Bu haber kez okundu.

TERMİK SANTRALE KARŞI DÖRT KOLDAN

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya’nın Amasra’da kurulması planlanan termik santralin ÇED sürecinin iptali için açılacak davaya noter huzurunda imzasını verdi ve davaya müdahil olduğu bildirildi.

Yalçınkaya, Bartın halkını ÇED sürecinin iptali için davacı olmaya davet ederken, “Bakanlığın verdiği bu kararla ‘Dünyanın gözbebeği’ körlüğe mahkum ediliyor. Tarihi mirasa saygısızlık yapılıyor” dedi.

Meclis İçişleri Komisyonu üyesi ve CHP Bartın Milletvekili M. Rıza Yalçınkaya, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Amasra’da kurulması planlanan termik santralle ilgili Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) için verdiği “olumlu” kararının iptali için açılacak davaya müdahil oldu. Yalçınkaya, “Bakanlığın verdiği bu hukuksuz kararla ‘Dünyanın gözbebeği’ olarak nitelendirilen Amasra körlüğe mahkum edilmektedir. Tarihe ve doğaya büyük saygısızlık yapılmaktadır” dedi ve tüm Bartın halkını ÇED sürecinin iptali için davacı olmaya çağırdı.

 

KAMPANYAYA DESTEK

CHP’li Yalçınkaya, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Amasra’da kurulması planlanan termik santralle ilgili ÇED olumlu kararına karşı Bartın Platformu’nun başlattığı dava süreciyle ilgili kampanyaya destek verdi.  Yalçınkaya, Bartın 3. Noterliği’ne giderek açılacak dava için imzasını verdi ve davaya müdahil oldu.

 

ÇDP’Yİ YOK SAYDI

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Yalçınkaya, “Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, verdiği kararla 1/100.000’lük Zonguldak-Bartın-Karabük Çevre Düzeni Planı’nı (ÇDP) yok saymıştır. Zira, 1/100.000’lik ÇDP’de Amasra ve yakın çevresi de doğal, tarihi ve kültürel çevre ile ekolojik yönden önemli bir bölge olması nedeniyle koruma altına alınmıştır. Plan hükümlerinde bölgenin doğal, tarihsel ve kültürel çevrenin korunması, turizme yönelik kent kimliğinin geliştirilmesi istenmiş, Amasra yaşanabilir bir doğa ve kültür turizm merkezi olarak tanımlanmıştır.  ÇDP’de kurulması planlanan termik santralin alanı ise günü birlik turizm alanı, tarım alanı ve orman alanı olarak gösterilmiştir. Bu plan halen yürürlükte bulunmaktadır. Keza, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü ve Stratejik Daire Başkanlığı’nın da Tarlaağzı ve Gömü köylerini içeren bu alanda termik santral kurulamayacağı yönünde görüşleri bulunmaktadır ve ilgili firmaya da bu alanlardan başka alternatif alanlar bulması konusunda yazılı uyarılarda bulunulmuştur” dedi.

CHP Milletvekili Yalçınkaya, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda daha önce görevde bulunmuş diğer bakanların Zonguldak-Bartın-Karabük için yaptırılan

1/100.000’lik Çevre Düzeni Planı’na ve planda Amasra’nın üzerine yüklenen yerleşme kimliğine zarar verecek herhangi bir şeyi kabul etmeyerek hassasiyet gösterdiklerini belirtti.  “Ama maalesef görevi yeni devralan Sayın Bakan’ın bu plana sadık kalmadığını ve daha önceki bakanların göstermiş olduğu hassasiyetten uzak kaldığını büyük bir üzüntüyle gördük” diyen Yalçınkaya, açıklamasına şöyle devam etti:

“Fatih Sultan Mehmed, Amasra’yı 1460 yılında Cenevizliler’den almak için sefere çıktığında Amasra’yı ilk gördüğünde ‘Lala lala Çeşmi Cihan bu mu ola’ diyerek dünyanın gözü niteliğindeki bir güzelliğin karşısında hayranlığını dile getirmiş ve lalasına ‘Derhal gidin kale komutanına söyleyin savaşmadan kalenin anahtarını teslim etsin’ demiştir. Ulu hükümdarın kaybolmasına, zarar görmesine kıyamadığı bu güzellik, bugün siyasi iktidar tarafından yok edilmeye çalışmaktadır. Siyasi iktidarın verdiği bu kararla  ‘Dünyanın gözbebeği’ körlüğe mahkum edilmektedir. Amasra’nın tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri yok edilmek istenmekte, tarihi mirasa saygısızlık yapılmaktadır”

“SEYİRCİ KALMAYACAĞIZ

Kurulacak bu santralle Amasra ve Bartın halkının sağlığının hiçe sayıldığını vurgulayan Yalçınkaya,  “Santralin insan sağlığına vereceği zararlar görmezden gelinmekte, Amasra ve Bartın halkının Anayasa’ya göre verilmiş, çevre kirliliği olmayan, sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı elinden alınmaktadır. Amasra’ya gerçekleştirilmesi düşünülen bu projenin çevreye, insan sağlığına, doğaya ve turizme vereceği olumsuz etkileri bakanlık tarafından tekrar değerlendirilmeli, gözden geçirilmeli ve alınan bu yanlış karardan bir an önce vazgeçilmelidir. Aksi takdirde Bartın halkı olarak buna seyirci kalmayacağız. Sonuna kadar haklı ve hukuka uygun mücadelemize devam edeceğiz. Amasra ve Bartın halkı olarak siyasi iktidardan tek isteğimiz hukuka, usule ve uluslar arası sözleşmelere aykırı olan bu karardan dönülmesidir” diye konuştu. 


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185