Bu haber kez okundu.

ÖZ-DE-BİR ANLATTI

Özel Dershaneler Birliği Derneği (ÖZ-DE-BİR) kuruluşunun 25. yıl etkinlikleri çerçevesinde 2010-2011 öğretim yılında 33 merkezde düzenlediği eğitim etkinliklerinin ilkini Zonguldak'ta gerçekleştirdi.

İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin desteğiyle, ÖZ-DER-BİR 25. yıl etkinlikleri kapsamında Genel Maden İşçileri Sendikası Şemsi Denizer Toplantı Salonu'nda program düzenlendi. Programa, öğrenci velileri, öğretmenler, okul müdürleri katıldı. Programda, saygı duruşu, İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından ÖZ-DE-BİR tanıtım filmi gösterimi yapıldı. Programda açılış konuşmasını yapan Zonguldak Temsilcisi Vecdi Ilgın, “ÖZ-DE-BİR kuruluşunun 25. yıl etkinlikleri çerçevesinde 2010-2011 öğretim yılında 33 merkezde düzenlediği eğitim etkinliklerinin ilkini ilimizde düzenlemektedir. İlk olmak ev sahibi için heyecan verici bir durum iken tercih edenler açısından ise bir sınav duygusunun ifadesidir. Zonguldak'a duydukları güven için ÖZ-DE-BİR yönetim kuruluna teşekkür ederim. Zonguldak bundan sonra da bu ayırt edici konumunu tüm eğitim kurumları nezdinde sürdürmeye ve sivrilir olmaya devam edecektir. Atatürkçü düşünce ışığında gençler yetiştirmek amacında olan dershanelerimiz ve onların örgütü ÖZ-DE-BİR gençlik sorunlarına da çağdaş ve bilimin ışığında çözümler sunmak amacıyla bu toplantıyı düzenlemiş bulunmaktadır” dedi.
Ardından konuşma yapan ÖZ-DE-BİR Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Karaca, “Kurumumuz ÖZ-DE-BİR, özel dershanelerimizi çatısı altında toplayarak 1985 yılında kurulmuş, bilimsel, çağdaş, laik ve demokratik eğitimi, Atatürk ilke ve devrimlerini savunup korumayı benimsemiş bir sivil toplum örgütüdür. ÖZ-DE-BİR kuruluşundan buyana, üyemiz olan dershane kurucularının eğitim ve öğretim hizmetlerini daha etkili ve verimli sürdürebilmeleri için yol gösterici olmuş, dershanelerimizin sorunlarını gündemleştirip çözmeye çalışmıştır. Eğitimimizin sorunlarına ilişkin öneriler geliştirip çözümler önermiş, eğitim ve öğretime yardımcı pek çok materyali eğitim dünyamıza kazandırmıştır. Pek çok sosyal kültürel ve eğitimsel etkinlik düzenleyerek eğitime hizmetin yollarını çeşitlendirmiştir. 2010, kuruluşumuzun 25. yıldır ve ÖZ-DE-BİR, kuruluşunun yılını daha kapsamlı etkinlik ve çalışmalarla kutlamaktadır. Eğitim sistemimiz içinde, çocuklarımızı ilköğretimden sonra niteliği yüksek ortaöğretim kurumlarına, buradan da gelecek vaat eden bir mesleğe hazırlayan, talebin yoğunlaştığı yükseköğretim kurumlarına yerleştirebilmek hepimizin önde gelen isteğidir. Hepimizin daha iyi bir eğitimle daha iyi bir yaşamın kurulabileceğine inanıyor ve haklı olarak çocuklarımızı gelecekte mutlu edecek yaşam standartlarına kavuşturmak bir eğitim talep ediyoruz. Ülkemizdeki mevcut eğitim olanakları bu talebi karşılayamamakta bunun için de ortaöğretime ve yüksek öğretime geçişte merkezi sınav sistemleri uygulanmaktadır. Bizlerin yönettiği kurumlar yani özel dershanelerimiz, ülkenin seçkin eğitim kurumlarına toplumun her kesiminden öğrencinin girebilmesine olanak tanıyan kurumlardır. Bugün ÖZ-DER-BİR, çağdaş, demokratik, laik eğitim ilkelerimizden ödün vermeden, bir çatı örgütü olmanın sorumluluğu, geçmişten günümüze taşıdığı 25 yıllık birikimi ile eğitimimizin hizmetindedir” diye konuştu.
Daha sonra programa konuşmacı olarak katılan Konya Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Yılmaz, “Sınavlara Hazırlanan Çocuklarımıza Verebileceğimiz Psikolojik Destek” konulu sunumunu gerçekleştirdi. Yılmaz, “Çocuklarımıza karşı görevimizi yerine getirmeliyiz. Çocuklarımız bizim için çok önemlidir. Çocuk annenin sevgisini bilir ama çocuk baba sevgisini daha çok hissetmek ister. Baba çocuğun hayatında gücü simgeler. Baba çocuğun hayata daha çok motive olmasını sağlar. Baba sevgisi görmeyen çocukta her zaman sorun vardır. Her zaman çocuklarınızla ilgilenin. Özellikle çocukların ergenlik çağında en çok sevdikleri anne az konuşan annedir. Bizlerin örnek anne baba olmamız gerekiyor. Elinizde fırsat varken anne baba olarak çocuklarınıza sevip koklayın. Eğer çocuk aileden sevgi göremezse bunu dışarılarda arar. Sınavlar zaten kazanılıyor. Buraya gelerek duyarlı olduğunuzu gösterdiniz. Aile kültüründe biz kültürü vardır. Çocuklarınızla konuşurken ağzınızdan çıkacak olan şey çok önemlidir. Çocuklarınıza öğrenilmiş çaresizliği yaşatmayın. Çocuklarınız sizlerin ağzınızdan çıkacak sözlerden dolayı çoğu zaman sınavı kazanamazlar. Çocuklarınıza yapamazsın edemezsin demeyin, her zaman onları motive etmek için başarabileceğini söyleyin. Çocuklarımız kendi başarılarını görmelidirler. Elinden geleni yapan çocuğa sınavdan ne sonuç alırsa alsın seni çok seviyoruz diyerek kucaklayıp ailesinin yanında olduğunu hissettirin. Çocuk eğitiminden önce anne baba eğitimi bizim için çok önemlidir. Anne baba kafasının içinde bir trafik lambası taşımalı. Anne ve baba bir durumda durmayı, beklemeyi ve uygulamayı bilmelidir. Sakin olmak anne babanın en önemli özelliğidir. Disiplinin ve kendini kontrol etmenin altında bu vardır. Bize düşen sadece sakinliktir. Anne ve babanın çocuk yetiştirirken yapması gereken şey sevgi ve disiplindir. Sevgi ve disiplin birbirinden ayrılmaz ikilidir. Bir çocuğun omuzlarına sorumluluk binmedikçe ayağı yere basmaz. Çocuklarımız risk almayı ve karar vermeyi öğrensin. Bir çocuğun üstüne çok düşerseniz kendini ifade edemez. Çocuklarınız bırakın sorumluluk, risk almayı ve karar vermeyi öğrensin ve bilsin. Önemli konularda kırmızı çizgileriniz olsun. Çocuklarınıza kurallar ve sınırlar koyun. Disiplin konusunda çocuklarınızla uzlaşın. Babanın çocuk hayatında çok önemi var. Çocuklarınızın her zaman yanında olun” dedi.


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185