Bu haber kez okundu.

SAVCILIKTAN PİŞMANLIĞA ÇAĞRI


Zonguldak Cumhuriyet Başsavcısı Hüsnü Hakan Yağız, Türk Ceza Kanunun 221. maddesi çerçevesinde FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz'da gerçekleştirdiği eylemlerden dolayı pişmanlık duyan vatandaşların, verdikleri bilgilerle pişmanlık duyduklarını göstererek örgüt mensuplarının ortaya çıkarılmalarını ve yakalanmalarını sağlamaları halinde aynı maddenin üçüncü fıkrası kapsamında haklarında cezaya hükmolunmayacağını belirtti.Yağız, yaptığı yazılı açıklamada, FETÖ/PDY terör örgütü tarafından 15 Temmuz'da şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ve Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya, Türkiye Büyük Millet Meclisinin ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs edildiği, ayrıca Cumhurbaşkanına suikast girişiminde bulunulduğunu anımsattı.

Türk milletinin feraseti, emniyet kuvvetlerinin ve diğer tüm kamu kurumlarının fedakarca canı pahasına mücadelesi ile söz konusu girişimin bertaraf edildiğini ve bu girişimle ilgili Cumhuriyet Başsavcılıklarınca soruşturmalar yürütüldüğünü hatırlatan Yağız, şunları kaydetti:

"Soruşturmalar iki ana hat üzerinden yürütülmektedir. Birincisi söz konusu darbe teşebbüsüne iştirak edenlerle ilgili olup Türk Ceza Kanununun 309. ve devamı maddeler kapsamında değerlendirilmektedir. FETÖ/PDY örgütünün 15-16 Temmuz'daki eylemleri, örgüt üyelerinin aralarındaki birliktelik, örgüt yapıları, organize oluş biçimleri, üyeler arasındaki hiyerarşik zincir nazara alındığında Türk Ceza Kanununun 314. maddesi kapsamında 'silahlı örgüt' olduğu hususunda tereddüt bulunmamaktadır. İkinci soruşturmalar ise söz konusu darbe teşebbüsü ile iltisakı belirlenememiş olmakla birlikte yasa dışı FETÖ/PDY terör örgütü üyelerine yönelik olup, Türk Ceza Kanununun 314/2 maddesi kapsamında yürütülmektedir. Özellikle Türk Ceza Kanununun 314. maddesi kapsamında silahlı örgüt suçları ile ilgili olarak etkin pişmanlık hükümlerinin kamuoyuna duyurulmasında fayda mülahaza edilmektedir."

Türk Ceza Kanununun 314. maddesinin üçüncü fıkrası ile suç işlemek için örgüt kurulmasına ilişkin hükümlerin silahlı örgüt için de uygulanacağının hüküm altına alındığını ifade eden Hüsnü Hakan Yağız, dolayısıyla Türk Ceza Kanununun 221. maddesinde düzenlenen etkin pişmanlık hükümlerinin de FETÖ/PDY terör örgütü üyeleri için de uygulanmasının söz konusu olacağını vurguladı.


Yağız, açıklamada, şu ifadelere yer verdi:

"Özellikle Türk Ceza Kanununun 314. maddesi kapsamında silahlı örgüt suçları ile ilgili olarak etkin pişmanlık hükümlerinin duyurulmasında fayda görülmüştür. Türk Ceza Kanununun 314 maddesinin üçüncü fıkrası yollamasıyla ile suç işlemek için örgüt kurulmasına ilişkin hükümlerin silahlı örgüt içinde uygulanacağı hüküm altına alınmıştır. Dolayısı ile Türk Ceza Kanununun 221 maddesinde düzenlenen etkin pişmanlık hükümlerinin FETÖ/PDY terör örgütü üyeleri için de uygulanması söz konusu olacaktır. FETÖ/PDY'nin darbe girişimi eylemlerinden dolayı pişmanlık duyup, örgütten ayrılma isteğinde olan kamu görevlisi ve vatandaşlar için Türk Ceza Kanununun 221 maddesinde etkin pişmanlık hükümleri çerçevesinde işlem yapılacaktır. Buna göre, etkin pişmanlığın uygulamasında, kendiliğinden örgütten ayrılarak teslim olan şüphelinin örgütün faaliyeti çerçevesinde herhangi bir suç işleyip işlemediği araştırılmakta ve daha sonra hukuki durumları değerlendirilmektedir. Türk Ceza Kanunun 221. maddesi çerçevesinde pişmanlık duyan vatandaşlarımızın verdikleri bilgilerle pişmanlık duyduklarını göstererek örgüt mensuplarının ortaya çıkarılmalarını ve yakalanmalarını sağlamaları halinde aynı maddenin üçüncü fıkrası kapsamında haklarında cezaya hükmolunmayacaktır. Bu şekilde pişmanlık duyan ve Türk Ceza Kanununun 221. maddesinden faydalanmak isteyen vatandaşlarımızın Cumhuriyet Başsavcılığımıza veya kolluk birimlerine müracaat etmeleri halinde yardımcı olunacaktır."


(Anadolu Ajansı)
 


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185