Bu haber kez okundu.

SORUNLAR MASAYA YATIRILDI

Zihinsel Özürlüler Federasyonu, zihinsel engelli; çocuk, genç ve yetişkinlerin sorunlarını çözebilmek için aralıksız olarak çalışıyor. Dernek Genel Sekreteri Songül Malkoç da, Zihinsel Özürlüler Federasyonu'nu temsilen; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetler Genel Müdürlüğü'nün İstanbul'da düzenlediği seminere katıldı.
İstanbul Ortaköy Princess Hotel'de düzenlenen, Özürlü ve Yaşlı Hizmetler Genel Müdür Yardımcısı Muhammet Ecevit Carti'nin de katıldığı seminer ile ilgili bilgiler veren Songül Malkoç, İki gün süren seminerde, insan hakları ve engellilik konularında ulusal ve uluslararası alanda söz sahibi olan akademisyen ve uzmanlar değerli bilgilerini bizimle paylaştılar. Seminer çok verimli geçti. Seminerde, sivil toplum örgütlerinin; engellilerin haklarına ilişkin sözleşme de yer alan temel ilke ve kavramlar, Avrupa Birliği'nde özürlülük politikaları ve sözleşmenin Avrupa Birliği'ndeki politika oluşturma sürecine etkileri, Avrupa birliği sivil toplum örgütlerinin sözleşmesinin AB politikalarına yansıtılması konusundaki yaklaşımları, Türkiye'deki STK'ların sözleşmenin uygulanması ve izlenmesi konusundaki yaklaşımları, Türkiye'de başta ayrımcılık ve ayrımcılık mücadele konusunda mevcut durum ve yapılması gerekenler ve Türkiye'de özürlülerin ayrımcılıkla mücadele etmek üzere başvuru yapabilecekleri mekanizmalar hakkında bilgi sahibi olduk dedi. 
Öte yandan, Dernek Başkanı Aynur Dankaz, Başkan Yardımcısı İnci Cengiz ve Genel Sekreter Songül Malkoç, bu bağlamda Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem'i makamında ziyaret ettiler.
Bakan Yardımcısı Erdem, Dernek Başkanı Dankaz ile beraberindeki Cengiz ve Malkoç'u makamında kabul edip kendileri bir süre görüştü. Başkan Dankaz, Bakan Yardımcısı Erdem'e; zorunlu eğitimin 8 yıldan 12 yıla çıkması ile özel eğitim okul ve kurumlarında yapılan değişikliklerle bu okullarda eğitim alan 23 yaş üstü öğrencilerin eğitim çağı dışına çıkarılıp yaygın eğitim kapsamına alınmasından dolayı engelli gençlerin uğradığı mağduriyeti aktardı.

DANKAZ,  23 YAŞ ÜSTÜ ENGELLİLERİN
SORUNLARINI DİLE GETİRDİ
Dankaz, Özel eğitimde 18 Mayıs 2012 tarihinde yürürlüğe giren Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği'nde yapılan değişiklik sonucu 4+4+4 eğitim yapılanması ile İş Eğitim Merkezleri yapısal değişiklik sonucu İş Uygulama Merkezi olmuş ve son kademe okulu olarak 23 yaş sınırı getirilmiştir. Bu değişiklikle birlikte, '23 yaş üstü Zihinsel Engelli Bireyler Yaygın Eğitim kapsamına alınarak Halk Eğitim Merkezlerinin açacağı kurslarla eğitimine devam edebilir' denmiştir. Yapılan yönetmelik değişikliğinde bir özel eğitimcinin ve uzman bir pedagogun yazmayacağı bu madde 23 yaş üstü İş Eğitim Merkezlerinde bulunan tüm engellilerin bir gecede eğitim dışına çıkarılmasına neden olmuştur. Hali hazırdaki Halk Eğitim Merkezlerinin mevcut yapı, yönetmelik, personel ve modül üzerinden incelendiğinde konunun vahameti anlaşılacaktır. Ayrıca Zihinsel Engelli Eğitiminde asla eğitimin değişmez bir parçası olan Beceri Eğitimi konuları bu modüllerde yer almamaktadır. Modüller incelendiğinde saat olarak 120 ile 540 arasında modüller vardır. Oysa zihinsel engelli eğitiminde zaman ve sabır eğitimin değişmez bir parçasıdır. Tüm bu nedenler kabul edilebilir olsa bile Halk Eğitim Merkezlerinin yeterli binaları ve personellerinin olmaması nedeni ile açılan kurslar illerde değişik okullarda ve bu okulların personellerinin uygun saatleri olan akşam saatlerinde verilmeye çalışılmaktadır. Bu değişikliğin sonucunda; koşulları uymayan 23 yaş üstü zihinsel engelli bireyler tekrar eve kapanacak ve sosyal hayattan yine tecrit edileceklerdir. Bu tecrit ailelerinde kapsadığından toplumdan soyutlanmış ciddi bir kesim oluşacaktır dedi.

BAKAN YARDIMCISI ERDEM
KONUYA DUYARLI YAKLAŞTI
Başkan Dankaz ve beraberindeki Yönetim Kurulu üyeleri ile bu sorun hakkında detaylı olarak görüşen ve bu konu hakkında duyarlı olduğunu belirten Bakan Yardımcısı Erdem, 23 yaş konusu ile ilgili olarak bakanlığın çalışmaları olduğunu ve bu konuyla yakından ilgilendiklerini de dile getirdi. Erdem, Zihinsel Özürlüler Federasyonu olarak bu sorun ve sıkıntıyı dile getirip çözüm bulmalarına yardımcı olmak adına kendilerine makamından ilgili genel müdürlüklerden randevu alarak ileriki günlerde görüşme imkanı da sağladı.
Başkan Dankaz, konuyla ilgili olarak yapmış olduğu açıklamada, Genel Başkanı olduğum Zihinsel Özürlüler Federasyonu yöneticileri; Genel Başkan Yardımcısı İnci Cengiz, Genel Sekreter Songül Malkoç ile Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sayın Orhan Erdem'i ziyaret ederek, zihin engelli çocuk, genç ve yetişkinlerin eğitim sorunlarını paylaştık. Sayın Bakanımızın daha önce olduğu gibi bugünde bizlere gösterdiği duyarlılığa teşekkür ediyoruz dedi.


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185