Bu haber kez okundu.

RAPOR: ÖLÜMCÜL RİSKLER

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Çatalağzı Hava Değerlendirme Raporu Açıklandı. Hava kalitesi, iklim değişikliği, Çatalağzı beldesi mevcut durum değerlendirmesi, ÇED raporlarında verilen ölçüm değerleri ile mevcut durumun karşılaştırılması, planlanan projelerin mevcut hava kalitesinde oluşturacağı ilave kirlilik yüklerinin değerlendirilmesi ile sonuçlanan raporda, ortaya çıkan sonuçların AB Üye Ülkeleri, Dünya Sağlık Örgütü ve Ulusal Mevzuatımız kapsamında mevcut termik santrallerin tam kapasite ile çalışmaması durumunda bile, kirlilik potansiyelinin çok yüksek bölge hava kalitesi, insan ve çevre sağlığı açısından ölümcül riskler oluşturmakta olduğuna dikkat çekildi.

RAPORDAN

“…Çatalağzı Bölgesinin mevcut hava kalitesi; Partikül Madde, Kükürt Dioksit, Azot Dioksit emisyonları yönünden Ulusal sınır değerlerimizi, AB Üye Ülkeleri sınır değerlerini ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) sınır değerlerinin tümünü aşmış, çevresel açıdan sağlık sorunları oluşturan kritik seviyelere ulaşmıştır.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, küresel ve ulusal ölçekte çevre sorunlarının önlenmesi ve giderilmesine yönelik idari, teknik, hukuksal ve politik süreçlere dâhil bir meslek odasıdır. Bugün, çeşitlenerek ve derinleşerek küresel bir krize dönüşen çevre sorunlarının çözümlenmesi amacıyla Çevre Mühendisliği temelinde kamusal yararın ve bilimin ışığında çalışmalar yapmaktadır. Bu maksatla Zonguldak ili Kilimli ilçesine bağlı Çatalağzı beldesinin mevcut hava kalitesi ve planlanan termik santral projelerinin faaliyete geçmesi durumunda mevcut hava kalitesinde oluşacak ilave kirlilik yükleri belirlenerek bu raporla kamuoyuna sunulmuştur.

“…Mevcut bölgesel hava kalitesi belirleme çalışmalarında Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı web sitesinden üzerinden ulaşılan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından beldede kurulmuş 06 DV 9975 plakalı mobil istasyon verileri ile Türk Akreditasyon Kurumu tarafından akredite edilmiş Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yetkili bir çevre laboratuvarında, TMMOB Çevre Mühendisliği Odası tarafından yaptırılmış ölçüm sonuçları kullanılmıştır. Planlanan faaliyetlerle oluşacak yaklaşık kümülatif etki değerlendirmesi çalışmaları ise söz konusu faaliyetlerin ÇED Raporlarından alınan verilerle yürütülmüştür.

“….Bölgenin Partikül Madde, Kükürt Dioksit, Azot Dioksit emisyonları yönünden kirlilik yükleri; AB Üye Ülkeleri, Dünya Sağlık Örgütü ve Ulusal Mevzuatımız kapsamında değerlendirilmiş olup mevcut termik santrallerin tam kapasite ile çalışmaması durumunda bile mevzuatlarla belirlenen tüm sınır değerlerin aşıldığı belirlenmiştir. Kirlilik potansiyeli çok yüksek bölge hava kalitesi, insan ve çevre sağlığı açısından ölümcül riskler oluşturmaktadır.

“…Rapor kapsamında yapılan çalışmalarla bölgenin emisyon envanteri çıkartılmış, hava kirliliğine neden olan mevcut termik santrallerle, mevzuatlarla izin verilen kirlilik kapasitesinin çoktan dolduğu ve aşıldığı tespit edilmiştir. Tüm bu hususlar doğrultusunda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve taşra teşkilatı tarafından Çatalağzı bölgesi yeni sanayi projelerine kapatılmalı, kirlilik oluşturan mevcut sanayi kuruluşlarının kirlilik yüklerini minimum seviyelere indirgemek amacı ile yürürlükteki kanun ve yönetmelikler çerçevesinde gerekli tüm tedbirlerin alması sağlanmalıdır. Mevcut hava kalitesinin iyileştirilmesine yönelik olarak daha etkin arıtım sistemlerini kurmayıp standart iyileştirmelerini gerçekleştirmeyen sanayi kuruluşları hakkında 2872 sayılı Çevre Kanunu kapsamında cezai işlemler yürütülmelidir.

“…Çatalağzı’nın yeni termik santral projelerine değil mevcut hava kalitesinin iyileştirilmesi amacıyla oluşturulacak yetkili kurum raporlarına ihtiyacı vardır.”

 

 Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner185