Bu haber kez okundu.

26 Ekim 2020 pazartesi günü Kandilli’de büyük bir sürpriz yaşandı. Kdz. Ereğli Kaymakamlığı  tarafından hazırlanan Uzun Mehmet Eğitim Köyü”nün sekiz dakikalık sunumu varagel başında gerçekleştirildi. Şükran Dol ve Demirhan Dol tarafından büyük emeklerle  hazırlanan proje ile (Kandillililerin deyimi ile Kandilli başı ile varagel arası)  Aşağı Kandilli’deki Ereğli Kömürleri İşletmesi (EKİ) tarafından terk edilen yerleşim alanı eğitime kazandırılıyor. Bölge turizmine de önemli katkılar sağlayacak olan projenin temeli, çocukların doğaya dokunmasını da amaçlıyor.

Bu sunumdan önce kapatılan DDY’nin demiryolu ağında inceleme yapan Vali Mustafa Tutulmaz ile Kaymakam İsmail Çorumluoğlu, Uzun Mehmet Eğitim Köyü konusunda “üzerinde çalışalım” açıklaması yaptı. Vali’nin Kandilli ziyaretini tamamlayarak Zonguldak’a dönmesinin ardından, demiryolu ziyaretleri ve Uzun Mehmet Eğitim Köyü konusundaki görüşlerini Kaymakam Çorumluoğlu şöyle anlattı:

DEMİRYOLUNDAKİ ÇALIŞMALAR VE PROJELER

Demiryolunda 7 artı 7 14 km’lik yaklaşık bir yol var. Biz  Balı Mahallesi’nden Topyeri’ne  kadar olan kısmını şuanda temizlettirdik. Tünellerin olduğu yerin ağaçlarını temizlettirdik. Şimdi Sayın Valimizden bir miktar ödenek alıp, buranın bisiklet yolu ve yürüyüş yolu olarak yapılması için bir çaba sarf edeceğiz. 400 metrelik kısmını yaptık. Bir miktarını da sağ olsun Akın bey finansmanını karşıladı. Bundan sonra yine devlet imkanlarıyla il özel idaresinin imkanlarıyla orayı yapacağız. Güzel bir bisiklet yolu olacağını düşünüyorum. Yine yürüyüş yolu olacak yine atvlerle gezecekler.

Safranbolu’da benim gördüğüm bir lokomotif düzenini oraya koyabiliriz. Belediyede diğer 7 kilometrelik kısmını Balı Mahallesinden şehre kadar olan kısmını yapacak. Biz görüşüyoruz, bisiklet yolu olarak onlar da izin bekliyorlar. Eğer açılırsa;  Kırmacı Mahallesinden Topyeri’ne  kadar yaklaşık 14  kilometrelik bisiklet, yaya yolu olacak.

UZUN MEHMET EĞİTİM KÖYÜ

Burayı da aşağı ki yerle entegre etmemiz gerekiyor. Ne demek bu? İnsanlar oraya geldikten sonra kahvaltılarını yaptıktan sonra buraya gelip, buraya deniz kenarında pikniklerini yapabilecekleri, çocuklara eğitim verebileceğimiz bir yer. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan çocuklar yeşile dokunamıyorlar, hayvana dokunamıyorlar, toprağa dokunamıyorlar onları buraya alıp ama sadece gezelim görelim değil aynı zamanda matematik eğitimi fen eğitimi yapabilecekleri bir ortamla buluşturacağız. Belki buraya iki tane inek getireceğiz, inekler nasıl sağılır bunları göstereceğiz. Buradaki eğitim köyünün ana mantığı da bu. Tabi ki yapmak kolay mı çok kolay değil ama elimizde şuanda eski yerleşim yerlerinin haritası var. Bu eski yerleşim yerlerinin ormanı temizlenecek. Mesela şuan kilisenin olduğu bir yer var oraya arı kovanı koymuşlar. O alanı düzeltip yine oraya biraz önce sunulan arkadaşlarımızın gösterdiği fonksiyonlardan bir tanesini yerleştirmek istiyorum.

KANDİLLİ NOSTALJİSİ

Kilise, kilise olarak onarılsın, cami cami olarak onarılsın. Bizim için önemli olan şurada sinema var mesela. Sinema yine sinema olarak onarılsın. Neden tarihe de sahip çıkalım. Mesela bu varageli de aynı şekilde hazırlayalım. Tarihe sahip çıkalım. Çünkü Kandilli’de çalışıp da dışarılarda olan bir insan kitlesi de var. Nostalji burası. Ben buraya geçen cumartesi günü geldim. 4-5 noktada piknik yaparken gördüm insanları. Demek ki insanlar buraya piknik alanı için bile gelir öğrenciler için yani şuanda biz çok farkında değiliz. Eve gidince dikkat edin, çocuğunuza ya da torununuza 3 dakikasında sohbet ediyor dördüncü dakikada elinde cep telefonu. Biz yukarıdan aşağıya ininceye kadar ki kısımda cep telefonu ve teknolojiyi kullandırtmadan burada çocukları rahat ettireceğiz. Burada aşağıdaki varageli de kahvaltı yemek ve benzeri olarak düşünüyoruz.

