Bu haber kez okundu.

‘SADECE TTK’NIN SORUNU DEĞİL’

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Zonguldak il Temsilciliği Valiliğin tasman olaylarıyla ilgili hazırlattığı Zemin Hareketleri Raporu ile ilgili açıkladığı görüş ve değerlendirmesinde 8 maddelik tespit yayımladı.

GERÇEĞİN ÖZÜ:  Yapı sisteminde tasmana elverişsiz yeni apartmanların yükselmesine göz yumarak, ulusal servetin israfına ve halkın mağdur edilerek bu olayın giderek daha büyük boyut kazanmasına sebep olmaya, ne Belediyelerin, ne ilgili kamu kurumlarının ve ne de TTK'nın hakkı vardır.

*Zonguldak Valiliği tarafından hazırlatılan Zonguldak İli Zemin Hareketleri Raporu üzerine görüşlerini açıklayan TMMOB (Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği) Jeoloji Mühendisleri Odası Zonguldak İl Temsilciliği Şaban Koç  Raporun önsözünde de belirtildiği gibi, tabiat olaylarının olumsuz etkilerinin ve afet zararlarının en aza indirilmesi; ancak, afet öncesi bir takım önlemlerin alınması ile mümkündür dedi.

Koç, Raporda Kozlu, Zonguldak, Kilimli, Çatalağzı, Gelik ve Muslu Belediyelerinin sınırları içerisinde oluşan ve oluşacak olan tasman olayının zararlarının en aza indirilmesi için alınacak önlemler ve yapılacak işlemlerin belirlenmesinin amaçlandığı ifade edildiğine  dikkat çekerek şöyle dedi:

TMMOB olarak bizim yıllarca anlatmaya çalıştığımız ve raporda da ifade edildiği üzere, Zonguldak kentinin tasman hasarları sorunu öylesine büyümüştür ki, sadece TTK'nın sorunu olmaktan öte, gerçekten de ulusal bir sorun niteliği kazanmıştır. Nasıl bir deprem, bir sel veya bir heyelan ulusal bir afetse, Zonguldak kenti de tasmanla ilgili böyle bir afetle karşı karşıyadır. Yine raporda da ifade edildiği üzere; Yapı sisteminde tasmana elverişsiz yeni apartmanların yükselmesine göz yumarak, ulusal servetin israfına ve halkın mağdur edilerek bu olayın giderek daha büyük boyut kazanmasına sebep olmaya, ne Belediyelerin, ne ilgili kamu kurumlarının ve ne de TTK'nın hakkı vardır.

Odamız tarafından yapılan değerlendirme sonucu, raporun amacına ulaşabilmesi için ivedilikle yapılması gerekenler aşağıda çıkartılmıştır;

1-Öncelikle, MTA'nın elinde bulunan dolin, subatan, heyelanlı alanlar vb jeolojik bilgilerin, en kısa zamanda belediyelerin 1/1000 ölçekli imar planlarına işlenmesi çok önemlidir.

2- Daha sonra bu jeolojik bilgilerin üzerine, TTK'nın elinde bulunan sayısallaştırılmış imalat paftaları işlenerek kentin yeraltı ve yer üstü fotoğrafı net olarak ortaya konulmalıdır.

3-Başta Kozlu Belediyesi olmak üzere, raporda adı geçen tüm belediyelerin, bu potansiyel sorun önümüzde olduğu sürece çok katlı yapılaşma heveslerinden biran önce vazgeçmelidirler. Bu sözü edilen Komisyon çalışmalara başlamadan hiçbir ruhsat düzenlenmemelidir.

4- Bazı belediyelerin 2008 yılından önce yapılmış olan ve güncel olmayan, İmar Planına Esas Jeolojik-Jeoteknik Etüt Raporları, 19.08.2008 tarih 10337 sayılı ve 28.09.2011 tarih 102732 sayılı genelgeler doğrultusunda, ivedilikle yeniden hazırlattırılmalıdır.

