:

ZONGULDAK VALİSİ ERDOĞAN BEKTAŞ:

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Bektaş, mesajında, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın, Türkiye'nin her köşesinde olduğu gibi Zonguldak'ta da sevinç ve coşkuyla kutlandığını belirtti.

19 Mayıs 1919'un, bağımsızlık ve özgürlük iradesinden asla ödün vermeyen bir milletin kahraman ordusuyla çok büyük bedeller ödeyerek yoktan var oluşunun başladığı gün olduğunu belirten Bektaş, şunları kaydetti:

"Türk milleti büyük bir cesaret, inanç ve kararlılıkla sürdürülen Kurtuluş Savaşı'ndan başarıyla çıkarak, bir milletin zorda kaldığında neler yapabileceğini tüm dünyaya göstermiştir. Kurtuluş Savaşı, bağımsızlık ve özgürlüğüne sahip çıkanların, vatan sevgisini her şeyden üstün tutanların, esarete karşı duranların yazdığı büyük bir destan, onurlu bir mücadelenin adıdır. Büyük bir zaferle çıktığımız kurtuluş mücadelesinin ardından kurulan Türkiye Cumhuriyeti ile bugünkü büyük ve güçlü devletimizin temelleri atılmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, en büyük eserimdir dediği Türkiye Cumhuriyeti'ni aydınlık yarınlarımızın güvencesi olan gençlere emanet ederek onlara verdiği önemi, duyduğu güveni göstermiş, onurlu bir mücadelenin başlangıcı olan bu günü de sevgili gençlerimize bayram olarak armağan etmiştir."

Şanlı tarihe ve büyük devlete sahip çıkmanın, geleceğin güvencesi gençleri aynı bilinçle yetiştirmenin herkesin ortak sorumluluğu olduğunu vurgulayan Bektaş, "Kalpleri vatan sevgisiyle dolu, birlik ve beraberlik ruhu içerisinde birbirine sevgi ve saygıyla yaklaşan, çok iyi eğitim almış, çağın gereklerine uygun bilgi ve beceriyle donatılmış, üretken, aklı ve bilimi yol gösterici kabul etmiş, araştıran, sorgulayan, şanlı tarihini, kültürünü özümsemiş, ülkesini milletini seven, sorunlara duyarlı sevgili gençlerimiz Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni geleceğe en iyi şekilde taşıyacaktır. İnanıyoruz ki sevgili gençlerimiz kahraman ecdadından devraldığı bu büyük emanetin sorumluluğunu üstlenerek milli birlik, beraberlik ve bütünlüğümüzü bozmak isteyenlere asla fırsat vermeyecektir. Bu duygu ve düşüncelerle aziz milletimizin, saygıdeğer halkımızın ve sevgili gençlerimizin 19 Mayıs Atatatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm milli mücadele kahramanlarını, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, saygılar sunuyorum." ifadelerini kullandı.

KDZ. EREĞLİ KAYMAKAMI İSMAİL ÇORUMLUOĞLU:

Büyük Önder Atatürk'ün, tarihimizin dönüm noktalarından biri olan 19 Mayıs 1919'da Samsun'da başlattığı özgürlük hareketi, tüm yurdumuza yayılmış, halkımızın azim ve kararlığıyla hep birlikte verilen mücadele sonucunda büyük bir zaferle sonuçlanmıştır.

Anadolu’nun bağımsızlık meşalesini yakan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gençlerimize armağan ettiği bu önemli günün 101. yıldönümünü onur ve coşkuyla yaşıyoruz.

19 Mayıs 1919 tarihinin Atatürk tarafından gençliğe armağan edilmesi onlara verilen önemin ve değerin bir göstergesidir.

Tarih boyunca toplumları ayakta tutan en büyük güç gençlik olmuştur. Hangi ülke genç kuşakların yetişmesine büyük önem vermişse daima ileriye gitmiş ve kalkınmıştır. Bu nedenle; gençlerimizi kendine güvenen, donanımlı, bilgili, milli ve manevi değerlerine sahip çıkan, demokrasiye inanan, çalışkan ve üretken insanlar olarak yetiştirmek en önemli görevimizdir.

