Bu haber kez okundu.

ÖĞRETMEN, UMUTLA TUTUNULACAK TEK DAL…
 

 

 

 Öğretmenler, özgürlüğün yağmuru, geleceğin kanatları, sudaki göz halkalarıdır.

 

 

24 Kasım Öğretmenler Günü ile ilgili olarak yayımlanan açıklamalar sırası ile şöyle:


BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ  PROF. DR. MUSTAFA ÇUFALI:

Günümüz dünyasında bilgi ve bilginin öğrenilmesi kadar, bilginin nasıl ve kimler tarafından öğretileceği ve kullanılacağı da önemlidir. Bu bağlamda, geleceğimizi şekillendirecek, ülkemizin stratejik hedeflerini gerçekleştirecek nesilleri yetiştiren eğitimcilerimiz en önemli değerlerimizin başında gelmektedir. Eğitimcilerimiz, tarih ve kültürümüzde en fazla saygı duyduğumuz, karşısında el pençe divan durduğumuz, elini öptüğümüz, alnımızın akı büyüklerimizdir. Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet henüz millet adını almak yeteneğini kazanamamıştır.”

Bu düşüncelerle, sonsuz hoşgörü ve sevgileriyle vatanın dört bir yanında fedakârca çalışarak geleceğimizin güvencesi olan gençlerimizi yetiştiren öğretmenlerimiz ile birlikte bilimin ışığında yaşanılabilir bir dünya için çalışan tüm öğretim elemanlarımızın, öğretmen adayı öğrencilerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyor, hayatını eğitime ve bilime adayarak bu uğurda hayatını kaybedip ebediyete intikal eden tüm öğretmenler ve eğitimcilerimizi minnet ve saygıyla anıyorum.


ZONGULDAK İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ V. MURAT KAPICI

Hey!  Asırlar boyu cehle gam vuran

Hey! Erciyes gibi başı dik duran

Hey! İnsanlık için kendisini veren

Karanlığı nura boğan öğretmenim hey…

 

Zulme zincir vuran, hakkı savunan

Meslekteki başarıyla avunan

Kazandığı insanlarla övünen,

Manayı, maddeye tercih eden hey…

 

Kalemi kılıçtan üstün tutanım

Fikir pazarında ilim satanım

Mürekkebe öz kanını katanım

Kalplerde taht kuran öğretmenim hey…

 

Eli öpülmeye en layık olan

Mum gibi eriyen, gül gibi solan

Kâinata ilmin, mührünü vuran

Tarihe sığmayan öğretmenim hey…

     

Bilgisizlikten çorak ve çatlayan topraklara dönen nesilleri başyapıt durumuna getirenler…

Tükeninceye kadar yanan bir mum gibi etrafını aydınlatanlar…

Kültürü oluşturarak zekâyı, hayali, duyguyu işleyenler, şekil verenler…

Mevlana’nın, Yunus’ un sevgi bahçelerinden inciler, Itri’nin bestelerinden nağmeler, Veysel’ den güller deren hisler verendir öğretmenler.

Karlı ovalardan, yemyeşil vadilere yürüyen, köylerin, kentlerin aydınlığı olan kardelen çiçekleri yetiştiren… Neye baksak, nereye baksak insanlığın mimarı öğretmenleri görürüz.

Öğretmenler, özgürlüğün yağmuru, geleceğin kanatları, sudaki göz halkalarıdır.

Sevginin,  bilginin güneşidir. O; bulutsuz masmavi dünyalara sıcacık bir bahar kokusu yayar.

Küçücük yürekleri, kıpır kıpır çarpan çalıkuşlarının duygu bahçelerini sarraf inceliğiyle işleyendir o.

Eflatun’ un Tanrı’ ya en yakın olarak değerlendirdiği yüce sanatçıdır öğretmen…

Fatih’ e hız ve kuvvet kazandıran Akşemsettin’ dir, Molla Gürani’ dir öğretmen.

 “Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen Türk bağımsızlığını, Türk Cumhuriyetini, sonsuza dek korumak ve savunmaktır.” diyen çakmak gözlerde hiç sönmeyen bir ocaktır.

Samsun’ da, Erzurum’ da, Sivas’ ta, Sakarya’ da, İzmir’ de, Ankara’ da … Bütün ulusun bağrından doğan bağımsızlık ateşidir öğretmen.

