Bu haber kez okundu.

MUHTARLARA TARAFSIZLIK UYARISI...

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Kdz.Ereğli Köylere Hizmet Götürme Birliği'nin toplantısında ilçe protokolünün yanı sıra muhtarlara seslendi, son gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

"YENİDEN İFADE ETMEMİZ GEREKİYOR"
Birliğin sadece köylere hizmet sunmadığını kamunun diğer alanlarına da önemli katkılar sağladığını anlatan Tutulmaz, "Biz valilik olarak bütçemiz ölçüsünde Köylere Hizmet Götürme birliklerine ilave destekler veriyoruz. Kdz. Ereğli’ye de önemli destekler verildi  ve verilmeye devam edecektir. Bunu öncelikle ifade etmek isterim. Bir  kısmınızla daha önce ilçemizin yöneticileri ile yaptığımız toplantıda, bir kısmınızla da  bir bölgedeki, ilçemizin bir bölgesindeki muhtarlarımızla toplantı yaptık. Onun için bazı söylediklerimiz belki tekrar olacaktır. Ancak hepinizi birlikte burada görebilmek adına bazı hususları tekrar da olsa yeniden ifade etmemiz gerekiyor." dedi.

"MUHTARLARA İHTİYAÇ VAR MI?"
Muhtarlığın önemli bir müessese olduğunu, hem devlet hem de vatandaşlar adına önemli bir rol üstlenildiğini hatırlatan Tutulmaz, "Hatta adres kayıt sistemi devreye girince, muhtarlarımızın adres belgesi vermemesi söz konusu olunca, o dönemde şöyle bir tartışma ortaya çıkmıştı. Muhtarlara ihtiyaç var mı? Artık ikamet belgesi doğrudan nüfustan alınacak diye. Ancak zaman içinde görüldü ki muhtarlık tarihten gelen görevini, sorumluluğunu arttırarak devam ettirmektedir." sözleri ile konuştu.

MUHTARLARA TARAFSIZLIK HATIRLATMASI
Muhtarların toplumun her kesimine eşit olması konusunda uyaran Tutulmaz, şu ifadelere yer verdi: "Bugün muhtarlarımız gerek köylerimizin imarında, gerek afet ve benzeri durumlarda, gerek sosyal yardımlarda önemli bir rol üstlenmiş ve başarılı bir şekilde bunu yürütmektedir. Bundan dolayı hepinize bugüne kadar yaptığınız hizmetlerden dolayı teşekkür etmeyi bir borç olarak görüyorum. Bu önemli fonksiyonunun yanında, tarafsızlık ve belde ve köydeki vatandaşlara eşit muamele yapmak gibi bir sorumluluğunuz var. Bizim bir tarafı tutup, bize oy verenleri tutup, akrabalarımızı tutup, karşımızdakilerle belirli bir mesafe koyarsak, hatta onlara olumsuz davranırsak, bilin ki orada büyük bir problem ortaya çıkar ve ortaya çıkan problemi çözmek size düşer.

"DÜŞÜNÜN KÖYDE BİR ASAYİŞ OLAYI OLDU"
Düşünün, köyde bir asayiş olayı oldu, iki grup arasında sıkıntılar oldu. Bunu çözmek için yine gece gündüz uğraşan, jandarmamıza destek veren, daha sonra problemleri bertaraf etme, bunları barıştırma, günlük hayatta bu sıkıntıları giderme yolunda en fazla görev muhtarlara düşüyor. O zaman şöyle düşünmemiz lazım.  Sonra uğraşacağımıza, başlangıçta bunları bertaraf edecek şekilde düzen kuralım, herkesi kucaklayalım, ötekileştirmeden, karşımıza almadan, herkesi yanımıza alarak bir idare anlayışı ortaya koyarak bir idare anlayışını ön plana koyarak orada daha huzurlu bir ortam koyalım deriz. Bunu yapan arkadaşlar mutlaka var, bunun verimini mutlaka arkadaşlarımız alıyordur. Ama bunu genele yaymakta fayda var diye düşünüyorum.

"PROBLEMLERİN GİDERİLDİĞİNİ GÖRÜYORUZ"
Köylerimizin önemli bir şekilde problemlerinin giderildiğini görüyoruz. Altyapı, su, elektrik, köylere hizmet götürme birlikleri tarafından yol gibi şeyler. Ancak her hizmetin daha iyisi, daha güzeli her zaman var. Ne kadar iyisini yaparsak yapalım, muhakkak önümüzdeki yıl yeni ihtiyaçlar ortaya çıkacaktır.  Bunu da yine bir öncelik çerçevesinde, ilçenin kendine has öncelikleri çerçevesinde karar verilerek çözülmeye devam edilecektir.

"UYUŞTURUCU VE ASAYİŞ..."
Diğer bir husus da asayiş ile uyuşturucu gibi alanlarda muhtarlarımıza önemli görevler düştüğünü belirtmek isterim.  Siz bir taraftan devletin, bir taraftan da vatandaşın temsilcisi konumundasınız. Bu nedenle asayiş olaylarının olmaması için gerek jandarmayla, ilçe merkezindeki arkadaşlarımız emniyet müdürlüğümüzle işbirliği içerisinde hareket etmesi lazım. Onlara yardımcı olması lazım ki, uyuşturucu ve benzeri asayiş olaylarında sıkıntı yaşanmasın. Herhangi bir olumsuzlukta sadece o kişiye değil, diyelim uyuşturucu kullanıyor, sadece kendine zararı olmuyor. Kendisini idare edebilecek durumda olmadığı için çevresine de zarar verebiliyor. Bunu değişik ortamlarda, değişik zamanlarda gördük, onun için işbirliği yapmamızda yarar var. Bu sadece bir gönüllülük değil, bir taraftan da muhtarlarımızın görevidir. Kamu kurum ve kuruluşlarına yardımcı olmaları, bu yönüyle de bunu hatırlatmakta yarar görüyorum.

UYUMA ADLI PROGRAM
Uyuma diye bir program var. Emniyet Genel Müdürlüğünün cep telefonlarına indirilebilen bir programı. Bu programı indirirseniz, buradan yapacağınız her türlü ihbar gizli tutuluyor ve Emniyete, Jandarmaya, ilgisine göre doğrudan iletiliyor merkezden. Küçük yerlerde şunu görüyoruz. Ben de köylü çocuğuyum. Kimin şikayet ettiği bellidir, daha sonra duyulur gibi korkularla ihbarlar yapılamayabiliyor. Bu Uyuma programı bu sıkıntıları gidermek için yapılmış bir programdır. Buraya yaptığınız bir ihbar, en kısa sırada hemen size dönülecek, size ihbarla ilgili  bilgi verilecektir. Onun için ihbar etmekten çekinmeyin. Gizli kalan bir şeydir, yerelde kimse bunu bilmez. Bunu ifade etmek isterim."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
erdemli 10 ay önce

muhtarlarımız devlet memuru imamlar gibi hareket kabiyiyetinde bunu hepimiz çok iyi biliroruz zaten.

Avatar
Koylu 10 ay önce

Köylerde corana tedbirlerine uyulmuyor gidin bakin