Bu haber kez okundu.

“PROTESTO  EDİYORUM”

ÖNEMLİ İDDİA: Eylem Ertuğrul kendi yerine eşini, Burak Karaarslan kendi yerine babasını, Şenay İşeri de kendi yerine eşini  belediye meclisi  listesine aldırmak ister. Halil Posbıyık bu teklifleri kabul etmez

AĞIR SUÇLAMA: Eylem Ertuğrul'un ismi ortalarda dolaşırken, tam adaylık sürecinin ortasında, teknesine atlayıp Ereğli'den uzaklaşmış ve tatile gitmişti.

ATATÜRK’ÜN KADINA KAZANDIRDIĞI HAK: Süreç öyle gelişti ki bir kadın olarak siyaset yapmamın engellenmek istenmesi, anti demokratik müdahaleler, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Atatürk'ün bizlere kazandırdığı seçme seçilme hakkını yok sayan bir yaklaşım, kararımı değiştirmeme neden oldu.

LOBİ VURGUSU: Her dönem Ereğli-Alaplı politikalarını Zonguldak politikaları düzenler. Şu andaki yönetim kurulu üyelerinin kimlerden oluştuğuna bakarsanız orada da Zonguldak politikası temsilcilerini net olarak görürsünüz. Yine aynı oyun oynanıyor.

YIPRATMA POLİTİKASININ PARÇASI OLMAM Bu partide ahde vefa, liyakata saygı gibi erdemleri unutmayıp, korumamız gerekiyor. . Dün olduğu gibi yarın da partimizin iktidara gelmesi için bir üye olarak görevden kaçmam. Var gücümle çalışırım. Partiye zarar verecek gelişmeleri engellemek için birlik ve beraberlik içinde mücadele ederim. Ancak Neriman Posbıyık olarak böyle bir yıpratma sürecinin parçası olmayacağımı bildiriyorum.

Cumhuriyet Halk Partisi Kdz. Ereğli İlçe Başkan Adaylarından Neriman Posbıyık,  düzenlediği basın toplantısında, delege seçimleri ile ilgili değerlendirmelerde bulunurken gelişmelerin yıpratma sürecine dönüştüğünü iddia etti.

Posbıyık,  “ Benim bu sürece nasıl başladığımı ayrıntılarıyla anlatmak, gözden kaçan bazı noktaların altını çizmek istiyorum” dedi ve sözü 31 Mart 2019 Yerel Genel Seçimlerinden önce yaşananlara getirdi ve şunları söyledi:

İKİ TARAF MUTLUYDU

“Son yerel seçimlerden önce Eylem Ertuğrul, Halil Posbıyık'tan randevu talep eder. Kendisinin milletvekili olmak istediğini, yardımlarını beklediğini söyler. Halil Bey de kendisine "Çok memnun olduğunu, gençlerin siyasette bir yerlere gelmesi gerektiğini, tüm desteğinin yanında olduğunu" söyler. Bu konuşma her iki tarafın mutlu ifadeleriyle sona erer. Bu diyalog seçimden önce olur.

EŞLERİNİ ÖNERDİLER

Halil Posbıyık belediye başkanı adayı olduğunda, Eylem Ertuğrul kendisini ziyaret eder ve belediye meclis üyesi olmak için talepte bulunur. Halil bey bunu da olumlu karşılar ama hatırlatır: "Sen milletvekilliğini hedefliyordun" der. Eylem Ertuğrul "Önce belediye meclisi üyesi olmak istiyorum" cevabını verir. Halil bey bunun üzerine "Başarılı olmanı istiyorum. Seninle çalışmak isterim. Belediye Meclis üyeliğinin birinci sırasına ismini yazıyorum" der. Ve hazırlanan ilk belediye meclis üyeliği listesinde Eylem Ertuğrul, ilçe yönetim kurulu üyeleri Burak Karaarslan ve Şenay İşeri yer alır. Evraklar İlçe Seçim Kurulu'na gönderilir ama Eylem Ertuğrul il yönetiminden, Burak Karaarslan ve Şenay İşeri ilçe yönetim kurulu üyeliklerinden zamanında istifa etmedikleri için isimleri reddedilir. Hatırlıyorum Halil Posbıyık, bu sürpriz gelişme üzerine iki gün kala listeyi yeniden hazırlamak zorunda kalmıştı. İşin en çarpıcı yanı, buraya dikkatinizi çekiyorum. İsimleri, kendi hataları nedeniyle reddedilince, Eylem Ertuğrul kendi yerine eşini, Burak Karaarslan kendi yerine babasını, Şenay İşeri de kendi yerine eşini listeye aldırmak ister. Halil Posbıyık bu teklifleri kabul etmez.

