Bu haber kez okundu.

'SOYGUNA SON VERİLSİN'

Tüketici Hakları Derneği Zonguldak Şube Başkanı Ali Topaloğlu, elektrik dağıtım şirketlerinin, Ölçüler ve Ayar Yasasında bir değişim zorunluluğu olmadığı halde 10 yılını dolduran elektrik sayaçlarını elektronik sayaçlarla ücret karşılığında tüketicilerin isteği dışında, habersizce değiştirerek açıkça tüketicileri soyduklarını belirterek, tepkisini dile getirdi. 
Tüketici Hakları Derneği olarak, Enerji ve Tabi Kaynakları Bakanı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı ve EPDK’ya çağrıda bulunduklarını ifade eden Topaloğlu, “Bugüne kadar mevcut yasal mevzuata uymayarak 9 milyon dolayında tüketicinin mekanik sayacını elektronik sayaçla değiştiren dağıtım şirketlerinin aldıkları ücretin tüketicilere iade edilmesine ilişkin bir düzenleme yapınız. Yasal mevzuata uymamakla ısrar eden dağıtım şirketlerine gerekli olan ceza işlemini uygulayarak yasalara uymalarını sağlayınız” dedi. 
Topaloğlu, açıklamasında şunları söyledi:
“Ölçüler ve Ayar Yasası ile Ölçü ve Ölçü Aletleri Muayene Yönetmeliği’ne göre, elektrik sayaçlarının 10 yıllık periyodik muayeneleri yapılmak zorundadır. Ancak, periyodik muayenede 10 yıllık sayacın elektronik sayaçla değiştirilmesi zorunluluğu yoktur. Ölçüler ve Ayar Yasası; her yıl yayınlanan Su, Elektrik ve Doğalgaz Sayaçlarının Tamir ve Ayar Ücret Tarifesi Hakkında Tebliğ ile Ölçü ve Ölçü Aletlerinden Alınacak Muayene ve Damgalama Ücret Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılması Dair Yönetmeliğe göre, 10 yılını dolduran elektrik sayaçları 2013 yılı itibariyle 13-14TL tutarında bir bedel karşılığında muayenesi yapılarak tüketicilere verilmesi gerekirken bu yapılmamış ve 10 yıllık sayaçlar yüksek bir bedel karşılığında elektronik sayaçla değiştirilerek tüketiciler soyulmuştur. Firmaların baskısı ve isteği ile 2011 yılında EPDK tarafından elektrik sayaçları için sökme-takma bedeli kararı çıkartılarak, sayacın muayenesi pahalı duruma getirilip tüketiciler zorunlu olarak elektronik sayaca yönlendirilerek dağıtım şirketleri ve sayaç firmalarının vurgun yapmalarına olanak hazırlanmıştır. Derneğimizin EPDK’nın bu kararına 2011 yılında açmış olduğu iptal davası devam etmektedir. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı tarafından Türkiye’de 35 milyon dolayında elektrik sayacı olduğu söylenmektedir. Bugüne kadar 9 milyon dolayında abonenin mekanik sayacı dağıtım şirketleri tarafından tüketicilerin isteği olmadan elektronik sayaçla değiştirilerek büyük bir vurgun vurulmuştur. Elektrik sayaçlarındaki bu vurgun ve soygunun boyutu 450 milyon TL dolayındadır. Durum böyle iken, 26 Ocak 2013 tarihinde Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Afyon’da düzenlenen Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) toplantısında bir açıklama yaparak, 2014 yılı Ocak ayından itibaren 26 milyon eski tip mekanik sayacın ücretsiz olarak elektronik sayaçla değiştirileceğini belirtmiştir. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı’nın bu açıklamasından sonra, dağıtım şirketlerinin yoğun bir şekilde ve hiç haber vermeden tüketicilerin mekanik sayaçlarını elektronik sayaçla değiştirip sayaç bedelini faturalarına yansıttıklarına ilişkin Derneğimize yapılan şikayetler artmaya başlamıştır. Eğer, eski mekanik sayaçlar ücretsiz olarak elektronik sayaçla değiştirilecekse, niçin bir yıl sonrasına ertelenmiştir? Bugüne kadar ücret karşılığında mekanik sayacı elektronik sayaçla değiştirilen 9 milyon dolayındaki abonenin suçu nedir? “

 

“TÜKETİCİLER, CUMHURİYET 
SAVCILIĞINA SUÇ 
DUYURUSUNDA BULUNSUN”

“Diğer taraftan, 30 Mart 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Elektrik Piyasası Kanunu ile sayaçların mülkiyeti dağıtım şirketlerine devredilerek, sayaç değişimi ile bakımının ücretsiz yapılacağı hükmü getirilmiştir. Bu durumla ilgili olarak, EPDK tarafından 4 Nisan 2013 tarihinde 20 dağıtım şirketine bir yazı gönderilerek; ‘Elektrik Piyasası Kanunu kapsamında uygulamaya ilişkin usul ve esas çalışması sonuçlandırılana kadar, tüketicilerin sayaçlarının zorunlu olmadıkça değiştirilmemesi, zorunlu olan sayaçlara ilişkin ise sayacın mülkiyetinin dağıtım şirketine ait olmak üzere temin edilmesi ve sayaç değişimi ile ilgili tüketiciden bedel alınmaması’ şeklinde bir uyarı yapılmıştır. Ancak, dağıtım şirketleri, 30 Mart 2013 tarihinde yürürlüğe giren Elektrik Piyasası Yasası ile 4 Nisan 2013 tarihli EPDK’nın uyarısına göre, 10 yılını dolduran sayaçları ücretsiz olarak değiştirmeleri gerekirken, tüketicilerin mekanik sayaçlarını elektronik sayaçla değiştirip alacakları ücreti de tüketicilerin faturalarına yansıtıp soygunlarına hızla ve yoğun bir şekilde devam etmektedirler. Tüketici Hakları Derneği olarak Enerji ve Tabi Kaynakları Bakanı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı ve EPDK’ya çağrımız şudur: Bugüne kadar mevcut yasal mevzuata uymayarak 9 milyon dolayında tüketicinin mekanik sayacını elektronik sayaçla değiştiren dağıtım şirketlerinin aldıkları ücretin tüketicilere iade edilmesine ilişkin bir düzenleme yapınız. Yasal mevzuata uymamakla ısrar eden dağıtım şirketlerine gerekli olan ceza işlemini uygulayarak yasalara uymalarını sağlayınız. Tüketicilere şu çağrıda bulunuyoruz: 30 Mart 2013 tarihinde yürürlüğe giren Elektrik Piyasası Yasası ile 4 Nisan 2013 tarihli EPDK’nın uyarısına aykırı olarak, mekanik sayacınızı isteğiniz ve bilginiz olmadan ücret karşılığında elektronik sayaçla değiştiren dağıtım şirketleri hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulununuz. Sizden alınan ve faturanıza yansıtılan elektronik sayaç bedelinin tarafınıza iade edilmesi için mücadele ediyoruz. Konuyla ilgili olarak Tüketici Hakları Derneği’nden bilgi ve destek isteyiniz.”


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185