Bu haber kez okundu.

ÖNEMLİ UYARI!..

Zonguldak Barosu Başkanı İ.Kerem Ertem, afet meydana gelen bölgelerde ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde hasar tespitleri, resmi makamlarca oluşturulacak komisyonlarca yapıldığını, komisyonların hasar tespitlerinde zaman ve personel sıkıntılarının yaşandığını gözlemlendiğini belirtti. Resmi makamların, afete uğrayan kişilerin işyerlerinde, özellikle kıymetli evrakların, vergi kayıtlarının, muhasebe defterlerinin ve diğer resmiyette kullanılacak evrak, belge ve yazıların kaybolduklarının ya da hasara uğradıklarının, kullanılamaz olduklarının tespitinin, mahkeme tespit kararlarına bağlanmasını istemektiği olduğuna dikkati çeken Ertem, hasar tespit komisyonlarının çalışmalarındaki kimi eksikliklerin ve komisyonların kararlarının kabul edilmemelerinin getireceği problemlerin biran evvel çözümlenmesi gerektiğini söyledi.
Ertem açıklamasında, "Hasarların "işyerlerine ait olanlarına sari olmak üzere", mahkemelerce yapılabilecek hasar tespitlerinde, serbest meslek icra edenlerin her türlü mahkeme gideri, yolluk ve harçtan muaf tutulmaları hususunun kanuni düzenleme altına alınmasının uygun olacağı kanaatindeyiz. Bu konudaki başvurumuzu, T.C. Bayındırlık ve İskan Bakanlığına, Maliye Bakanlığına, Adalet Bakanlığına, Türkiye Barolar Birliğine ve Zonguldak milletvekillerine göndermiş bulunmaktayız.      Hasara uğramış bölgelerdeki kişilerin mahkemelerden böylesi talepte bulunmaları, kıymetli evrakların kaybolması, zarar görmesi, resmi evrakların kullanılamaz hale gelmesi gibi durumlarda hayati önem taşımaktadır. Bu sebeple, gerek Afet Tedbirleri kapsamında gerekse Hukuk Usulü Kanunu kapsamında, Vergi mevzuatı açısından, yapılacak tespitlerin harçtan muafiyetinin hukuki düzenleme altına alınması, gerekli olan giderlerin İl Özel İdareleri bütçelerinden karşılanması konusundaki görüşümüzü kamuoyu ile paylaşıyoruz"


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185