Bu haber kez okundu.

TTK'YA ÇOK SERT ORTAK TEPKİ

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Zonguldak İl Koordinasyon Kurulu Bileşenleri, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu Zonguldak Şubeler Platformu, Zonguldak Maden Mühendisleri Derneği ortak açıklamada yaparak Türkiye Taşkömürleri Kurumu’nun üretim kültürü, bilgi birikimi ve deneyimiyle yeraltında kalan 2 maden işçisinin cesedine ulaşma olanağı ve yeteneğine sahip olduğunu vurguladılar.  Kurumun asli görevi olan bu konunun deneyimi ve referansı tartışmalı olan Çinli bir firmaya ihale edilmesinin havzada çalışan mühendis, teknik eleman ve çalışanlara yapılan büyük bir haksızlık ve ayıp olarak değerlendirilen açıklamada şu görüşlere yer verildi.

 

YURTDIŞI İHALELERİ

Bilindiği gibi, 17 Mayıs 2010 tarihinde Zonguldak-Karadon’da yaşanan maden kazasında ikisi maden mühendisi olmak üzere toplam 30 maden emekçisi yaşamını yitirmiştir. Hayatını kaybeden 2 işçiye ise hala ulaşılamamıştır. Kayıp madencilerimizin olabileceği tek yer Karadon Yeni Servis Kuyusu’nun dibidir. 300 km’ye yakın yer altı açıklığında üretim faaliyetleri gerçekleştiren TTK söz konusu kuyudaki suyun çekilmesini ve kuyu içindeki tahrip olan çelik yapıların temizlenerek kayıp madencilere ulaşılmasını nedense (!) ileri teknoloji marifeti olarak görmüş ve yurt dışı ihalelere bırakmıştır. Diğer yandan, yarım yüzyıldan fazla zamandır kuyular işleten, kazısını yapan hatta kazı-proje-imalat-montaj hizmetleriyle derin yer altı ihraç kuyusu süren TTK, tüm bunları göz ardı ederek patlama nedeniyle hasar gören kuyu onarımını da kuyu dibi temizliği ile birlikte düşünerek böyle bir yola başvurmuştur (yurt dışı ihale). Öncelikle söylemek gerekir ki kazanın meydana gelişi; TTK’nın madencilik faaliyetleri anlayışındaki zafiyetlerini ortaya çıkarmıştır. Benzer kazaların tekrar yaşanmaması için ders/dersler çıkarılmalıdır ve yönetim eksiklikleri giderilmelidir.

 

SOMUT GELİŞME SAĞLANAMADI

Kazanın üzerinden 170 gün geçmesine karşın henüz somut hiç bir gelişme sağlanamamıştır. Oysa Şili’deki bakır madeninde 5 Ağustos 2010 tarihinde meydana gelen göçük sonucu yüzeyden 680 metre derinde mahsur kalan 33 madenci, olaydan 70 gün sonra kurtarılmıştır. Oluş biçimiyle ve sonuçlarıyla iki iş kazası birbirinden çok farklı olup, buna göre değerlendirilmesi gerekir. Ancak, kaza sonrası kurtarma olayında ve insana verilen değer açısından bakıldığında farklılık bariz bir şekilde ortadadır. Birisinde devletin en üst makamı başta olmak üzere olay tüm kamuoyunca takip edilmiş, bütün bilimsel ve teknik olanaklar kullanılmıştır. Buna karşılık ülkemizdeki kazada kuyuda kalan iki işçinin naaşları unutulmuş, sanki sıradan bir iş yapılıyormuş gibi bürokratik ve ticari önceliklerle işlemler takip edilmeye çalışılmıştır/çalışılmaktadır.

 

ÜLKE İÇİN İTİBAR KAYBI

Olayın bugüne kadar sonuçlandırılamaması ülkemiz için ciddi bir itibar kaybıdır. Bu gelişmeler kamu vicdanını rahatsız etmekte, başta maden mühendisleri olmak üzere tüm mühendis arkadaşlarımızı ve kurum çalışanlarını üzmekte ve ölen işçilerin yakınlarının acılarını daha da arttırmaktadır. Türkiye Taşkömürü Kurumu; üretim kültürü, bilgi birikimi ve deneyimiyle yeraltındaki iki işçiye ulaşma olanağına ve yeteneğine sahiptir. Aynı zamanda asli görevi olan bu konunun, deneyimi ve referansı tartışmalı olan Çinli bir firmaya ihale edilmesi havzada çalışan mühendis, teknik eleman ve çalışanlara yapılan büyük bir haksızlıktır ve büyük bir ayıptır. Kurumun bu yaklaşımı kendine ve 160 yıllık Zonguldak madencilik birikimine güvensizlik midir? Yoksa üst yönetim madencilik yapmaktan vaz mı geçmiştir? Yeraltı madenciliği ile olan herkes bilir ki 2 madencimizin bulunduğu kuyu dibine -540’dan veya bir üst kottan müdahale edilebilir.