SPONSOR BULUNUR

Bir de bir yanlışa da düşmemek lazım. Biz hemen bir günde iki günde bu projenin olsun diyoruz. Böyle bir şey yok hayal görmemek lazım.  Bir kaymakam planlayacak bir kaymakam hayal edecek bir kaymakam da icraata geçirecek. Çünkü bunların izinlerinin alınması ormandan izinlerinin alınması burası tarihi sit alanı mesela ondan yaptığınız projenin geçmesi bunlar kolaylıkla yapılan şeyler değil. Bugün parayı bir bulduk derseniz bile bunlar kolay değil. Ama burada sponsorlar da var yani her bir alanın sponsoru bulunursa da mesela örnek veriyorum Bahçeşehir Koleji buradaki fen kısmına sponsor oldu. TED matematik kısmına sponsor oldu. İşte pınar süt bu hayvancılıkla olan kısmına sponsor oldu diyelim. Bunlara da gideceğiz biz ve bir proje ile gittiğiniz zaman ayakları yere basan bir proje ile gittiğiniz zaman ben çoğu kurumun burayı destekleyeceğini düşünüyorum.

BİZ TABİAT SATACAĞIZ

En son bir Bakan Yardımcısı buraya geldi. Mustafa Başkana şunu söyledi siz bu projeyi yapın gelin biz Karadeniz Ekonomik İşbirliğinden ben size para alacağım dedi. Bir gün gelecek ve bu projeler kıymetlenecek. Yani şuanda millet çok farkında değil. Çünkü biz hep beton sattık buraya kadar ama bundan sonra tabiat satacağız. Allah’ım vermiş. Demiryolunda da yürüdük. Kuş sesleri dere sesi ve yürüyüş alanı bisiklet alanı bundan daha güzel bir şey yok ki. Ve bir meyil var şuanda sen istesen de sen o meyili tutturamıyorsun zaten. Zamanında yapılmış demiryolunun gireceği yükseltili bir meyil var yormuyor. Ben defalarca yürüdüm orayı. Yaptığımız o 400 metrelik kısmı. Arkadaşlar bisiklet için bu kısım yeterli yani şu yaptığınız iş yeterli dediler. Yürüyüş için de yeterli bisiklet için de ne oldu iki tane işi biz çözmüş olduk. Projenin bir ayağı tamamlanmış oldu. 6 kilometre diyoruz biz işte bunu sağ olsun Orman Bölge Müdürlüğünün işçileri o ağaçları kestiler. Orman Bölge Müdürlüğünün JSB si çalıştı. Akın Bey 3 tane iş makinesi gönderdi. Heyelanı kaldırdık. İl Özel İdaresinin kamyonları malzemeyi serdi. Malzemenin bir kısmını TTK’dan aldık bir kısmını Erdemir’den aldık. Böyle böyle yaptık yani. Para harcamadan böyle kollektif bir çalışmayla yaptık.

KANDİLLİLERE ÇAĞRI

Burada özellikle Kandillili arkadaşların bu projeye daha fazla sahip çıkılması lazım çünkü Kandilli’ye bir kurtuluş lazım. Yani Kandilli ekonomik anlamda geriye gitmiş durumda hayallerle yaşanılmaz şuanda karnınız tok mu aç mı ona bakmak lazım. Zamanında 5 bin kişi çalışıyordu ekmek yiyordu bunlar hikaye. Şuanda karnın doyuyor mu insan var mı yok terk edilmiş şehir havasında bunu biraz Er-Madencilik çözecek yani yeni açtıkları galeriyle işçi istihdamı yapacaklar. İnşallah o projeyle muvafakat olur burada bir ekonomik hareketlilik daha olur. Çünkü Erdemir girdiği yere ciddi bir sermayesi ile giriyor.

HAYALLERLE YAŞANILMAZ

Turizm bacasız sanayi dediğimiz özünde ama sahip çıkılacak turizm diyoruz orada 3 tane reçeli 3 şişe reçeli yapıp da oradaki kadın Keşkek’ten aşağıya indirmiyor. Biz oradaki kesilen odunları alın dedik köylüye köylü almadı. Birazcık da turizm için Kandilli’de bayan kardeşlerimiz el örgüsü ne yapabilecekler. Mesela buraya gelindiğinde Şirince gibi düşünün bayan kooperatifler var onun gibi. Bir yerde de paraya çevirmen gerekiyor. Şimdi erişte mesela, bütün annelerimiz erişte keser eriştenin maliyeti ne emek. Sadece emek işçilik. Bir çuval unu al erişte olarak yap sat para kazan. Çocuğunun rızkını götür. Herkes iyi niyetli burada İlçe Başkanımız olsun, Belediye Başkanımız olsun, çalışma arkadaşlarımız olsun herkes iyi niyetli bu işin üstesinden gelecek başaracak mıyız bir yerde başaracağız inşallah. Ama şöyle ilk hareketlilik mesela bugün şu varageli çalıştırıyor olsaydık burada hikaye anlatmazdık varageli biner aşağıya iner ve çıkardık daha fazla etkisi olurdu. Geçen indik buraya indik ama ömrümüz gitti. 3 saat patika yolda hele bir de rayların üstünden çıktık ama bir nostalji payton böyle bir şeymiş deyip inip çıkabilirsiniz.

Haber: Eyüp Bektaş

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hayati 1 ay önce

İnşAllah hayata geçer çok güzel proje olacağa benziyor

Avatar
Tuncay 1 ay önce

Böyle bir proje başka bir şehirde olsa köpürtülür de köpürtülürdü. Şu projenin takibini lütfen yapın medya olarak, gidişatından haberdar olmak isteriz. Şahane bir proje!