Bu haber kez okundu.

‘PROTESTO EDİYORUZ’

ADD Kdz. Ereğli Şubesi; Cumhuriyetimize, Atatürk devrim ve ilkelerine, Atamızın manevi şahsiyetine, karşı saldırılar yoğunlaşmaktadır. Bunun örnekleri birçok alanda karşımıza çıkmaktadır dedi.

 

Atatürkçü Düşünce Derneği Kdz.Ereğli Şubesi Yönetim Kurulu yazılı bir açıklama yaparak, Atatürk'e ve Atatürkçlüğe yapılan saldırılardan örnekler verdi ve bu girişimleri protesto ettiğini bildirdi.

Şube yönetimi Unutmayalım ki, Atatürk büyük sezgisi, yarını görebilme yetisi ile SÖYLEV'in sonunda gençliğe seslenir. Cumhuriyeti ve bağımsızlığımızı koruma görevini inançla, güvenle gençliğe bırakır. Hepimizin bildiği ve tekrar edilmesinin çok faydalı olduğunu düşündüğümüz üzere şöyle hitap eder dedi ve 'Gençliğe hitabeyi' bir kez daha hatırlattı:

"Ey Türk gençliği!

Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyeti'ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek dahilî ve harici bedhahların olacaktır. Bir gün, istiklâl ve Cumhuriyet'i müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok namüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler.

Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri, şahsî menfaatlerini, müstevlîlerin siyasi emelleriyle tevhid edebilirler.

Millet, fakrü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı!

İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi vazifen, Türk istiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır!

Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

(20 Ekim 1927)"

 

Ancak üzülerek görmekteyiz ki, son günlerde Cumhuriyetimize, Atatürk devrim ve ilkelerine, Atamızın manevi şahsiyetine, karşı saldırılar yoğunlaşmaktadır. Bunun örnekleri birçok alanda karşımıza çıkmaktadır;

-        10 Kasım'ın anılması engellenmeye çalışılmakta, 29 Ekim - 19 Mayıs Kutlamaları alanlardan kapalı mekanlara hapsedilmektedir.

-        Kanun Hükmünde Kararnameyle Milli Eğitim Bakanlığı'nın Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı yurttaş yetiştirme amacı kaldırılmıştır.

-        Özel ortaöğretim okullarında Atatürk köşeleri kurulması, Atatürk büstünün veya maskının konulması, Atatürk'ün fotoğrafının asılması, Türk bayrağının asılması, İstiklal Marşı okunması zorunluluğu kaldırılması planlanmaktadır.

-        Son olarak Atamızın, kurduğu Cumhuriyeti Türk gençliğine emanet edişinin yazılı belgesi olan Gençliğe Hitabesinin okullardan kaldırılması tartışmaya açılmıştır. Bu gençlik tarafından kendine emanet edilen değerin, tapunun öğrenilmesinin engellenmesi anlamına gelmektedir.

Atatürkçü Düşünce Derneği olarak bu uygulamaların tümünü, Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'nin okullarda okunmasının engellenmeye çalışılmasını, tartışılmasını protesto ediyoruz.

Atatürk Devrim ve İlkelerini özümsemiş, Atatürkçü düşünceyi benimsemiş Türk Gençliği'nin; yüksek sorumluluk bilinci ile Cumhuriyeti koruma ve yükseltme görevini sonsuza dek yerine getireceğine olan inancımızı önemle bildiriyoruz..


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Emin Semih ÖZKÖK 6 yıl önce

Sayın Başkanım Önder ÖNER; Birileri yüzünüze karşı adıyla sanıyla konuşamıyorsa bu iki şeyi gösteriri; Birincisi YÜREKSİZDİRLER, ikincisi siz onlardan ÖNDESİNİZ demektir. Daha vahimi ise bu konuşanlar birilerinin maşası olarak görevlilerse onlara cevap vermeye bile değmez. nsanlar inANDıklarının ardından koşamadıklarında ardından koştuklarına inanmak zorunda kalırlar. Bunun adına da KÖLELİK denir. Bunları engel olarak bile görmeyiniz.Yolunuz açık göreviniz uğurlu olsun. Satgılarımla...

Misafir Avatar
Önder Öner 6 yıl önce

"Cumhuriyet Bekçisi" rumuzu ile Atatürkçü DÜŞÜNCE Derneği'nin basın açıklamasına yapılan yorumunu yeni gördüm. Bu arkadaşımızın yapılabilecek hukuka aykırı olmayan somut çalışmalar hakkında görüşlerini buraya ya da Derneğimiz'e gelerek bizzat bizlere anlatmasını, derneğimize üye olarak katkı vermesini çok isterim.
ADD olarak güncel olaylara yorumlarımızı, görüşlerimizi bildirmek basın yolu iletmek Derneğimizin amaçları, yürütmesi gereken çalışmaları arasındadır. Bunu yapmayı mümkün olduğunca sürdüreceğiz.
Çok geniş üye tabanına sahip olan bir Derneğin görüşlerinin basında iletilmesini sorgulamaya açmayı ise ülkemizde son günlerde yaşanan olaylar, muhalefet ve basındaki muhalif seslerin kısılması, yerlerinden edilmesi uygulamaları ile birlikte düşünülerek kamuoyunun taktirine bırakıyorum.
ADD Adres : Murtaza Mah, Hamamüstü Sok, Esat Taneri İş Merkezi, Kat:5 Kdz.Ereğli
Tel : 0 372 322 50 30

Misafir Avatar
Cumhuriyet Bekçisi 6 yıl önce

SICACIK YERLERİNDE, DERNEK, VAKIF BİNALARINDA BU KADAR HAYATİ BİR KONUDA VE KONUNUN EN HAYATİ TEMSİLCİSİ ADD "YAZILI AÇIKLAMA" YAPIYOR YA!. SOMUT ÇALIŞMANIZIN ZAMANI GELDİ DE GEÇMİYOR MU SAYIN İLGİLİLER!.. BİRAZ KIMILDANIN ARTIK!
BASINA DA BU KADAR ÖNEMLİ KONULARI BASIN AÇIKLAMALARIYLA YÜRÜTEN KONUNUN İLGİLİLERİ ÇOK ÖNEMLİ VAKIF YADA DERNEKLERİN BASIN AÇIKLAMALARINA YER VERİLİP VERİLMEMESİ KONUSUNU DA DÜŞÜNMEYE DAVET EDİYORUM..

Misafir Avatar
bilgin 6 yıl önce

ONLARI RAHATSIZ EDEN HŞTABE VE BENZERİLERİNİN İÇİNDEKİ "TÜRK" KELİMESİ...TÜRK OLMAKTAN HOŞLANMIYORLAR ÇÜNKÜ TÜRK DEĞİLLER...

banner251

banner185