Bu haber kez okundu.

MYO'LARIN SORUNLARI MASAYA YATIRILDI

Meslek Yüksekokulları sorunları Bülent Ecevit Üniversitesinde masaya yatırıldı.

 

Bülent Ecevit Üniversitesi Çaycuma Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlenen Birinci Ulusal Meslek Yüksekokulları Sosyal ve Teknik Bilimler Kongresi (MESTEK) Bakacakkadı 100. Yıl Atatürk Hizmet Köyü Tesislerinde gerçekleştirilen Meslek Yüksekokullarının sorunlarının masaya yatırıldığı özel oturumla son buldu.

 

“SORUNLAR ELE ALINDI”

Özel oturum YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay ile BEÜ Rektörü ve YÖK MYO Çalışma Grubu Yürütücüsü Prof. Dr. Mahmut Özer’in moderatörlüğünde gerçekleştirildi. 23 farklı üniversiteden akademisyenlerin katıldığı kongrenin bu oturumunda Meslek Yüksekokullarının mevcut durumu ve sorunları ele alındı. Oturumda daha önce düzenlenen çalıştaylarda sorunlarla ilgili ifade edilen çözüm önerileri paylaşılarak tartışmaya açıldı. Özel oturumla ilgili bir açıklama yapan Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü ve YÖK MYO Çalışma Grubu Yürütücüsü Prof. Dr. Mahmut Özer “Gelişmekte olan her ülkede olduğu gibi ülkemizde de yükseköğretime olan talep her geçen gün artmaktadır.

 

2008 KRİZİ SONRASI

Ülkemizin genç nüfusu ve demografik özelliklerini göz önüne aldığımızda bu talebin giderek artacağı söylenebilir. Artan bu talebi karşılamak için bir taraftan yükseköğretim kurumlarımızın sayısı artırılmakta diğer taraftan yükseköğretim kurumlarımızın her birinin eğitim kapasitelerinde de artış teşvik edilmektedir. Tüm bunlar yapılırken yükseköğretim sistemimizdeki bu büyümenin sürdürülebilir ve nitelikli bir şekilde gerçekleşmesi için önlemler alınması gerekmektedir. Özellikle, 2008 krizinden sonra ortaya çıkan istihdam sorununun çözümü büyük ölçüde mesleki eğitime bağlı olduğundan, tüm Dünya’da ve özellikle Avrupa Birliği çevrelerinde mesleki eğitime daha çok önem verilmeye başlanmıştır.

 

SORUNLARINI ÇÖZEMEMİŞ MYO’LAR DA VAR

Mesleki eğitimle ilgili sorunlar yükseköğretim sistemimizin sorunlarından bağımsız olmadığı gibi, yükseköğretim kurumları ile ilgili genel değerlendirmelerden de bağımsız değildir. Çok kaliteli eğitim veren çok sayıda MYO’larımız bulunduğu gibi gelişme aşamasında olan ve/veya kurulmasının üzerinden uzun süre geçmesine rağmen farklı nedenlerle sorunlarını çözememiş MYO’larımız da bulunmaktadır. MYO’larla ilgili genel olarak öğrenci kabul sisteminden, altyapı sorunlarına, uygulama ve iş yeri eğitimi eksikliğinden mezunların istihdamına ve MYO algısına kadar uzanan farklı sorunların var olduğu bilinmektedir. Sorunlar birbirleri ile ilintili olduğu gibi, her bir sorun için üretilecek çözümler de birden fazla sorunun çözümüne katkıda bulunabilecektir.

 

ÖZEL OTURUM DÜZENLENDİ

Bu çerçevede 6-7 Mart 2014 tarihleri arasında YÖK Başkanımızın katılımlarıyla Çorum Hitit Üniversitesinde düzenlenen çalıştayda meslek yüksekokullarının sorunları masaya yatırılmış ve kalitesinin artırılması ile ilgili yapılabilecekler eğitim ve iş dünyasının temsilcileri ve paydaşlarla tartışılmıştır. Çalıştayda dile getirilen sorunlar ve çözüm önerileri bir rapor haline getirilmiştir. 22-23 Mayıs 2014 tarihleri arasında Üniversitemiz ev sahipliğinde düzenlenen 1. Ulusal Meslek Yüksekokulları Sosyal ve Teknik Bilimler Kongresinin (MESTEK) son gününde YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay’ın katılımlarıyla MYO Sorunları ve Çözüm önerileri ile ilgili bir özel oturum düzenlenmiş ve bu oturumda Çorum’da gerçekleştirilen çalıştay sonunda hazırladığımız rapor katılımcılarla paylaşılmış ve tartışmaya açılmıştır. MYO programlarının tercih edilebilirliğinin artırılması, MYO programlarına girdi kalitesinin iyileştirilmesi, MYO mezunlarının lisans tamamlama imkânlarının iyileştirilmesi, MYO mezunlarının unvan sorunlarının çözülmesi ve MYO’ların işgücü piyasası ile ilişkilerinin iyileştirilmesi gibi konuların ele alındığı bu özel oturumda ifade edilen çözüm yolları doğrultusunda mevcut rapor güncellenecek ve YÖK Başkanımıza arz edilecektir. Yeni rapor, önümüzdeki günlerde düzenlenmesi planlanan Türkiye Meslek Yüksekokulları Müdürleri Çalıştayı’nda ele alınarak son şekli verilecektir.” şeklinde konuştu.

 

(Haber Merkezi)

 


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185