Peki, öğretmen çağdaş eğitime koşarken neler yapmalıdır?

Türk milletinin; ulusal, insani, manevi, kültürel değerlerini benimseyip bunları geliştirmek için çalışmalı, ülkesine karşı görev ve sorumluluklarını bilmeli ve bunları davranış halinde göstermelidir. Bütün görevlerini çağdaş Türk Milli Eğitiminin amaç ve temel ilkelerine uygun olarak yapmalıdır. Ayrıca kendilerine emanet edilen gençleri, Atatürk’ ün ilke ve inkılaplarının evrenselliği doğrultusunda yetiştirmenin sorumluluğunu bilmeli, mesleği ile ilgili gelişmeleri çok yakından izlemelidir. Çünkü öğretmen; her zaman, her yerde, hep ileride daha ileride olmak zorundadır.

Unutmayalım ki toplumun düşmanı cehalet, cehaletin düşmanı öğretmenlerdir. Öğretmenler sayesindedir ki, uluslar kendi kimliklerini bulurlar ve bir yıldız gibi dünya tarihinde parlarlar.

Hepsinin önünde saygıyla eğiliyor ve diyorum ki:

     “Öğretmen; tarlada tohum, elde sanat…

     Gözlerde ışık, dudaklarda çığlık…

     Alında ter, yüreklerde sevgi…

     Öğretmen, umutla tutunulacak tek dal…

     Doğacak güneşlerin etrafında pervanedir öğretmen.

Bu bağlamda meslek yaşamlarını noktalayan, emekli olan öğretmenlerimizin ve tüm öğretmenlerimizin bu anlamlı gününü kutlar, öğretmenliğin ve öğretmenin mutluluğunu bir ömür boyunca yaşamalarını dilerim.

 


ÇAYCUMA TSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI ZEKAİ KAMİTOĞLU,

Öğretmenler Günü dolayısıyla yayımladığı kutlama mesajında, insan yetiştirmenin en kutsal ve önemli görevlerden biri olduğunu belirterek; “Bizler 'Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum' diyerek birçok medeniyet inşa etmiş bir inancın mensuplarıyız. Bu nedenle öğrenmenin de, öğretmenin de kutsal bir görev olduğunu biliriz.

Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk de 'Bir toplum ulus olabilmek için mutlaka eğitimcilere, öğretmenlere muhtaçtır. Onlardır ki, toplumu gerçek bir ulus haline getirirler' diyerek öğretmenlerin ifa ettiği kutsal ve önemli görevi işaret etmiştir. Bu bilinçle, tarih boyunca olduğu gibi, bugün de herkesin kendi öğretmenine yüksek bir saygısı vardır. Bir öğretmen verdiği eğitim ile milleti; özgür, bağımsız, şanlı ve yüce bir toplum olarak yaşatır. Öğretmenlerimiz; gelişen ve değişen dünya şartlarına ayak uydurarak, en önemli değerlerimiz ve istikbalimiz olan gençlerimizi zamanın gerektirdiği her türlü teknolojiden faydalanarak üretken bir toplum haline getirir. Çocuklarımızın hayata ve geleceğe hazırlanmasında gönüllü görev alan; vatanımızın her bir köşesine ilim ışığını saçmak için giden, geleceğimizin yetişmesinde emeği, alın teri, özverisi bulunan tüm öğretmenlerimize teşekkür ediyorum.

Dünden bugüne, görevi başında şehit olmuş eğitimcilerimiz başta olmak üzere ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimize Allah'tan rahmet diler; Millet Mekteplerinin açıldığı ve Gazi Mustafa Kemal'e Başöğretmenlik unvanının verildiği bu anlamlı günde, geleceğimizi yetiştiren tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlarım." dedi.

 

GMİS YÖNETİM KURULU;

“Tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü kutluyoruz. Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm öğretmenlerimizi sevgi, saygı ve şükranla anıyoruz.

Öğretmenlik; gece gündüz demeden günün 24 saati hayatın her alanında insana görev ve sorumluluk yükleyen, mesai sınırlarını aşan, emeklilikte bile topluma örnek olmayı gerektiren dünyanın en kutsal mesleklerinden biridir.

