Bu haber kez okundu.

SORUMLULUK ÜSTLENELİM

ALABAŞ: Genel siyaseti yerel siyasetten ayırmak mümkün değil. Biz sendika olarak, TTK bürokratları olarak, sizlerde bölgemizde siyasal sorumluluk üstlenen insanlar olarak TTK'nın özellikle işçi açıklarının giderilmesi ve rehabilite edilmesi konusunda sorumluluk üstlenerek, hükümete baskı yaparak bu sorunları çözebileceğimize inanıyoruz.

PEKER: TTK yönetimine baktığınızda ülke yönetimini de görebilirsiniz. Zonguldak sadece kömüre dayalı kalmış. Bu da doğru değil. Zonguldak'ın merkezine bakılmamalı, ilçeleri de var, tarıma dayalı üretimde gerekli. Filyos için 'Yarım GAP' diyoruz. Zonguldak'ın üzerinde oynanan oyun 'Büyük yürüyüş' sonrası başlamıştır ve başarmışlardır.

GMİS Genel Başkanı Eyüp Alabaş ile yönetim kurulu üyeleri, CHP İl Başkanı Tümer Peker'i makamında ziyaret ederek Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun (TTK) sorunları ve çözüm önerilerini içeren bir dosya sundu.

 

GMİS Genel Başkanı Eyüp Alabaş, geçtiğimiz hafta TBMM'de çeşitli ziyaretlerde bulunduklarını ve pek çok projeden bahsedilse de Zonguldak, Bartın, Karabük bölgemizin ekonomisi halen kömüre bağımlı durumda olduğu gerçeğine dikkat çektiklerini belirterek şunları söyledi:

 

HÜKÜMETE BASKI

 

Kömür son dönemde bugüne kadar ki en yüksek değerine ulaşmış durumda. Uluslararası piyasalarda taşkömürünün fiyatı 300 dolarları geçti. TTK, 220 dolar artı KDV üzerinden yapmış olduğu bağlantıların kömürünü veriyor. Türkiye'nin yıllık 20-25 milyon ton taşkömürüne ihtiyacı var. Bölgemizden kamu ve özel sektör olarak ancak 3 milyon ton civarındaki bölümünü karşılayabiliyoruz. Türkiye'nin taşkömürü ihtiyacının önemli bölümünü en kısa sürede ve en hızlı şekilde karşılayabilecek kurumu ise TTK'dır. Kurum; yeni kuyu açmadan, yeni enerji harcamadan, yeni havalandırma sistemi kurmadan, yeni nakliye düzeni kurmadan, yeni lavuar kurmadan ve yeni memur almadan geçmişte yapılan yatırımların meyvelerinin toplanacağı bir dönemde. TBMM'de grubu bulunan partilerin Zonguldak, Bartın, Karabük milletvekillerini ziyaret ederek sendikamızın hazırlamış olduğu bir projeksiyonu sunduk. Genel siyaseti yerel siyasetten ayırmak mümkün değil. Biz sendika olarak, TTK bürokratları olarak, sizlerde bölgemizde siyasal sorumluluk üstlenen insanlar olarak TTK'nın özellikle işçi açıklarının giderilmesi ve rehabilite edilmesi konusunda sorumluluk üstlenerek, hükümete baskı yaparak bu sorunları çözebileceğimize inanıyoruz.


Alabaş, sendika tarafından hazırlanan bir dosyayı CHP İl Başkanı Tümer Peker'e teslim etti. CHP İl Başkanı Tümer Peker ise, kendisinin de BASİSEN'de sendikacılık yaptığını belirterek, aynı tavanın balıkları olduklarını kaydetti. Türkiye'nin yıllık 20 milyon tonu aşkın taşkömürü ihtiyacı olduğuna bunun ancak 3 milyon tonunun bölgeden karşılanabildiğine dikkat çekerek şöyle dedi:

 

EKİ İLE TTK FARKLI

 

Sizler dünyanın en zor işini yapan işçileri temsil ediyorsunuz. Türkiye'nin taşkömürü ihtiyacına dikkat çektiniz. Biz EKİ'yi biliyoruz. Sosyal ve kültürel hayata da çok büyük katkıları olan bir kurumdu. Bugün TTK için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Şuanda TTK'ya baktığınız zaman ülkeyi görebilirsiniz. Yani, TTK yönetimine baktığınızda ülke yönetimini de görebilirsiniz. Zonguldak sadece kömüre dayalı kalmış. Bu da doğru değil. Zonguldak'ın merkezine bakılmamalı, ilçeleri de var, tarıma dayalı üretimde gerekli. Filyos için 'Yarım GAP' diyoruz. Zonguldak'ın üzerinde oynanan oyun 'Büyük yürüyüş' sonrası başlamıştır ve başarmışlardır. 3 tane il olmuştur, Zonguldak iki tane daha il doğurmuştur.Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner185