Bu haber kez okundu.

“PROAKTİF GAYRET İÇİNDE OLACAĞIZ”
 Enerji Bakanlığının Türkiye Taşkömürü Kurumunda değişim süreci başlatabileceğine dikkat çeken Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir yeni bir aşamaya girildiğini açıkladı.

MAĞDURİYET KABUL EDİLEMEZ

Başlatılan değişim sürecinde  bölgenin, kentin ve TTK’nın kazanımlarına odaklı olunmasını ifade eden Metin Demir  TTK’nın kapatılmasının, Rödevans usulü çalışan firmaların mağdur olmasının kabul edilemeyeceğini ve  TTK ile özel sektörün istihsal ve istihdam rakamlarının korunmasının temel prensip edileceği bir çözüm ve değişime karşı çıkılmamasını isterken, görüşlerini şöyle dile getirdi.

BAKANIN AÇIKLAMALARINI DİKKATLE İZLEMEKTEYİZ

” Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülerek kabul edilen; ‘’Yerli kömürden üretilecek elektrik için alım garantisi, şebekeye erişim önceliği verilmesi ve Kamu kuruluşlarına ait büyük kömür sahalarının ruhsatlarının bölünerek rezervlerin verimli bir şekilde kullanılması’’ hükümlerini de içeren  ‘’Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’’ çerçevesindeki gelişmeleri ve Sn. Enerji Bakanı’nın Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) hakkındaki  açıklamalarını yakinen ve dikkatle izlemekteyiz.

 

Sn. Enerji Bakanı, ‘’TTK için yeni bir model ve yapılanma üzerinde çalıştıklarını, TTK' ya bağlı madenlerimiz ve kurumlarımızda, sadece ve sadece istihdama yönelik değil o madenler ve kurumlar özelinde de makul faaliyet giderlerini de karşılayabilir, devlete ve kamuya yük olmayacak bir çerçevede bir yapılanma çalışması yapıyoruz. Bu çerçevede, hem kurumlarımızın zarar etmemesi, kâr etmesi hem de istihdamın artması yönünde bir süreç olacak ve bununla alakalı olarak da bu yıl içerisinde, yeni bir sürece gideceğiz, bu sayı daha da artacak” açıklamasında bulunmuştur.

TTK’NIN ZARARI GİDEREK ARTIYOR

Yapılan yasal düzenlemeler ve Sayın Enerji Bakanımızın bu açıklamaları birlikte değerlendirildiğinde, Zonguldak Taşkömürü Havzası ile ilgili köklü değişimleri içeren yeni bir aşamaya girmekte olduğumuzu değerlendirilmekteyiz.

Öncelikle sürecin bu aşamaya gelişine de gerekçe olan ve  tüm kamuoyunun üzerinde hemfikir olduğu bazı tespitleri tekrarlamakta fayda olduğunu düşünüyoruz.

Devlet eliyle işletmecilik yapılan TTK’ nın zararının giderek arttığı, sürdürülebilir bir yapıda olmadığı, devletimizin bu ölçüde kamu kurumu zararına katlandığı başkaca bir örneğin bulunmadığı ortadadır.

TTK’ nın zararının azaltılması maksadıyla, 1990 yılında Dünya Bankası kredisi ile yapılan rehabilitasyon çalışmaları ve sonrasında belli aralıklarla uygulanan modernizasyon, mekanizasyon, rehabilitasyon, iyileştirme adları altında yapılan çalışmaların yeterli olumlu sonuca ulaşmadığı görülmüştür.

ZONGULDAK İÇİN SON FIRSAT

Belli aralıklarla yapılan işçi alımlarının olumsuz gidişi durduramadığı, galeri açılması, kömür zenginleştirme gibi işlerde hizmet alımı gibi maliyet düşürme çalışmalarının da çare olamadığı test edilmiştir.

Bu aşamada başlatılan köklü bir dönüşümle havzada beklenen iyileşme sağlanamazsa, tüm yollar denendiğinden Kurumun kapatılmasından başka seçenek kalmayacağı, diğer bir deyişle başlangıcında olduğumuz bu sürecin Zonguldak için bir son fırsat niteliğinde olduğunu değerlendirilmekteyiz.

Denenen tüm yöntemlere rağmen TTK’ nın azaltılamayan zararının hazine tarafından karşılanması durumunun,  Zonguldak’ın hakettiği kamu yatırımlarını alamamasına da gerekçe oluşturduğu ortadadır.

Zonguldak’ın geleceğini düşünen ve gerçekçi bir kurum olarak, başlatılan bu değişim ve dönüşüm sürecinin desteklenebilir ve başarılı olabilmesi için somut önerilerimizi kamuoyunun ve ilgililerin dikkatine sunuyoruz.

İSTİHDAMI MUHAFAZA EDECEK NİTELİKTE OLMALI

Halen Türkiye Taşkömürü Kurumu ile Rödevanslı saha işletmelerinde toplam 15.000 kişi istihdam edilmekte ve yaklaşık 1.5 milyon ton üretim yapılmaktadır.   Başlatılan değişim sürecinin toplam üretim ve istihdamı muhafaza edecek ve arttıracak nitelikte olması gerekmektedir.

Bu süreç TTK’ nın tamamen kapatılması veya tamamen özelleştirilmesini içermemelidir.  TTK’ yı konsantre ederek, zararını minimize etmeli, stratejik anlamda üretimin devamını sağlamalıdır. TTK, Tahlisiye-kurtarma, İş güvenliği ve Eğitim, Alev sızdırmazlık test ve Belgelendirme alanlarında uzman bir kuruluş olarak da varlığını idame ettirmelidir.

Rödevaslı saha işletmecilerinin mevcut sahalarının ve orta ve büyük ölçekli ve henüz hazırlık aşamasında olan rödavanslı sahaların statüsünün düzenlenmesi ve netleştirilmesi bu süreçte gerçekleştirilmeli,  sağlıklı büyüyecekleri ortam sağlanmalıdır.

Sürecin başlaması ile birlikte, İlimizde sektörel çeşitliliği sağlayacak özel programlar geliştirilmeli ve desteklenmeli,  ertelenmiş ve gecikmiş kamu yatırımları hayata geçirilmelidir.

MODERN ÇAĞIN GEREKLERİNE UYGUN FİKİRLER

Bu önceliklerin ve hassasiyetlerin gözetilerek,  sivil toplum kuruluşlarının, meslek örgütlerinin, Üniversitenin, entelektüel çevrelerin Zonguldak’ın menfaatine ve modern çağın gereklerine uygun fikirler geliştirerek, değişim ve dönüşüm sürecine yön verilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Sürecin hepten reddedilmesinin, geçmişte olduğu gibi değişime dönüşüme direnç gösterilmesinin Zonguldak’a hiçbir şey kazandırmayacağı,  bölgemiz ve kentimizin değişim, gelişim ve büyümesi için sürecin bir son fırsat niteliğinde olduğu kanaatindeyiz.

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu süreci dikkat ve hassasiyetle takip ettiğimizi, değişim dönüşüm sürecini Zonguldak lehine yönlendirmek için proaktif gayret içinde olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.” 

 

 

 

 


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185