Sevgili Gençler;

Bu değerli emaneti sonsuza kadar korumak ve gelecek nesillere en iyi şekilde aktarmak en önemli görevinizdir. Kendinizi gelişmeye, yeniliğe açık, bilgi toplumunun gerektirdiği niteliklere sahip gençler olarak yetiştirmeli ve geleceğe güvenle bakmanızı temenni ederim.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum.

ZONGULDAK BELEDİYE BAŞKANI ÖMER SELİM ALAN:

Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, mesajında, binlerce şehit verilerek yokluklar içinde büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin gençlere emanet olduğunu belirtti.

İstiklal mücadelesinin sembolü olan 19 Mayıs'ın, Gençlik ve Spor Bayramı olarak ilan edilmesinin, geleceğin teminatı ve umudu olan gençlere verilen önemin de büyük bir göstergesi olduğuna dikkati çeken Alan, şunları kaydetti:

"Ülkemizi yeni ufuklara sizin fikirleriniz, sizin buluşlarınız, sizin düşünceleriniz, sizin azim ve kararlılığınız taşıyacaktır. Sizlerin gözündeki ışıkta, her geçen gün güçlenen aydınlık Türkiye'nin geleceğini görüyor, elde edeceğiniz başarılarla her alanda lider ülke olma hedefine her geçen gün biraz daha yaklaşıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle böylesine anlamlı bir günü gençlerimize emanet eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, İstiklal Savaşımızın şehit ve gazilerini, isimsiz kahramanlarını rahmet ve minnetle yad ediyor, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik Spor Bayramını canı gönülden kutluyorum."

KDZ. EREĞLİ BELEDİYE BAŞKANI HALİL POSBIYIK:

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle kutlama mesajı yayımladı.

Başkan Posbıyık, mesajında şu görüşlere yer verdi;

“Sevgili Gençler

19 Mayıs’ta, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün çağdaş, demokratik, laik, hukukun üstünlüğüne, millet egemenliğine dayalı, tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ne giden yolda attığı ilk adımın 101. yıldönümünü kutluyoruz.

Bir ulusun tarihte var olma mücadelesini başlatan bu ilk adım, bugün de hepimize yol göstermeye, ışık tutmaya, hedeflerimizi gerçekleştirmek için güç vermeye devam ediyor.

Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atan bütün kahramanlarımızı minnetle anıyoruz.

Mustafa Kemal Atatürk bugünü gençliğe armağan ederek onlara, cumhuriyeti, cumhuriyet değerlerini, bağımsızlığı koruma, çağdaş uygarlık düzeyini ileriye taşıma görevini vermiştir. Bu görev, aynı zamanda gençlere duyulan büyük bir güvenin ve inancın göstergesidir.

Cumhuriyet değerlerine, demokrasiye sahip çıkan, sorgulayan, eleştiren, fikri hür, vicdanı hür nesiller yetiştirmek, onları desteklemek hepimizin sorumluluğu olmalı. Bizler de ülkemiz için sorumluluk duyan, kendisini geliştirmek için emek harcayan, ülkemizi çok daha ileri noktalara taşımak için heyecan duyan bütün gençlerimize güveniyoruz.

Sevgi, barış, dostluk kenti Kdz. Ereğli’nin yüreği vatan aşkıyla dolu üretken, çalışkan gençlerini sevgiyle kucaklıyorum.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun.”

