Bu haber kez okundu.

ÖNEMLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDULAR

TED Kdz. Ereğli Koleji tarafından veliler ile yöneticilerin tanışması amacıyla düzenlenen etkinliğe TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu da katıldı.  Erdemir Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen söyleşi tarzındaki programda TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu ve TED Kdz.Ereğli Koleji Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Erdemir Genel Müdürü Sedat Orhan birer konuşma yaparak kolej hakkında değerlendirmede bulundular.  Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başlayan programda daha sonra TED genel merkezi ve TED Ereğli Koleji tarafından hazırlatılan tanıtım videoları izlendi.

 

ORHAN, “TED, REKABETTE ÖRNEK OLMUŞ BİR KURUM”

Ardından ilk sözü alan TED Kdz.Ereğli Koleji Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Orhan, Türk eğitim camiasında TED Koleji’nin çok değerli bir yeri olduğunu söyledi. Orhan, TED Koleji’nin 1967 yılında Kdz.Ereğli’de kurulmasında Erdemir’in katkısının büyük olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu. 

"İlçede çağdaş, sorgulayabilen, kendine güvenebilen ve kendini iyi ifade edebilen insanlar yetiştirebilmek için TED gibi üst düzey bir eğitim veren kuruma ihtiyaç vardı ve neticede Erdemir çalışanlarının ve Erdemir’in de katkılarıyla 1967 yılında Ereğli TED Vakfı hizmete açıldı. Tabi o günden bugüne kadar birçok hizmetler oldu. Ereğli’de yaklaşık 2 bin kadar insan TED’den mezun oldu. Bugün 800 kişilik bir öğrenci kitlesine erişmiş olan okulda Lise’den sonra ilk ve ortaokul bölümleri de açılmış oldu. Hakikaten çok büyük bir boşluğu Ereğli’de doldurmuş oldu. Ama tabi nüfus gelişiyor, aynı zamanda ihtiyaçlar artıyor. Türkiye’deki rekabet ortamı da TED’i de örnek alarak devam etmekte. Bu aynı zamanda sevindirici bir olaydır, neticede TED örnek olmuştur. Bu tür kuruluşların Atatürk’ün hedef gösterdiği ülkemizin muasır medeniyetler seviyesine ulaşması için eğitimin şart olduğunu işaret ettiği, TED’i de örnek olarak önümüze koyduğu bir noktada tabi ki gelişmesi gayet normaldir.”

 

“EĞİTİM FIRSATLARININ ÇOK HOMOJENİZE OLMADIĞI ÜLKEMİZDE EREĞLİ ŞANSLI BİR İLÇE”

Ülkede eğitim fırsatlarının çok homojenize bir şekilde yayılmadığına dikkat çeken Orhan, Ereğli’nin bu bakımdan şanslı bir ilçe olduğunu belirtti. Orhan,  Erdemir ve Ereğli TED Vakfı olarak ilçedeki eğitim seviyesini daha yukarı taşımak adına ne gerekiyorsa yapacaklarını kaydettiği konuşmasında velilere de seslenerek; onlara çocuklarının eğitimlerini başarıyla sürdürebilmeleri noktasında sıkmadan ve sabır göstererek hareket etmelerini ve doğru yönlendirmelerle daha iyi gelişebilmelerini sağlamaları gerektiğini ifade etti.

 

PEHLİVANOĞLU, “SADECE AKADEMİK BAŞARIYI DEĞERLENDİREREK BİR NOKTAYA GİDEMEYİZ”

Daha sonra velilere bir söyleşi gerçekleştiren TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu; eğitim denilince ne anlaşılması gerektiğinin bilinmesinin önemine dikkat çekerek, “birkaç hafta önce velilerimiz için eğitim portalı açtık. Bunu niye açtık biliyor musunuz? Ben de bir veliyim. Çünkü anladık ki çocukları eğitmek çok kolay. Sorun velilerden kaynaklanıyor. Biz veliler genellikle genetik mühendisi oluyoruz. Bir kere komşunun çocuğu mühendis olacaksa bizim aile genetik haritamız daha üstün olduğu için bizimkinin kafadan mühendis olacağını kabul etmek zorundayız. Biz çocuğumuzun eğitiminden ne istiyoruz, ne bekliyoruz. Çocuğumuzun kazanımlarını ne ile ölçüyoruz. Yoksa 9 tip mizaçtan çocuğumuz 6’ncı mizaçtayken biz onu 4’üncü mizaca zorlayarak hayatını zehir mi ediyoruz. Siz çocuğunuzun eğitiminden ne bekliyorsunuz, nasıl bir mutluluk edinmesini sağlamak istiyorsunuz. 21’inci yüzyıldayız Amerika Birleşik Devletleri’nde meslek değiştirme oranı 3’e geldi. Biz öyle bir ülkeyiz ki ticari kavramlar içinde boğuluruz. Akıllı öğretmen ihtiyacımız varken çözümü akıllı tahtada buluruz birileri milyar dolar basar. Biz temel eğitimi, okul öncesi eğitimi güçlü hale getirecekken kurduğumuz sistemleri yok eden bir ülkeyiz. Bizim eğitimden ne anladığımızı net bir şekilde bilmemiz gerekiyor. Çocuklar bizim projemiz değil. Çocuklar kendi kazanımlarında mutlu olacakları bir yol haritasında gitmek mecburiyetindedirler. Çocuklarınızı takip etmeyin, baskı kurmayın da demiyorum ama sadece akademik başarısını değerlendirerek bir noktaya gidemeyeceğinizin altını çiziyorum. Çünkü bir öğrencinin ileriye gidebilmesi için bundan 15 yıl önce akademik zekadan bahsediliyordu. Ama dünya bir süre sonra dedi ki akademik zeka o kadar önemli değil, sosyal zeka önemlidir. Bundan 4-5 yıl öncede dünya kültürel zekaya döndü. Niye biliyor musunuz, sebebi şu; çok uluslu şirketlerde en az 40-50 lisan konuşuluyor artık. Artık dünyadaki sınırların kalktığı bir düzene çocuk yetiştirmeye çalışıyoruz. Onun için çocuklarımızın eğitiminden ne beklediğimizi iyi anlamak zorundayız.”şeklinde konuştu.

Konuşmasında sık sık kendi hayatından ve ailesinden örnekler veren Pehlivanoğlu, Seviye sınıflarını ve kişiye özgün eğitim modellerini de ‘etkileşim olmaması” noktasından eleştirerek, “kaybetmeyi öğrenmek, mağdur olmak ve hakkını aranmak okulda öğrenilir.”ifadelerine yer verdi.

TED Kdz.Ereğli Koleji yöneticileri, öğretmenleri ve velilerinin hazır bulunduğu söyleşi konuşmacılara plaket takdiminin ardından son buldu.


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Ali Ak 1 yıl önce

Sn. TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu çocuğum bana soruyor! Baba diyor beni TED kolejine yollamana gerek yok ki İngilizce bilmeyen biri hem Erdemir Genel Müdürü hem de TED kdz. Ereğli başkanı nasıl oluyor diyor. Sizce haklı mı? Çocuğumu TED kolejine yollamayı önerir misiniz? Çocuklar yöneticilerini örnek almalı mıdır?

banner251

banner185