 

ACİL SONUÇLANDIRILMALI

Kurum, iki işçiye ulaşma çalışmalarını kendisi yürütmeli ve acilen sonuçlandırmalıdır. Türkiye’nin en donanımlı tahlisiye ve kurtarma ekiplerinden birisine sahip olan kurum, 1992 Kozlu kazasında ve 1999 İzmit, ve Düzce depremlerinde gerçekleştirdikleri kurtarma çalışmalarıyla neler yapabildiklerini herkese göstermiştir. Madencilerin cesaretini, azim ve kararlılığını bilmeyenlere yakın tarihimizi dikkatle okumalarını tavsiye ediyoruz. Kurumun her türlü asli işini taşerona vererek üretim refleksinin kaybolmasına neden olan ve en sonunda cenazelerini çıkarma işini dahi ihale eden yetkililerin başını ellerinin arasına alıp nerede hata yaptıklarını düşünmeleri gerekir.

 

SORUMLULUK ÜSTLENİRİZ

O kadar birikimin dağıtılarak bu günkü aciz duruma gelinmesinden sorumlu olan başta siyasi otorite olmak üzere tüm yöneticiler vicdani ve hukuki gereklilikleri yerine getirmelidir. Bu konuda Odamızın asli görevi olmamasına karşın kamusal sorumluluğumuz gereği, hiç bir karşılık beklemeksizin iki işçinin çıkarılması çalışmalarında, Maden Mühendisleri Odası olarak görev ve sorumluluk üstlenebileceğimizi belirtiyoruz. Gelinen bu durumdan çok rahatsız olan ve çalışmaya katkı koymaya hazır deneyimli maden mühendisi ve diğer mühendis meslektaşlarımızın olduğunu da kamuoyuyla paylaşıyoruz”


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
yusuf aydın 8 yıl önce

karadon da meydana gelen kazayı bilirkişi yüzde otuz ttk yüzde yetmiş taşeron suçlamasıyla sonuçlANDırmıştır.bir madenci olarak bu saçma sonucu kınıyorum.bu sonuca sesini çıkarmayan bu odaları ve dernekleride kınıyorum.ucuz politika yapmakta ısrar ediyorlar.tüm bu olaylara sessiz kalan bu dernekler,odalar,ttk,vali.belediye başkanı,yerel basın,tüm stk lar ve dkö ler suçludur.il çalışma müdürlüğü,il enerji müdürlüğü suçludur.hatta yetersiz eğitim verdiği maden mühendislerini mezun ettiği için YÖK suçludur.dünyanın hicbir madeninde kuyu dibinde erken uyarının olduğu ve mühendislerin bulunduğu yerde grizu yaşanmaz yaşanmamalı.burda en büyük suçlu sistemdir.ne yazıkki her suçlu kurum taşeronu günah keçisi yapmış kendi adına özeleştiri yapmamıştır.kıyıda kalmış emeğin başkenti zonguldak ne yazıkki yetersiz insanlar tarafından yönetilmektedir.gmis özelde çalışan yaklaşık beşbin maden işçisi için kılını oynatmıyor.sahipsiz,örgütsüz zor şartlarda çalışan bu işçiler ne yazıkki sömürülmektedir...

Misafir Avatar
muhammet akyüz 8 yıl önce

Türk Mühendisler ve Odalar birligi yaptıkınız acıklama için sizlerin üzerinize düşeni gecte olsa yaptıkınız için teşekür ederim deyerli vekilerim ve devlet büyüklerime sesleni yorum eyer devletin parası yoksa ben orada parasız caliş maya gönüllüyüm işci olarak 11 yılık madenci olarak azda olsa deneyimim var azda olsa teknik bilgim var cünkü bana dedem söylederdi kolkırılır yel içinde kalır madenci olarak bizbunu cikara mazsak ben madenci oldukuma inanmam cünkü 1999 depremi bunun teminatıdır biz yaparız gereken izni alın yeter ben şüna inanı yorum biztürk cocuku 12 13 yaşına geldikinde birkere canakaleye getirip oraları gezdirseler anlatsalar ondan sonrada madene kuyup calışanları gösterseler türkiye ozaman aby deyil ab bize girmek için kapıda bekler benim acız ane fıkrimbu saygılarla

banner251

banner185