SÜRECİN ORTASINDA TEKNESİNE BİNİP GİTTİ

Gelelim sonraki gelişmelere... Karadeniz Ereğli ilçe yönetimi yaşanan zaafiyetler üzerine ne yazık ki Kayyuma götürüldü. Süreci üzülerek izliyordum. Ehliyetli bir yönetimin oluşması gerekiyordu. Eylem Ertuğrul'un ismi ortalarda dolaşırken, tam adaylık sürecinin ortasında, teknesine atlayıp Ereğli'den uzaklaşmış ve tatile gitmişti. Uzun süre ortalarda görünmedi.

PLANIM YOKTU

 Osman Yavuz'a teklif götürüldüğünü biliyorum ama kendisi de işlerinin yoğunluğu nedeniyle kabul etmedi. Partiyi bu sıkışmış, yönetilemez durumdan çıkarmak gerekiyordu. Arkadaşlardan bana pek çok ısrarlı talep geliyordu. Önceleri reddettim, böyle bir planım yoktu. Ama gelinen noktada bana ihtiyaç olduğu ortaya çıktı, bunu bir görev olarak kabul ettim ve ilçe başkanlığı için aday oldum. Aslında ilçeyi sağlıklı bir şekilde kongreye götürebilmek için üç aylığına aday olmaya karar vermiştim. Ama süreç öyle gelişti ki bir kadın olarak siyaset yapmamın engellenmek istenmesi, anti demokratik müdahaleler, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Atatürk'ün bizlere kazandırdığı seçme seçilme hakkını yok sayan bir yaklaşım, kararımı değiştirmeme neden oldu. Bu mücadeleye devam etmeliydim.

KAYYUM ATANDI

Bu arada ilginç bir gelişme oldu, siyasetten uzaklaşıp teknesine atlayarak denize açılan genç arkadaşı Genel Merkez Kayyum yönetiminin başına atadı. Sonra da biliyorsunuz ilçe yönetimine adaylığını açıkladı. Şaşırdım, sanki daha önce yaşananlar hiç olmamış... Bu süreçte gelip açıkça, "Siz benim büyüğümsünüz. Şimdi böyle bir yola girmek istiyorum" dese "Yanındayım, yolun açık olsun" diyeceğim. Ama böyle olmadı.

ZONGULDAK-ÇAYCUMA-DEVREK LOBİSİNİN OYUNU

Sonradan görüyoruz ki burada Zonguldak-Devrek-Çaycuma politikası ve lobisi yine devreye girmiş. İl Başkanı ve milletvekili sıralamasında belirleyici olmak için kollar yine sıvanmış. Yine Ereğli ve Alaplı devre dışı bırakılmak isteniyor. CHP'nin kongre dönemlerinde bu lobi her zaman harekete geçer, Ereğli ilçe yönetiminin seçimlerine müdahale eder. Her dönem Ereğli-Alaplı politikalarını Zonguldak politikaları düzenler. Şu andaki yönetim kurulu üyelerinin kimlerden oluştuğuna bakarsanız orada da Zonguldak politikası temsilcilerini net olarak görürsünüz. Yine aynı oyun oynanıyor. Bu açıkça bölme, hizipçilik ve Ereğli'yi etkisizleştirme hareketi... Bu kirli oyunun parçası olamam. Bu süreçte anti demokratik uygulamalar ve masa başı oyunlarla, sadece mahalle seçimlerine müdahale edilmekle kalınmadı, Belediye Başkanı Halil Posbıyık üzerinde de bir yıpratma kampanyası başlatıldı. Yok ikimiz CHP'yi ele geçirip saltanat kurmak istiyormuşuz, yok diktatörmüş...

