Bu haber kez okundu.

"ÖZEL İŞLER" İDDİALARINA YANIT

Zonguldak İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Demirtaş, bazı İl Genel Meclis Üyelerinin Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığı söylemlere ilişkin bilgilendirmede bulundu, idarenin 2005 yılından bu yana yatırım ve bütçe programlarının yüzde 95-100 aralığında gerçekleştirme oranına sahip olduğunu duyurdu. Demirtaş konuya ilişkin yaptığı açıklamasında şu bilgilere yer verdi:

 

OLAĞANÜSTÜ TOPLANDI

"İl Özel İdaresinin 2017 yılı Yatırım Programı ile ilgili olarak İl Genel Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu ile Köylere Yönelik Hizmetler Komisyonlarının ortaklaşa hazırlamış oldukları 20 ve 23 sayılı raporlarının görüşülmesi için İl Genel Meclisi 26 Aralık 2016 Pazartesi günü Olağanüstü toplanmıştır. Bazı İl Genel Meclis Üyelerinin konu hakkında yapmış oldukları açıklamalar üzerine halkımızın ve basın yayın kuruluşlarının doğru bilgilendirilmesi zorunlu hale gelmiştir.

 

ÖZEL İŞLER İDDİASI

İl Genel Meclisi, 5302 sayılı Kanuna tabi olan İl Özel İdaresinin Karar Organı olup, hazırlanan 2017 yılı İl Özel İdaresi Yatırım Programının karara bağlanması için Meclisimiz; 26.12.2017  tarihinde toplanmıştır. Toplantı sırasında bazı Meclis Üyelerince, "Şu kurumda adalet kalmadı",  Yatırım Programında ki işler varken "torpil" ile başka işlerin yapıldığı veya işlerin denetiminin yetersizliğine işaret eden ifadeler kullanıldığı ayrıca; 2017 yılı yatırım programının uygulanamayacağı, zira İdarenin program dışı ve/veya "ÖZEL İŞLER" yaptığı iddia edilmiştir. Zonguldak İl Özel İdaresi bugünkü yapısına kavuştuğu 2005 yılından bu yana Yatırım ve bütçe programlarımız % 95 - % 100 aralığında gerçekleşme oranına sahiptir. Bu rakamlardan da görüleceği üzere Yatırım Programlarının ve Bütçenin uygulanmasında herhangi bir olumsuzluk yaşanmamaktadır.

 

"DEĞİŞKENLİK GÖSTEREBİLMEKTE"

İl Özel İdaresi Belediye sınırları dışında kırsal yerleşim alanlarına hizmet vermekte olup, bu çalışma alanı dinamik yapısı ve ihtiyaçlar itibariyle değişkenlik gösterebilmektedir. Bu durum, İdarenin Yatırım Programında ki işlerinin yapısını, kapsamını ve maliyetini değiştirip geliştirmektedir. Örneğin Programda 3 km olarak yer alan asfalt yapım işini projenin amacına ulaşabilmesi için 3,2 – 3,5 km arasında uygulanabilmektedir. Ayrıca programda bulunmamasına rağmen bazı işler de, doğal afetler gibi (sel, heyelan vb.) önem arz ettiğinden öncelikle gerçekleştirilmektedir.

 

"TENKİT VEYA UYARI ALINMADI"

İl Özel İdaresinin tüm iş ve işlemleri her yıl Mülkiye Müfettişleri ve altı ayda bir Sayıştay Denetçileri tarafından denetime tabi olup, bu güne kadar herhangi bir tenkit veya uyarı alınmamıştır. İl Özel İdaresi yatırımları proje odaklıdır. Proje maliyetlerinin herhangi bir kriter ile oranlanması ve adaletli olup olmadıklarının tespiti mümkün değildir. Gazete haberindeki “Bu kurumda adalet kalmadığı” ifadesinin neyi amaçladığı anlaşılmamakla birlikte,  İdaremizce tüm ilçe ve köylerde özverili bir şekilde ihtiyaç odaklı çalışma yapılmaya devam edilecektir.  İdaremizde yapılan tüm işler teknik personel ve görevli birim yöneticileri tarafından oluşturulan komisyonlarca mahallinde denetlenmekle birlikte incelenerek kabul işlemleri gerçekleştirilmektedir. Örnekleri verilen işler İdare tarafından makamın olurları ile kayıt altına alınarak uygulandığından iddia edildiği üzere "ÖZEL İŞLERİN"  yapılması söz konusu dahi olamaz. İdaremizin  yıllardır İl Genel Meclisimizin aldığı kararları projeleri doğrultusunda adaletli ve doğru bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Bu durum da Mülkiye Müfettişleri ve Sayıştay Denetçi raporlarında sabittir.  İl Özel İdaresi, İl Genel Meclisi ve İl Encümeni ile birlikte bir bütün olup, Meclis üyelerimizin bu tür talihsiz ve dayanaktan yoksun açıklamalarda bulunması Kurumumuza katkı sağlamayacağı  gibi kamuoyu nezdinde yanlış anlaşılmalara ve algıya sebep olacağı da aşikardır"


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185