ÇAYCUMA BELEDİYE BAŞKANI BÜLENT KANTARCI:

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı nedeniyle bir açıklama yaptı. Kantarcı açıklamasında, “Bundan tam 101 yıl önce, Mustafa Kemal Atatürk, 18 arkadaşıyla birlikte, pusulası ‘Tam bağımsız, özgür bir Türkiye’yi gösteren bir gemi ile işgal altındaki İstanbul’dan yola çıktı. Ulu Önder’in, 19 Mayıs 1919 sabahı, Samsun’a 19 yurtseverle birlikte attığı ilk adım, dört bir tarafı işgal altındaki yurdun esaretten kurtulması, ardından da, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurulmasının ilk adımını oluşturdu. Genç Cumhuriyet peş peşe yaptığı atılımlar ve gerçekleştirdiği devrimlerle modern bir ülke olma yolunda önemli adımlar attı. Başlatılan seferberliğin en büyük hedefi muasır medeniyetler seviyesine ulaşmaktı. Devletimizin kuruluşunun yüzüncü yılına yaklaştığımız bugünlerde bu hedefe ulaşmak, hatta daha ilerisine gitmek istiyorsak, Cumhuriyetimize ve onun kurucu değerlerine sahip çıkmak zorundayız. Bunun en baştaki koşulu da tüm kurum kurallarıyla işleyen eksiksiz bir demokrasiyi kurmaktır” dedi.

Kantarcı açıklamasını, “Ulu Önder, 19 Mayıs’ı, onlara verdiği değerin işareti olarak, gençliğe bayram olarak armağan etti.  Onun en büyük arzusu fikri hür, vicdanı hür nesillerin yetişmesiydi. Bunun ne kadar doğru bir hedef olduğunu bugün çok daha iyi anlıyor, sorgulayan, eleştiren, aklın ve bilimin aydınlığıyla yarınlara yönelen bir neslin ortaya çıkmasını, ülkemizin geleceği için yaşamsal önemde buluyorum.  Gençlerin katılımı olmadan bilimin, sanatın, kültür ve demokratik değerlerin üzerinde yükselen çağdaş bir ülkeyi kurmak mümkün değildir. Gençlerle omuz omuza bu hedefe yürümek ‘Çağdaş, demokratik Türkiye’ isteyen her demokratın görevidir. Hiçbirimizin dünyanın içinde bulunduğu koşulları, ülkemizin koşullarını ve tüm bunları ortaya çıkardığı olumsuzlukları mazeret gösterme lüksü yoktur. Samsun’a ayak basan kahramanların sahip olduğu, içinde bulunulan zorlukları düşünmeden harekete geçme cesareti bizlerin esin kaynağını oluşturmalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle başta Ulu Önder olmak üzere, kurtuluş için ilk adımı atan tüm kahramanları minnetle anıyor, tüm halkımızın Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı’nı kutluyorum” diyerek tamamladı.

CHP ZONGULDAK MİLLETVEKİLİ ÜNAL DEMİRTAŞ:

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş,19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Ve Spor Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Ünal Demirtaş mesajında şunları ifade etti:

“Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun'da başlattığı mücadele, Türk ulusunun kaderini değiştirmiştir.

19 Mayıs, özgür, bağımsız ve aydınlık Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına uzanan destanın ilk adımıdır. Samsun'da yakılan meşale, Türk ulusunu çağdaş uygarlıklar düzeyinin üzerine çıkarma hedefinde yolumuzu aydınlatmaktadır. 19 Mayıs, Türk milletinin, Atatürk'ün önderliğinde emperyalizme ve yerli işbirlikçilere karşı örgütlü mücadeleye atılmasının yıl dönümüdür; 19 Mayıs, Türk milletinin yeniden doğum günüdür. Atatürk için bu tarih o kadar önemlidir ki, “Benim doğum günüm 19 Mayıs’tır” demiştir. Kurtuluş mücadelesinin başlatıldığı 19 Mayıs gününün, Gençlik ve Spor Bayramı olarak ilan edilmesi de, Atatürk'ün, Cumhuriyeti emanet ettiği gençlere duyduğu güvenin göstergesidir.