Öğretmenlerimize duyduğumuz sevgi, saygı; onların emeğinin, fedakarlığının karşılığıdır. Hepimizin öğretmenlerimize karşı borcu ve sorumluluğu vardır. Onların mutluluğu ülkemizin geleceğini aydınlatacaktır.

Ülkemizin ve dünyanın geleceğini şekillendiren öğretmenlerimizin ekonomik ve sosyal sorunlarını çözmek, onların daha sağlıklı şartlarda ve daha iyi koşullarda görev yapmalarını sağlamak zorundayız.

Biz Genel Maden İşçileri Sendikası olarak değerli öğretmenlerimizin sendikal mücadelelerine her zaman destek olduk, olmaya da devam edeceğiz.

Tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü kutluyoruz”.


CUMHURİYET HALK PARTİSİ ZONGULDAK İL BAŞKANI HAKKI GÜNEY:

Öğretmenlerimiz ;  büyük bir fedakarlık örneği göstererek geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı ve gençlerimizi en iyi şekilde yetiştirmenin gayreti içerisinde görev yapıyorlar, bu üstün gayret ve fedakarlık için öğretmenlerimize ne kadar teşekkür etsek azdır.

Üstlendikleri sorumluluk bir ülkenin geleceğinin emanet edileceği nesilleri yetiştirmekle beraber aynı ülkenin geleceğini de şekillendirmektedirler.

Cumhuriyetimizin ilk yıllarından beri üstlendikleri bilim ve özgür düşünce  ile yoğrulmuş “Cumhuriyet kuşaktan” yetiştirme görevini fedakarca yerine getiren öğretmenlerimiz, bugün de kutsal görevi aynı inanç ve azimle yerine getirmektedirler.

Eğitimsiz ve öğretmensiz toplumların ”ulus” olamayacağı gerçeğinde, insanlığın her çağda, her türlü bilgisizlikten kurtararak bilim yolunda ilerleyebilmesi de ancak öğretmenlerimizin sayesinde mümkün olabilmiştir.

Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal’in belirttiği gibi “Bir millet irfan ordusuna sahip olmadıkça savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, zaferin köklü sonuçlar vermesi ancak irfan ordusuyla mümkündür” cümlesinde de açıkça görüldüğü gibi çok büyük mücadeleler ve çok büyük acılar ile kazandığımız Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın kazanımları ancak ve ancak fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ile korunabilir.

Bu düşüncelerimle; hak ettikleri değeri gördükleri, sosyal ekonomik sorunların giderildiği, daha çağdaş, bilimsel ve laik bir eğitim sistemi içerisinde fikirlerini özgürce ifade edebilecekleri nice öğretmenler günü diliyor; Başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve  şehit düşmüş öğretmenlerimizi saygı ve minnetle anarken, görevleri başındaki öğretmenlerimize de çalışmalarında başarılar diliyorum.


KDZ. EREĞLİ CHP İLÇE BAŞKAN VEKİLİ SEVDEKAR ARAS:    
                                                  
                                                                                   
Ülkemizin her köşesinde büyük yurtseverlik örnekleri göstererek görev yapan, güzel yurdumuzun çağdaş, aydın, cefakâr, onurlu insanları, öğretmenlerimizi sınırsız sevgi ve gönül borcu duyarak öğretmenler gününü kutluyoruz.

Hiç kuşkusuz bu yılda 24 Kasım buruk kutlanıyor. En başta ekonomik olmak üzere bir sürü sorunla mücadele etmek zorunda kalan öğretmenlerimizin, yıllar içinde giderek daha da ağırlaşan sorunları çözüm bekliyor. AKP iktidarı sorunları çözmek yerine daha da ağırlaştırdı.

Eğitim aydınlığın yoludur. Çağdaş bir toplum olabilmenin ilk adımı öğretmenlerimizin tüm sorunlarının çözülmesi ile mümkündür.

CHP Kdz. Ereğli İlçe Örgütü olarak; Büyük Önder Atatürk’e 90 yıl önce verilen Başöğretmenlik ünvanı ile öğretmenler günü olarak kutladığımız bu günde Ulusları kurtaranlar, yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı bireyler yetiştirme çabasında olan tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutlarız.

  Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner185