Bu haber kez okundu.

PLATFORM EREĞLİ'DE TOPLANDI

Zonguldak Platformu'nun Mart ayı toplantısı Ereğli Kent Konseyi ve Ereğlililer Derneği'nin talebi üzerine Ereğli'de gerçekleştirildi.

 

Ereğli Kent Konseyi Başkanı Nalan Köseoğlu Selvi yaptığı açılış konuşmasında, Zonguldak ve Ereğli bölgesinin kömürün bulunuşu ve maden ocaklarının işletilmeye başlanmasıyla birlikte emeğin başkenti olarak adlandırılmaya başlandığını söyledi. Karabük ve Ereğli Demirçelik fabrikalarının kuruluşuyla bölgenin bir sanayi bölgesi kimliği kazandığını ifade eden Selvi şöyle konuştu: Bu sanayi bölgesi Karabük'ün il olmasıyla coğrafi bir daralma yaşadı.

 

YATIRIMLAR BÖLGEYE GELMEDİ

Bu durum ekonomik olarak Ereğli'nin yükünü de kat be kat artırdı.  2008 yılından beri de global krizin yanı sıra kendi iç sorunlarıyla boğuşur oldu. Krizi derinleştiren bir faktörde şüphesiz yatırımların bölgeye gelmemesi olmuştur. Erdemir'de yaşanan özelleştirme süreci ve ücretlerin belirli bir seviyeye çekilmesi, esnafın bundan etkilenmesi, piyasadaki arz-talep dengesinin değişmesi, para döngüsünün minimuma inmesi, tüm Ereğli'yi etkiler duruma geldi. Büyük umutlar bağlanan tersaneler bölgesinin fonksiyonel hale gelmemesi ve binlerce kişinin işsiz kalması ekonomimizi bozan bir diğer faktördür. Ekonomi her şeyin temeli. Ekonomideki bozulmaya paralel olarak sosyal yaşamdaki olumsuzluklar da kendini göstermeye başladı. Patolojik davranışların artığı, hem ekonomik hem de sosyal davranış bozukluklarının yaşanması bizi bir araya getiren neden oldu. Bu bağlamda bu sorunlara çözüm aramak, bölgemizin geleceği için ne yapabiliriz sorusuna cevap aramak için davetimizi kırmayarak geldiğiniz için hepinize teşekkür ediyoruz dedi.

 

SAYI 140'A YÜKSELDİ

Zonguldak Platformu Sözcüsü ve Karaelmas Gazeteciler Derneği Başkanı Osman Sav da yaptığı konuşmada platformun amacı ve neden Ereğli'de toplandığı konusunda bilgiler verdi. Zonguldak Platformu'nun 15 Mart 2008 yılında oluşturulduğunu söyleyen Sav konuşmasını şöyle sürdürdü:

Platform Zonguldak genelinde yaşanan sorunları dile getirmek, gündemde tutmak ve çözüm üretmek maksadıyla kuruldu. 80 sivil toplum örgütüyle yola çıktık. Katılımlarla bu sayı 140 civarındadır. Çıkışımızda Zonguldak için birlik ve kalkınma şiarıyla yola çıkmıştık. Platform olarak Zonguldak'ta sivil toplum örgütlerinde bir araya geliyoruz. İlk kez Kent Konseyi ve Ereğlililer Derneği'nin davetiyle Zonguldak dışında, Ereğli'de toplanıyoruz. Ereğli son zamanlarda ekonomik ve sosyal sıkıntılar yaşayan bir kentimiz.

 

İKİ ÖZELLİĞİMİZ VAR

İki özelliğimiz var bunlardan bir tanesi somut, direk vatandaşı ilgilendiren sorunlar ve çözüm yolları üzerinde durur ve bir yol haritası çizeriz. İkinci özelliğimiz ise siyasetçilerle birlikte ama siyaset yapmadan hareket ederiz. Bu faaliyetlerimizden en önemlisi Mithat Paşa Tüneli için düzenlenen kampanya ile 40 bin imza toplamamızdı. Böylece 30 yıla yakındır bilinen ama rafta olan bu projeyi raftan indirmeyi başardık. Sivil toplum örgütleri olarak birlikte hareket edersek, art niyetli davranmazsak, somut şeyler istersek başarılı olmama ihtimali yok diye düşünüyorum. Bu toplantı da birlik ve beraberliğimizi daha da pekiştirmek için düzenlendi.