5-Bakanlıkça onaylanacak bu raporların yerleşime uygunluk açısından uygun alan ve önlemli alan olarak belirlenmiş bölgelerinde;

Parsel bazında yapıya esas olarak düzenlenecek zemin ve temel etüt raporları; jeolojik formasyon ve önlem türüne göre, üç mühendislik biriminin bulunduğu (jeoloji, jeofizik, inşaat) ve bakanlığın zemin ve temel etüt raporu formatında (10.08.2005 tarih 815 sayılı genelgesi) uygun olarak hazırlatılıp, ilgili odaların (jeoloji-jeofizik-inşaat) denetimine sunulmalı ve ilgili belediyeler ve yapı denetim firmaları tarafından da uygulama safhasında ayrıca denetlenmelidir.

6- Yapıya esas hazırlanmış olan zemin ve temel etüt raporuna göre; Dayanma yapısı projeleri, (istinat duvarı, ankrajlı istinat duvarı, forekazık-ankrajlı duvar vb.) bina temel altı önlem projeleri (zemin iyileştirme, sıkıştırma, forekazık, minikazık, enjeksiyon vb) ve bina statik projeleri hazırlanarak ilgili idare (ilgili belediyeler) ve ilgili yapı denetim firmasınca uygunluğu onaylanmalıdır.

7- İlgili idareler tarafından etkin şekilde denetim yapılmalıdır. Bu da, öncelikle raporda adı geçen bütün belediyelere Jeoloji Mühendisinin istihdamı ile mümkündür. Bugün sadece Zonguldak ve Kozlu belediyelerinde Jeoloji Mühendisi çalışmakta olup, Kilimli, Çatalağzı, Muslu ve Gelik Belediyelerinde Odamıza kayıtlı Jeoloji Mühendisi bulunmamaktadır. Böylesine önemli bir sorun önümüzde dururken ve defalarca dile getirmemize rağmen, bugün Zonguldak'ın birçok belediyesinde ve ilçe belediyelerinde jeoloji mühendisi bulunmaması çok vahim bir durumdur. Rasyonel ve gerçek verilere dayalı jeolojik-jeoteknik zemin etüt çalışmalarının kontrolü, yapıya esas projelerin jeolojik-jeoteknik etütlerle doğru orantılı hazırlanıp hazırlanmadığı ancak jeoloji mühendisliği hizmeti ile mümkündür. Dolayısıyla raporun amacına ulaşabilmesi, öncelikle buna bağlıdır.

8- Jeoloji Mühendisleri Odası olarak, raporun sonuç ve öneriler kısmını oldukça önemsiyoruz ve takipçisi olacağız. Raporun Sonuç ve Öneriler kısmı 8.1. maddesinde bahsedilen Değerlendirme Komisyonuna (8.1.Belediyelerin yerleşime açılmasına yönelik kararlarına  esas teşkil edecek; TTK, MTA, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İl Afet Acil Durum Müdürlüğü, DSİ elemanlarınca değerlendirme komisyonu oluşturulacaktır.) TMMOB'ye bağlı İlgili meslek odalarından da (jeoloji-jeofizik-inşaat) birer temsilcinin bulundurulmasının oldukça faydalı olacağı görüşündeyiz.

Diğer yandan, yapının müteahhiti ve yapının denetimi yapı denetim firmalarınca, Yapı denetim firmaları da ilgili idare ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünün sıkı denetimi altında tutulmalıdır.

Sonuç olarak, Komisyon Raporunun etkin bir şekilde hayata geçirilmesi ve dolayısıyla, Zonguldak'ın kömür üretimi ve jeolojik yapısı nedeniyle sıkça karşılaştığımız tasmanın, deprem sel ve heyelan gibi normal doğa olaylarının, yıkıcı afetlere dönüşmesinin önüne, ancak akıl, bilim ve doğru mühendislik öngörüleri ile geçebileceğimizi bir kez daha buradan ifade ediyoruz.

 


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185