HAKARETLER

Delege seçimleri sırasında Belediye Meclisi üyelerine hakaretler edildi. Seçim kurallarına aykırı olarak sandıklara müdahale edildi, listelerle oynandı, bilgiler saklandı, seçim anında kendi listeleri usulsüz olarak üyelerin ellerine tutuşturuldu. Gizli oy açık sayım ilkesine bağlı kalınmadı. CHP ahlakına uymayacak davranışlar sergilendi. Ok yaydan çıkmış, Zonguldak Merkez, Devrek, Çaycuma lobisi Ereğli'ye yine kaybettirme oyunları içinde... Bunu partililerimizin, Ereğli kamuoyunun bilgisine ve değerlendirmesine sunuyorum. Ben bu oyunların bir parçası olamam. Bu yıpratma süreci CHP'ye asla hizmet etmez. Partiyi ve şehri ileri taşımak için demokratik bir yarış değil, kişisel hesaplaşmalar, düşmanlaştırmalar görüyorum. Bazen bir mücadeleyi sürdürür ve kazanırsınız ama döner bir bakarsınız ki aslında bu savaşın kazananı yok. Herkes kaybetmiş... İşte burada tam da bunu görüyorum. Kazananın da kaybedeceği bir mücadele... Yıllardır bu partide samimiyetle mücadele vermiş bir nefer olarak şunu söylemek isterim ki bizler düşman değil yol arkadaşlarıyız. Bu ülkenin iklimini değiştirmek, Cumhuriyet değerlerini korumak ve geliştirmek için güç birliği yapması gereken partilileriz. Anti demokratik müdahaleler, masa başı oyunlar olmasa biz bu seçimi kazanırız, hiç kuşkum yok ama kesinlikle demokratik, kurallara uygun bir seçim yaşanmıyor. Bugüne kadar hep gördük.

BİRLEŞEREK GÜÇLENEN ZİHNİYET

CHP ilçe örgütü dar grupçuluk ve ekipçilik yapmayı tercih etti. “Benim adayım seçilmeyecekse, CHP kaybederse kaybetsin” dendi. Bunu son iki seçimde de 2014-2019 yaşadık. Görüyorum ki bu zihniyet birleşerek güçlenmiş. Ulusal gündemi takip ettiğimizde CHP’nin itibarsızlaştırılması için menfaat odaklarının yapmaya çalıştıkları kumpasları görüyoruz. Bu yaklaşımlar ancak bunlara hizmet eder. İç çekişmelerin partiyi kendi kabuğuna nasıl hapsettiğine, halktan kopardığına tanık oluyoruz. Bu partide ahde vefa, liyakata saygı gibi erdemleri unutmayıp, korumamız gerekiyor. CHP’yi iktidara taşımak için var gücüyle çalışanlara ve bunu başaranlara hakkını vereceksiniz. CHP ilçe örgütü neden CHP’ye oy veren insanların hep gerisinde kalıyor biliyor musunuz? Çünkü ter dökmeden, halka ulaşmadan, masa başı planlarla, entrikalarla ve lobilerle iş yapılma kültüründen ötürü…

GÖREVDEN KAÇMAM

Gençlere tavsiyem de budur. Bırakın, lobiciliği, entrikaları, ele geçirme anlayışını, kural dışılıkları, masa başı, kapı arkası taktikleri, dar grupçuluğu… Halka ulaşın, parti ilkelerini, programını, Atatürk’ü anlatın. Sosyal demokrasinin güçlü örneklerini verin. Bu süreçte bana güç veren, yanımda olan bütün dostlara teşekkür ediyorum. Dün olduğu gibi yarın da partimizin iktidara gelmesi için bir üye olarak görevden kaçmam. Var gücümle çalışırım. Partiye zarar verecek gelişmeleri engellemek için birlik ve beraberlik içinde mücadele ederim. Ancak Neriman Posbıyık olarak böyle bir yıpratma sürecinin parçası olmayacağımı bildiriyorum. Yaşananları protesto ediyorum. Ereğli'nin öncelikli olacağı ve parti demokrasisinin egemen kılınacağı bir CHP için mücadeleye devam edeceğim. Zonguldak-Devrek, Çaycuma lobiciliğinin değil Ereğli'nin kazanması için mücadele edeceğim. Ama bu kirli oyunun bir parçası olmayacağım. YAŞASIN CUMHURİYET HALK PARTİSİ, YAŞASIN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK, YAŞASIN CUMHURİYET “