Türkiye'nin varlığını ve gücünü koruyabilmesi her şeyden önce Cumhuriyet'in değiştirilemez niteliklerinin ve Atatürk devrimlerinin yaşatılmasına bağlıdır. Atatürk ilke ve devrimleri, Türk Gençliğinin rehberidir. Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Anadolu’yu aydınlatan, bağımsız yaşamamızı sağlayan önderliği ve çağdaş bakış açısı bizim için bugün daha güçlü biçimde yol göstericidir.

Gençler bu yıl belki covit-19 salgını nedeniyle bayramlarını sokaklarda, meydanlarda, alanlarda kutlayamayacak, geleceğimizin güvencesi olan genç kuşaklar Atatürk’ü gönüllerince coşkuyla anamayacak, her yıl olduğu gibi Anıtkabir’de bir insan seli oluşamayacaktır. Ancak 101’nci yılda saat 19.19’da balkonlardan yükselen marşlar, pencerelere asılan bayraklar, internetten gönderilen mesajlar ve 83 milyonun tek yürek yapacağı kutlama 19 Mayıs’a farklı bir anlam katacaktır.

Cumhuriyet'in emanet edildiği milyonlarca gencimizin, Cumhuriyeti, demokrasiyi, özgürlük ve bağımsızlığımızı sonsuza kadar koruyacağına olan inancımla, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum. Büyük Önder Atatürk ile tüm silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını feda eden şehit ve gazilerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyorum.

GENEL MADEN İŞÇİLERİ SENDİKASI:

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, yönetim kurulu adına bir mesaj yayınlayarak 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladı.

Yeşil’in mesajı şöyle;

“Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün doğumunun 139’uncu yılında, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 101’inci yılını kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz.

19 Mayıs 1919 tarihi, Mustafa Kemal Atatürk'ün, şanlı kurtuluş mücadelemizin ateşini yaktığı ve özgürlük bayrağımızı Anadolu'da dalgalandırdığı tarihtir.

19 Mayıs 1919 tarihi, ulusal egemenliğe dayanan, tam bağımsız, çağdaş, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına uzanan sürecin ilk adımıdır.

Elinde ulusuna olan güveninden başka hiçbir şey olmayan Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’dan başlattığı bağımsızlık mücadelesi dalga dalga tüm vatana yayılarak tarihte eşine az rastlanır bir destan yazılmış ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri atılmıştır.

Türk gençliğine olan güvenini ve inancını “YÜKSELEN YENİ NESİL, İSTİKBAL SİZSİNİZ. CUMHURİYETİ BİZ KURDUK, ONU YÜKSELTECEK VE YAŞATACAK SİZSİNİZ” sözleriyle ifade eden ATATÜRK, ulusumuzun varolma, bağımsızlık ve özgürlük meşalesinin ateşlendiği 19 Mayıs tarihini bayram olarak gençlere armağan etmiştir.

Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi saygı ve şükranla anıyor, tüm gençlerimizin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyoruz.”

AK PARTİ ZONGULDAK İL BAŞKANI ZEKİ TOSUN:

AK Parti Zonguldak İl Başkanı Zeki Tosun, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'da bağımsızlık meşalesini yakarak kurtuluş mücadelesini başlattığını belirterek, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Atatürk'ün tarihin altın sayfalarına yazılan bu günü gençliğe armağan etmesi, gençlere duyduğu güveni ortaya koyuyor. Bizler de ülkemizin geleceğini gençlerimizin inşa edeceğine olan inancımızla onlara destek olmaya devam ediyoruz. 100 yıl önce Samsun'da yakılan bağımsızlık meşalesi, geleceğimizin teminatı sevgili gençlerimizin elinde hiçbir zaman sönmeyecektir. İstiklal Savaşımızı zafere taşıyan milli birlik ve beraberlik ruhunun, 2023'e giden yolda bizi güçlü kılan, geleceğe güvenle bakmamızı sağlayan en büyük mirasımızdır. Geçmişimizden aldığımız güçle ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak için mücadelemize büyük bir azimle devam ediyoruz. Bu vesileyle başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle, minnetle, şükranla anıyorum."