 

AMAÇ BİRLİKTE HAREKET ETMEK

Ereğlililer Derneği Başkanı Noyan Keskin'de platformun Ereğli'de toplanmasından ve sorunların çözümü için bir araya gelinmesinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek gösterilen ilgi ve desteğe teşekkür etti. Keskin, Amacımız birlik ve beraberlik içerisinde sorunlarımızın çözümü için hareket etmektir dedi.

 

Toplantıda Ereğli'nin ve Zonguldak'ın sorunlarına ilişkin çeşitli görüşler ortaya atıldı. Platform toplantı ile ilgili ortak açıklama yapacağı belirtildi.

 

KATILIMCILAR

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alabaş, Zonguldak Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Osman Bahar, Zonguldak Baro Başkanı Kerem Ethem, Muhtarlar Derneği Başkanı ve Karadeniz Bölgesi Muhtarlar Derneği Federasyonu Başkanı Şerafettin Nas, Ereğli Muhtarlar Derneği Başkanı Şakir Başol, Ereğlililer Derneği Başkanı, Noyan Keskin, Ereğli Kent Konseyi Başkanı Nalan Selvi Köseoğlu, Konsey Kadın Meclisi Başkanı Neriman Posbıyık, çeşitli sivil toplum örgütü temsilcileri, meslek odası yöneticileri katıldı.

 

 Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
eregli 8 yıl önce

zonguldakta yapılan platformların tamamından daha çok katılımlı ve kapsamlı ve yararlı bir toplantı olmuş

Avatar
Dağ fare doğurdu 8 yıl önce

Ne oldu,davet kağıdında yazılan konulara neden değinmediniz.Elde var koskoca bir Sıfır.

Avatar
ereğli meydan 8 yıl önce

zonguldaktan bugüne kadar nezman fayda gördükki şimdi yarının görelim kendi iiçimizde barışalım zonguldağada ihtiyacımız yok yaşaın büyük ereğli ereğli il olmalı bunun için uğrasın eşeğin çalıştığı hep ata gözümüzü açalım ....

Avatar
duyarlı vatandaş 8 yıl önce

zonguldaktan geldiler ve toplantının başında toplantıyı dinlemeden gittiler. bazı stklar,konunun görüşülmeye başladığı sırada nedeni anlaşılamaz bir şekilde geri döndüler.

Avatar
Ünal Savaş 8 yıl önce

KDZ. EREĞLİ'MİZİN EN ÖNEMLİ ÖNCELİĞİ SOSYAL BARIŞTIR...!!!

DENİZYILDIZI ÖYKÜSÜ VE KDZ. EREĞLİ’DE "KIYIYA VURMUŞ HER ŞEY."

“Bir adam okyanus sahilinde yürüyüş yaparken, denize telaşla bir şeyler atan birine rastlar. Biraz daha yaklaşınca bu kişinin, sahile vurmuş denizyıldızlarını denize attığını fark eder ve “Niçin bu denizyıldızlarını denize atıyorsunuz diye sorar.” Topladıklarını hızla denize atmaya devam eden kişi, “Yaşamaları için” yanıtını verince, adama şaşkınlıkla “İyi ama burada binlerce denizyıldızı var. Hepsini atmanıza imkân yok. Sizin bunları denize atmanız neyi değiştirecek ki?” der. Yerden bir denizyıldızı daha alıp denize atan kişi, “ Bak onun için çok şey değişti” karşılığını verir.”

OKYANUSA GERİ ATILAN DENİZYILDIZI MİSALİ, BİZLERDE HER BİRİMİZ AYRI AYRI ROLLER ÜSTLENEREK, GEÇMİŞİNİ ARAYAN VE ÖZLEYEN KDZ. EREĞLİ’MİZDE “KIYIYA VURMUŞ HER ŞEYİ” YENİDEN YAŞATMAK İÇİN ÇABA GÖSTERMELİYİZ.

“BUGÜNÜN İSRAFI YARININ KITLIĞIDIR.”
Ünal SAVAŞ – Erdemir emeklisi

banner185