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ergün Erdem 2 yıl önce

Halil abimiz ve Neriman ablamız için artık chp defteri kapandı.vatandaşların dediğine göre halil başkanım ereğliye daha yararlı olabilmek için mhp ye geçecek ve ilk seçimde mhp den 1.sıradan vekil adayı.ereğli alaplının oylarıyla seçilip meclise girer.mhp ilçe başkanı rahman demirtürk ve yönetimiyle arası iyi diyorlar.aynı şekilde zeki çakan rafet vergili ve kendisini ziyarete gelen mhp istanbul vekili hayati arkazla arası iyi deniyor.kendisini ilk tebriğe gelen partise mhp ilçe teşkilatıydo hayırlısı olsun.başkan nerede biz oradayız.

Misafir Avatar
adalı 2 yıl önce @Ergün Erdem

hadi len provakatör.!! böyle ucuz maniplasyonlar ile suyun yatagınımı degiştireceginizi sanıyorsunuz?

Beğenmedim! (0)
Avatar
Yılmaz 2 yıl önce

ergün erdem sana katılıyorum ereğli alaplı oylarının yanında mhp nin zonguldak merkezde ve köylerde ciddi potansiyeli var.halil bey mhp den 1.sıradan garanti meclise girer.

Avatar
Bizim kız 2 yıl önce

Zaten bir dönem arkadaşlarıyla Zeki Çakana çalışmıştı ,hedefelerine ulaşmak için çalmadık kapı bırakmadılar.

Avatar
ibogemici 2 yıl önce

HALİL bey 20 senedir belediye başkanlığı yaptı, ereğli,ye ne kazandırdı. kültür sitesimi yaptı. sinema mı yaptı. düğün salonumu yaptı. alt geçit-üst geçit, trafiği rahatlatmak için düzcedeki gibi dal çık, mı yaptı,ne yaptı ereğliye 20 senede sahile çiçek ekmek festival dışında . bu saetten sonra ereğliye zerre kadar faydası olmaz.en iyisi MHP ye gitsin. zerre kadarda üzülmem. CHP rahat bi nefes alır.işine bakar.

Avatar
ibogemici 2 yıl önce

Neriman hanıma katılmıyorum. bizler Halil beyi aday adayıyken bile desteklemye başladık. ve seçimlerde destekledik. ama CHP de salatanatlık yoktur. illaki parti ele geçirmek, ilçe başkanı, vekil adayı olmak istiyorlarsa, en hayırlısı başka bi partiye geçsinler. 42 senelik bir CHP li olarak zerre kadar üzülmem. Halil bey ve eşi CHP yi yıpratmaktan başka bişey yapmıyorlar. AKP liler heryerde probaganda yapıyor, cumhurbaşkanından en alttaki üyesine kadar. bizlerde posbıyıklar sayesinde birbirimizi yiyoruz. bi gidinde rahatlayalım.

Avatar
ibogemici 2 yıl önce

HALİL bey EKREM İMAMOĞLU,nun icraatlarına bi baksın. o icraatları EREĞLİ,de yapsın. Neriman hanım ondan sonra , halil beye haksızlık yapılır, itibarsızlaştırılmak isteniyor diye konuşsun. sen su parasına zam yapacaksın, toplu taşımaya zam yapacaksın. belediye borç batağında diyeceksin , festivalde paraları saçacaksın, gidip altına 1,2 .milyonluk JEEP alacaksın. arkadaş bizler salakmıyız. tansaşı kapatan halil, halk ekmek fabrikasını kapatan halil, belediye toplu taşıma otobüslerini ihaleye veren halil, daha neler neler. bana bir tane sosyal demokrat politikasını uyguladığını göstersinler. kendimi yakacam. ama hep konuşan yine posbıyıklar.

Avatar
Musduk abi 2 yıl önce

Chp içindeki lobiyi anlatmaya gerekyok neriman hanım geçen haftada genel merkezde olanları muharem inceye yapılan haksızlığı gördük anlatmaya gerek yok akpye eleştiri yapıyorlar iki büyükşehir aldılar uçuşa geçtiler milleti koyun sanıyorlar türkiye boş değildir bırakın yüksekten uçmaya devam etsinler