KDZ. EREĞLİ CHP İLÇE BAŞKANI OP. DR. EYLEM ERTUĞ ERTUĞRUL:

20. yüzyılın başlarından itibaren dünyanın birçok yerinde belirgin hale gelen emperyalist girişimlerde, Avrupalı işgal devletlerinin sömürge haline getirmek için geniş cepheler kurarak parçalamak istedikleri devletlerden biri de Osmanlı Devleti idi.
Yıkılmaya yüz tutmuş; geçmişi şan ve şerefle dolu topraklar üzerinde, Batılı güçlerin bu emellerine karşı direnen bir avuç insanın ayakta kaldığı günlerde, kendisi de bir Osmanlı Subayı olan Mustafa Kemal’in, bu direnişi yurt geneline yaymak adına başlattığı büyük mücadele 19 Mayıs 1919 günü ışığını yaymaya başlamıştı.
İstanbul’dan başlayıp Samsun’da biten bir deniz yolculuğunun sonunda, Mustafa Kemal ve arkadaşlarının sırasıyla Amasya, Erzurum ve Sivas’ta, kahraman Anadolu insanı ile bir araya gelerek ortaya koyduğu sarsılmaz duruş, 1922 yılı sonlarına kadar sürecek sıcak cephe savaşlarıyla daha da sağlamlaşacak; yoksul ve çaresiz denen bir milletin işgale karşı direnişi tüm dünyaya örnek olacak bir destanının yazılmasını sağlayacaktı.
“Milletin bağımsızlığını yalnız milletin kendisi sağlayacaktır.”, diyerek, Türk toprakları üzerinde asla manda ve himayenin kabul edilemeyeceğini haykıran Mustafa Kemal, toprağında mahsulü bile bırakılmamış; yoksul, aç ve yılgın bir milleti ayağa kaldırarak istiklal mücadelesinin bayrağını omuzlamıştı. 15 Mayıs 1919 sabahı İstanbul’dan yola çıkan ve dört gün sonra Samsun’a demirleyen Bandırma Vapuru’nun getirdiği kurtuluş meşalesi, kısa süre içinde yurdun tamamını aydınlatmaya başlamıştı.
Aziz Türkiye Cumhuriyeti’nin kanla sulanmış, canla hayat bulmuş topraklarında kurulmasının mihenk taşı olarak kabul edilen 19 Mayıs, bir yüz yıldır, o cumhuriyetin toprakları üzerinde yaşayan her insan tarafından kıvançla yâd edilmekte, bayram olarak kutlanmaktadır.
Dünyanın başka hiçbir milletine nasip olmayan destansı kahramanlıkların yaşandığı bu topraklarda, istiklal mücadelesinin meşalesi olarak kabul edilen 19 Mayıs’ın, o mücadelenin başkomutanı tarafından gençliğe bayram olarak armağan edilmesinin de önemi buradadır. Türlü imkansızlıklar içinde başlatılmış ve cephelerde son mermi namludan çıkıncaya ve ayaktaki tek asker canını feda edinceye kadar süren savaşlarla kazanılmış bu topraklar, gelecek yüz yıllarda Türk Gençliği’nin omuzlarında yükselecektir. Ata’sından aldığı bu kutlu emanetin farkında olan gençlik, 1919-1922 arasındaki dönemde, o dönemin çaresiz ve yoksul gençlerinin başardıklarını aklında tutacak; hayatlarının her döneminde onlardan ilham alarak görevini eksiksiz biçimde yerine getirecektir.
Bir asır boyunca büyük bir coşku içinde bayram olarak kutladığımız 19 Mayıs, bu yıl, dünyayı etkisi altına alan virüs salgını dolayısıyla arzu edilen etkinliklerden uzak kutlanacak olabilir. Ancak hiçbir sorun, bu 19 Mayıs günü de, Türk olmanın, bu Türk diyarının nasıl kazanıldığı gerçeğinin akıldan çıkarılmayarak aynı coşkuyla kutlanmasına engel teşkil edemez, etmeyecektir de. Her 19 Mayıs’ta olduğu gibi önce şanlı İstiklal Marşımız ardından da Gençlik Marşımız ile mavi sema yankılanacaktır.
Bu duygu ve düşüncelerle, ülkemizde ve Türk diyarlarında 19 Mayıs coşkusunun hiçbir zaman eksik olmaması dileklerimle aziz milletimizin bayramını kutluyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

