Bu haber kez okundu.

SGK, İL MÜDÜRLÜKLERİNİ UYARDI

SGK Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Dr.Ufuk Akdıkan, 32 İl Müdürlüğü'ne tebligat göndererek Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Hastanesi'nde yaşanan bir muayenenin iki kez fatura edilmesi olayına ilişkin olarak, "Yapılan tetkikler sırasında ikinci defa fatura edilen vaka başı muayene ücretlerinin denetimine Zonguldak Sağlık ve Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürlüğü'nce devam edilmesi, söz konusu denetimin diğer İl Müdürlüklerimizde de yapılabilmesini teminen gerekli koordinasyonun yapılarak yaygınlaştırılması sağlanmalıdır" dedi.

SGK Daire Başkanı Akdıkan, 32 İl Müdürlüğü'ne tebligat göndererek, Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı'ndan alınan Başmüfettiş M. Suat Erat'ın denetim sonucu düzenlenen Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Hastanesi konulu soruşturma raporunda; özellikle Kardiyoloji Servisi'nde görülen olaylarda, anılan servise başvuran kurum mensubu hastaların muayenelerinin yapılması sonucu ileri bir tarihte tetkiklerinin yapılabilmesi için randevularının verildiği, muayeneleri sonucu, "vaka başı muayene ücreti" tahakkuk ettirilerek kuruma fatura edildiği ve söz konusu ücretin tahsil edildiğinin görüldüğü belirtildi. Tebligatta ayrıca, "Vaka Başı Muayene ücretinin tahakkuk ettirilerek kurumdan tahsil edilmek istendiğinin görüldüğü, bu nedenle de Karaelmas Üniversitesi Hastanesi ile Zonguldak İl Müdürlüğü arasında ihtilaf çıktığının tespit edildiği belirtilmiştir" denildi.

Tebligatın sonuç kısmında ikinci defa fatura edilen vaka başı muayene ücretlerinin denetimine Zonguldak Sağlık ve Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürlüğü'nce devam edilmesi ve söz konusu denetimin diğer İl Müdürlüklerinde de yapılabilmesini teminen gerekli koordinasyonun yapılarak yaygınlaştırılmasının sağlanması istenilerek, "Bilindiği üzere, Sağlık Uygulama Tebliği'nin Ayaktan tedavilerde ödeme uygulaması belirtilen işlemlerin yapılmasının gerekli görülmesi, ancak söz konusu işlemlerin, ilk muayene başvurusundan sonra aynı sağlık kurumunda herhangi bir tarihte yapılması durumunda, SUT Listesinde yer alan tutarlar ikinci bir defa girilmeksizin sadece yapılan işlem faturalandırılır denmektedir.
Bu kapsamda, Ayaktan başvurularda anılan maddede belirtilen işlemlerin yapılması için ileri bir tarihe randevu verilmesi durumunda ilk başvuruda Ek-10/B ücreti ödenmiş ise; tetkik veya tahlilin gerçekleştirildiği tarihte Ek-10/B fiyatı girilmeden işlem yapılması gerekmektedir.
Sağlık hizmet sunucularının Sağlık Uygulama Tebliğinin anılan maddesine göre uygun işlem yapıp yapmadığı konusunda fatura inceleme işlemleri sırasında gerekli dikkatin gösterilmesi hususunda gereğini rica ederim" denildi.


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185