Bu haber kez okundu.

TATİL GÜNLERİNDE ÇALIŞMA RUHSATI HARCI 600 TL OLDU

Kdz.Ereğli Belediyesi, ilçenin 107 bin 995 nüfus ile 1. grup belediyeler arasında gösterildiğini ve Bakanlar Kurulu kararı ile tatil günlerinde çalışma ruhsat harçlarının tüm işyerleri için 600 TL olarak tespit edildiğini duyurdu.

 

Karadeniz Belediyesi daha önce belediye meclisi tarafından belirlenen tatil günlerinde çalışma ruhsat harç bedellerinin 2014 yılı için Bakanlar Kurulu kararıyla tespit edildiği açıklandı. Yapılan ücretlendirmenin Ereğli Belediyesi tarafından yapıldığına yönelik duyumlar bulunduğu belirtilen yazılı açıklamada şu görüşlere yer verildi:

 

KARAR BAKANLAR KURULU TARAFINDAN ALINDI
Tatil Günlerinde Çalışma Ruhsat Harcı; 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunun 58 inci maddesinde “Hafta tatili ve ulusal bayram günlerinde çalışmaları belediyelerce izne bağlı işyerlerine ruhsat verilmesi, Tatil Günlerinde Çalışma Ruhsatı Harcına tabidir.”, 59 uncu maddesinde “Tatil Günlerinde Çalışma Ruhsat Harcı, işin mahiyetine göre yılda 20 TL’den az, 800 TL’den çok olmamak üzere bu Kanunun 96 ncı maddesine göre tespit edilir.” aynı Kanunun 60 ıncı maddesinde “Tatil Günlerinde Çalışma Ruhsatı Harcı, işin mahiyetine göre yılda 20 YTL’den az; 800 YTL’den çok olmamak üzere belediye meclislerince tespit edilir.” hükümleri gereği işyerlerinin faaliyetleri, işletmenin büyüklüğü ve işletmecinin gerçek ve Tüzel kişi gibi kıstaslar göz önünde bulundurularak 2014 yılı için Tatil Günlerinde Çalışma Ruhsat Harcı 2013 yılındaki gelir tarifesindeki parasal limitlerde hiçbir artış yapılmadan 05.12.2013 tarih ve 2013-26/206 karar sayıl ile Belediye Meclisince belirlenmiş idi.
 

BELEDİYELERİN GRUPLARINA GÖRE BELİRLENDİ
Ancak; 6487 sayılı Kanunun 16.maddesi ile 2464 sayılı Kanunun 96 ncı maddesinin A fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. A) “Bakanlar Kurulu, bu Kanunda en az ve en çok miktarları gösterilen vergi ve harçların tarifelerini belediye grupları itibarıyla tayin ve tespit eder” denilerek değiştirilmiştir. 16 Eylül 2011 tarih ve 28056 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Belediye Gelirleri Kanunu Genel Tebliği (Seri No:2011/1) ile Nüfusları ile Sosyal ve ekonomik gelişme durumlarına göre belediyeler gruplara ayrılmış, tebliğin ekinde yayınlanan liste’nin 2724’inci sırasında Zonguldak Ereğli Belediyesi 107.995 nüfus ile 1 Grup belediye olarak gösterilmiştir.


ARTIŞI BELEDİYELER YAPMADI
18 Aralık 2013 tarihli ve 28855 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2013/5585 sayılı Bakanlar Kurulunun 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanununda yer alan Bazı Maktu Vergi ve Harç Tarifelerinin Belediye Grupları İtibariyle Tespiti Hakkında kararı ile 1.GRUBA giren Belediyelerde TATİL GÜNLERİNDE ÇALIŞMA RUHSAT HARCI HER TÜR İŞYERİ İÇİN YILLIK 600 TL. OLARAK BAKANLAR KURULUNCA TESPİT EDİLMİŞTİR.


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Uğur 4 yıl önce

Su paralarını emlak vergilerinidemi bakanlar kurulu arttırıyor :))) onlar içinde bir kanun maddesi varmı sayın başkan halka açıklayacağınız hani bilmem ne bendinin belediye kanunlarına dayanarak falan diye..yanlış hatırlamıyorsam akp li meclis üyeleri cumartesi günleri otoparkların esnaf için bedava olması önerisi getirmişti kabul etmemiştin esnafı çok sevdiğin belli oluyor


Misafir Avatar
Hakime 4 yıl önce

haftasonu harcını 600 tl yapan Akp hükümeti onu anladıkta..su ile emlak vergileri ve otopark paralarınıdamı Akp arttırıyor fahiş oranda sayın belediye başkanı bunun suçunu kime atacak merak ediyorum


Misafir Avatar
servet tunç 4 yıl önce

yüklenin esnafa...devlet maliyesiyle,belediyesi ile esnafın sermaye koymayan ortagı türkiyede... ekende,biçende yok yemede ortak ankara


banner251

banner185