BEÜ REKTÖRÜ PROF. DR. MUSTAFA ÇUFALI:

Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 101. yılına erişmenin sevincini hep birlikte yaşıyoruz.

Aziz milletimizin yaşadığı sıkıntılı günlerde öz değerlerine bağlı kalarak sürdürdüğü bağımsızlık mücadelesinin başlarında Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a ayak basması, yeni bir geleceğe doğru atılan önemli bir adımdır. Bağımsızlıktan ödün vermeden, esarete başkaldıran milletimizin var olma mücadelesine başladığı bu günde, özellikle yarınlarımızın teminatı gençlere büyük görevler düşmektedir. Gençlerimizin milli mücadele şuurunu ve azmini taşıyan bir ruhla 19 Mayıs´ın içerdiği derin anlamı idrak ederek, kendilerine emanet edilen bu vatanı ilelebet koruyacaklarına inancımız tamdır. Bu duygu ve düşüncelerle milletimizin “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı”nı tebrik ediyor;  Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

CHP KDZ. EREĞLİ KADIN KOLLARI İLÇE ÖRGÜTÜ:

Kuvayi Milliye ve Cumhuriyet tarihi açısından önemli bir tarihsel kaynak olan ve yaşanan olayların belgelere dayandırılarak anlatıldığı millî bir uyanış ve direniş öyküsü olan Nutuk;

“Baylar Bu durum karşısında bir tek karar vardı o da ulusal egemenliğe dayalı bağılsız- koşulsuz (tam) bağımsız bir Türk devleti kurmak. İşte daha İstanbul'dan çıkmadan önce düşündüğü ve Samsun'da Anadolu topraklarına ayak basar basmaz uygulamaya başladığı karar. Türk ulusunun onurlu ve şerefli bir ulus olarak yaşamasıdır. Bu ancak tam bağımsız olmakla sağlanabilir. Ne denli zengin ve gönençli olursa olsun, bağımsızlıktan yoksun bir ulus, Uygar insanlık önünde uşaklık Tan öte bir gözle görülmeye layık olamaz. Yabancı bir devletin güdümüne girmeyi istemek insanlık niteliklerinden yoksunluğu, güçsüzlüğü, uyuşukluğu benimsemekten başka bir şey değildir. Bu aşağılık duruma gerçekten düşmemiş olanların, isteyerek başlarına yabancı bir yönetici getirmeleri hiç düşünülemez.

Oysa Türk'ün onuru ve yetenekleri çok yüksek ve büyüktür. Böyle bir ulus tutsak yaşamaktansa yok olsun, daha iyidir. Öyleyse ya bağımsızlık ya ölüm …..” der.

Kuvayı Milliye geçmişimizden ve geleneğimizden aldığımız güçle, ülkemizin geleceğini aklın öncülüğü, bilim ve sanatın yol göstericiliğiyle yeniden inşa edeceğiz. Bu mücadelemizde en büyük dayanağımız Atatürk’ün bu güzel günü armağan ettiği gençlerimizdir. Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür gençlerimiz başta olmak üzere tüm halkımızla birlikte ülkemizi çağdaş demokrasiler ve çağdaş uygarlıkların üstüne taşıyacağız.

19 Mayısın 101. yılında bize bu kararlılığı veren; egemenliğin halkta olduğu bu güzel yurdu kazandıran Mustafa Kemal Atatürk’ü, bütün silah arkadaşlarını, Milli Mücadelemizin tüm kahramanlarını bir kez daha minnet, saygı ve rahmetle anıyoruz.

haber
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.