Bu haber kez okundu.

TAR, KALİTESİZ ÇELİKTEN YAKINDI

Erdemir Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Aza Fatih Tar,  CUMHURİYET GAZETESİ'NİN 16 Nisan 2012 tarihli sayısında yer alan 'Kalitesiz çelik piyasayı vuruyor' başlıklı haberinde görüşlerini şöyle aktardı.

 Türkiye'de özellikle 2008'den itibaren yassı üründe üretim kapasitesi hızla arttı ve ülkemiz kendine yetebilir konuma geldi ama neredeyle sıfır gümrükle giren kalitesiz ürünler nedeniyle bu kapasiteyi kullanamıyoruz. 2007'de yüzde 85 civarında olan yassı ürün kapasite kullanım oranı, 2011'de yüzde 55-60'lara geriledi. Oysa bu kapasiteyi kullanmak, özellikle cari açığı azaltmak açısından büyük önem taşıyor diyerek önlem alınması gerektiğini bildiren Tar, özetle şunları söyledi:

*Dünya ham çelik üretim yıllık 1.5 milyon ton. Bunun yarısını oluşturan Çin'de üretim, tüketimden hızlı artıyor. Bu, dünya piyasaları için bir tehdit.

*Son 10 yılda dünyada Erdemir gibi entegre tesislerin girdi fiyatları (cevher ve kok) mamul fiyatlarının iki katı arttı. Bu da karlılıkları olumsuz etkiliyor.

Yassı Üründe Koruma Yok

*Türkiye'ye yapılan ithalatın yüzde 50'si AB ve Serbest Ticaret Anlaşmaları, yüzde 29'u dahilde işleme rejimi kapsamında gümrüksüz. Gümrük, muafiyetinden yararlananlar dahil, sıfır gümrükle giren yassı ürün toplam ithalatın yüzde 89'unu buldu.

*Yassı mamul ithalatının sadece yüzde 11'ine ortalama yüzde 7.99 vergi ödendi. Toplamda ödenen vergi oranı yüzde 0.89'da kaldı. Sektör tümüyle korumasız.

*Oysa normalde yüzde 2-15 vergi var. Ama uygulanamıyor. Rus, Ukrayna ve Uzakdoğu mamulleri yüzünden yerli kapasite kullanılamıyor, dış ticaret açığı artıyor.

*Bütün kaçak yolları tıkanmalı, serbest ticaret anlaşmalarında demir ve çelik yarı ve nihai mamulleri kapsam dışında tutulmalı.

Rakamlarla Erdemir Grubu

·         Erdemir Grubu, toplam 9.1 milyon tonluk yıllık üretim kapasitesine sahip. Erdemir geçen yıl 3.48, İsdemir 4.2 milyon ton olmak üzere toplam 7.68 milyon ton üretim yaptı.

·         Grupta 1.297'si mühendis, 13.433 kişi çalışıyor. Taşeronlarla bu rakam 16 binin üzerinde.

·         Ödenen yıllık ücret toplamı 500 milyon doların üzerinde. Kişi başına ücret yıllık 53 bin lirayı geçiyor. Bu MESS ortalamasının iki katı.

·         Tesisler arasında irtibatı sağlayan ve limanlara uzanan fabrika içi demiryollarının uzunluğu toplam 108 kilometre.

·         Türkiye'nin en büyük limanlarından iki, 16'şar milyon tonla Ereğli ve İsdemir'de.

·         Son 5 yılda yaklaşık 3 milyar dolarlık yatırım yapıldı. Halen 561 milyon dolarlık yatırım devam ediyor.

 


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Ünal Savaş 6 yıl önce

FATİH BEY, DEVLETTEN KORUMACILIK BEKLEMEYİNİZ. KÜRESEL DÜNYANIN SÜREKLİ DEĞİŞEN YENİ EKONOMİK REALİTELERİNE UYUM SAĞLAYAMAYA GAYRET EDİNİZ. STATÜKOCULUĞU BIRAKIN VE ÜRETİM MALİYETLERİNİZİ REKABET EDEBİLİR SEVİYEYE ÇEKİNİZ..!!!!!

MALİYET İYİLEŞTİRME DEVAMLI BİR SÜREÇTİR.
COST IMPROVEMENT IS A CONTINUOUS PROCESS.

SÖZÜN ÖZÜ:
Hepimiz değişim içerisindeyiz – statümüzü koruma peşinde değil. Şu ANDa yaptığımız şey ne olursa olsun, ne şekilde yapıyorsak yapalım, ileride bir gün bunlar yanlış olacak. Onun için eğer gelecekle buluşmak istiyorsak, sürekli olarak eski deneyimlerimizin kabuğundan sıyrılıp, yeni davranış biçimleriyle, yeni şekle bürünmeliyiz. Büyük bir holdingin yönetim kurulu üyesinin ofisindeki yazı şöyle diyor: “ İŞ HAYATI, SİZE ZORLA YAPTIRILMAK İSTENEN ŞEYLERİ ÖNCEDEN SEZEREK GEREKEN DEĞİŞİKLİKLERİ YAPABİLMEYİ GEREKTİRİR.”
Dr.William B. Werther, Jr

Ünal SAVAŞ – Erdemir emeklisi, 2005, Kalite gönüllüsü
Ünal SAVAŞ – Erdemir retired, 2005, Quality volunteer

Misafir Avatar
Ünal Savaş 6 yıl önce

Fatih bey; KALİTESİZ ÇELİK ile ilgili yaklaşımınıza katılmam mümkün değildir. Kalitenin birçok tarifi olmasına karşın, kısaca söylemek gerekirse, KALİTE ; "MÜŞTERİ İHTİYAÇLARINA UYGUNLUK" veya "MÜŞTERİ BEKLENTİLERİNİ KARŞILAYABİLME YETENEĞİDİR" Eğer yurt dışından ithal edilen çelik ürünleri tüketici beklentilerini karşılıyorsa, O ÜRÜNLER KALİTELİDİR. Eğer bunlarla rekabet etmek istiyorsanız ki buna mecbursunuz. Hiçbir KORUMACILIK ZIRHINA gerek duymadan, üretim maliyetlerini ( Sabit ve Değişken) acilen düşürünüz ve geleceğin müşteri ihtiyaçlarına uygun ürünleri ( Elektrikli otomobiller için hafif çelik – AR-GE) geliştirme çalışmalarına gecikmeksizin başlayınız. Günümüzde artık “BÜYÜK BALIK, KÜÇÜK BALIĞI YUTMUYOR ” aksine “HIZLI BALIK, YAVAŞ BALIĞI YUTUYOR” (It's Not the Big That Eat the Small...It's the Fast That Eat the Slow - Jason Jennings) TATA STEEL-CORUS örneği
Ünal SAVAŞ – Erdemir emeklisi, 2005, Kalite gönüllüsü - “Kalite formalite değildir.” “Quality is not a formality.”

Misafir Avatar
demircan 6 yıl önce

ithal edilen demirçelik ürünleri, kalitesiz olması sebebi ile sonuçta en son kullanıcı olarak tüketicilerin elinde patlıyor. bu zarara devletimiz bir şekilde el koymalıdır. Sayın Tar'a katılıyorum.

Misafir Avatar
mehmetb 6 yıl önce

birde mühendislerinize fazla mesai ödeseniz

banner251

banner185