Bu haber kez okundu.

ORTAK AÇIKLAMA...
 

KDZ EREĞLİ DE OKUL ÖNCESİ HİZMETİ VEREN ANA OKULU VE KREŞLERİN ORTAK AÇIKLAMASIDIR

            Sevgili anne ve babalar ; Canınızdan bir parça olan çocuklarınızı bazen bakım ihtiyaçları bazen de sosyalleşme ihtiyaçları gibi nedenler ile Kreş yada Ana Okullarına emanet ederken lütfen çocuğunuzu teslim ettiğiniz kurumun yasal açılış anayı varmı diye sorunuz. Bu kurumların VALİLİKTEN onay almaları gerekir. Bu onayın adı ; AÇILIŞ İZİN BELGESİ dir.Belediye den alınan bir işyeri açılış izni ile kreş yada ana okulu hizmeti verilemez. Kreş ve anaokullarında mutlaka Okul Öncesi öğretmeni veya Ana Sınıfı Öğretmeni çalışmalıdır. Çocuk psikolojisinden anlamayan yetkisiz ablalara  teslim edilen çocukların ileriki yaşlarında ortaya çıkacak sorunları telafi etme şansınız olmayabilir.

            Sizleri aşağıdaki konuda bilgilendirmek istiyoruz;

1-    Okul Öncesi Eğitimi 0- 6 yaşı kapsamaktadır  ve çocuk gelişiminde  bireyin karakterinin % 60 ının bu dönemde oluşmaktadır.

2-    Çocuklarımız bu yaş döneminde uzman Öğretmen ve Çocuk Gelişimcilere emanet edilmelidir.

3-    Anaokulları ve  Kreşler Milli Eğitim Bakanlığı ve Aile ,  Çalışma  ve Sosyal Hizmetler  Bakanlığı tarafından açılmakta ve denetlenmektedir. Çalıştıkları her personel Bakanlık tarafından izin verilen alanının uzmanı olmak zorundadır.

4-    Harhangi bir binada Milli Eğitim Bakanlığı ile Aile ,  Çalışma  ve Sosyal Hizmetler  Bakanlığından  almadan faaliyet gösteren değişik isim adı altındaki evler ise bu iki bakanlığın denetimi dışında faaliyet gösteren yasa dışı kurumlardır.

5-    Denetlenmeyen kurumlara gönderilen çocukların ruhsal ,psikolojik ve fiziksel gelişimleri  risk altında olup ileriki yıllarda telafisi mümkün olmayan yaralar açabilmektedir.

6-    Denetlenmeyen kurum demek ; çocuklarımızın yangın , deprem  gibi tehlikeler karşı önlem alınmamış binalarda bulunması, hijyenik olmayan ortamlarda oynaması ve uyuması , sağlık yönünden riskli yemekler yemesi , çocuk psikolojisi ,  çocuk gelişimi , çocuk eğitimi konusunda uzman olmayan kişilere teslim edilmesi demektir.

7-    Çocuklarımız anne ve babaların en kıymetli varlıklarıdır. Her anne ve baba çocukları için en iyi bakım , gelişim ve eğitimi hedeflemektedir.Ancak yeterli biliye sahip olmadan çocuklarımızı gönderdiğimiz  Yasalara uygun açılmış Anaokulları ve Kreşler dışındaki bazı kurumlar çocuklarımıza fayda yerine zarar verebilmektedir.

8-    Yasal izinlerini almış Anaokulu ve Kreşler, Belediye , İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İtfaiye Müdürlüğü, Toplum Sağlığı Müdürlüğü,Milli Eğitim Bakanlığı Müfettişleri ; Aile ,  Çalışma  ve Sosyal Hizmetler  Bakanlığı uzmanlarınca , Emniyet Müdürlüğünce  binanın yeterliğinden  güvenliğine kadar her konuda incelenerek açılmakta ve yıl içinde defalarca denetlenmektedir.

9-    Denetim dışındaki çocuk evleri ise bu yasal iznleri almadığı gibi yıl içinde de denetlemelerden uzaktır. Çocuklarımız kime emanet edilmiştir bilinmemektedir.

10- Yapılacak basın açıklamaları , bilinçlendirme reklam spotları , reklam panolarındaki ilanlar ile halkımıza doğru bilgi vermeyi amaçlıyoruz.

11- İl ve İlçe de bulunan yetkilileri ; Kreş ve anaokulu dışındaki yerlerin iş ve işlemlerini denetlemelerini bekliyoruz.

12- Vatandaşların dini duygularını istismar ettiğini düşündüğümüz bu yasal olmayam kurum ve kuruluşlar ne yazık ki çocuklar ile cemaat ve ya dernek çatısı altında toplanmakta ve dini  eğitim verdiğini iddia ederek halkımızın çok duygusal olduğu konuyu istismar etmektedir.

13- Bizler din eğitimine karşı olmadığımız gibi bu işin yetkili insanlar tarafından ve çocuğun yaşına uygun yapılmasının önemine inanıyıruz.

14- Devletimiz Müftülüklere bağlı olarak açtığı KURAN KURSLARI ile bu eğitimleri Diyanet İşleri Başkalığı tarafından planlanan uzman kişiler tarafından 4  yaştan itibaren vermektedir.


OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİNİN AMAÇ VE GÖREVLERİ
;

Türk Milli Eğitim Sisteminin Genel Amaçlarına uygun olarak ; 

1-    Çocukların Beden zihin ve duygu gelişimini ve iyi alışkanlıklar kazanmasını sağlamak .

2-    Onları ilkokula hazırlamak .

3-    Şartları elverişsiz çevrelerden ve ailelerden gelen çocuklar için ortak bir yetiştirme ortamı yaratmak.

4-    Çocukların Türkçeyi doğru ve güzel konuşmalarını sağlamaktır.

 

Kdz.Ereğli de kurulan Özel Okul Öncesi Kurumları dayanışma grubu   bu amaçları yerine getirmek için çalışan yasal kurumları bir araya getirmiş bir oluşumdur.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner185