Bu haber kez okundu.

TÜİK ZONGULDAK BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ AÇIKLADI

Konuya ilişkin TÜİK Zonguldak Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklama şu şekilde: "İş Organizasyonu ve Çalışma Zamanı Düzenlemeleri" adlı özel konulu araştırma 2019 yılının II. Çeyreğinde (Nisan-Mayıs-Haziran) Hanehalkı İşgücü Araştırması ile birlikte uygulanmıştır. Avrupa Birliği'ne uyum çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen bu çalışmanın amacı iş organizasyonu ve çalışma zamanı düzenlemelerinin çalışanlar için ne tür esneklikleri hangi boyutta içerdiğinin tespitine yönelik veri derlemektir. Araştırma, 15 yaş ve üzerindeki çalışan tüm kişileri kapsamaktadır. Avrupa Birliği ülkeleri ile aynı dönemde uygulanan araştırma, bu konuda ülkemizde yürütülen ilk modüler anket olup daha detaylı bilgiler bültenlerle verilmiştir.


İSTİHDAMDA 28 MİLYON 269 BİN

Ücretlilerin %6,2'si çalışma zamanının başlangıç ve bitişine kendisinin karar verebildiğini belirtti. Türkiye'de 2019 yılının II. Çeyreğinde, istihdamda olan 28 milyon 269 bin kişinin %29,8'i çalışma zamanının başlangıç ve bitişine kendisinin karar verebildiğini belirtti. Bu oran erkeklerde %28,5, kadınlarda %32,7 oldu. Çalışanların %9'u çalışma zamanının başlangıç ve bitişine belirli kısıtlamalar göre kendisinin karar verebildiğini, %61,1'i ise işveren, kurum, müşteriler, yapılan işler veya yasal düzenlemelere göre belirlediğini belirtti. İşteki durum itibarıyla, ücretli veya yevmiyeli çalışanların %6,2'si, işverenlerin %77,6'sı, kendi hesabına çalışanların %83'ü, ücretsiz aile işçilerinin ise %78,2'si çalışma zamanının başlangıç ve bitişine kendisinin karar verebildiğini belirtti.

MAKİNE OPERATÖRLERİ VE MONTAJCILAR

Saatlik ve günlük izin alabilmede en çok zorluk yaşayan meslek grubu tesis ve makine operatörleri ve montajcılar oldu. Bir çalışma günü içerisinde saatlik izin alabilmenin en zor olduğu meslek grubu %31,6 ile tesis ve makine operatörleri ve montajcılar oldu. Aynı meslek grubunda çalışanların %40,4'ü ise üç iş günü içerisinde takip eden bir kaç gün için izin alabilmenin zor olduğunu belirtti. Saatlik izin alabilmenin en kolay olduğu meslek grubu %97,8 ile nitelikli tarım, ormancılık ve su ürünlerinde çalışanlar oldu. Bu grupta çalışanların %94,1'i günlük izin alabilmenin kolay olduğunu belirtti.


YÜZDE 41,5'İ BASKI ALTINDA ÇALIŞTI

Çalışanların %41,5'i zaman baskısı altında çalıştığını belirtti. Yeterli olmadığı düşünülen zaman aralığında görevi bitirmek zorunda olmak zaman baskısı altında çalışmayı ifade etmektedir. Araştırma sonucuna göre, çalışanların %41,5'i zaman baskısı altında çalıştığını belirtirken geri kalan %58,5'i çalışırken zaman baskısı yaşamadığını ifade etti. Ücretli veya yevmiyeli çalışanlardan zaman baskısı altında çalıştıklarını belirtenlerin oranı %47,3 iken bu oran işverenlerde %39,3, kendi hesabına çalışanlarda %29,3, ücretsiz aile işçilerinde ise %24,8 oldu.

ÇALIŞMA SAATİ KAYDI

Ücretlilerin %59,9'unun işyerinde bulunma veya çalışma saati kaydı tutuluyor. Ücretli veya yevmiyeli çalışanların %48,8 'i işyerinde çalışma saati kaydı, %11,0'i ise işyerinde bulunma kaydı tutulduğunu belirtti. İşyerinde bulunma veya çalışma saati kaydı tutulmayanların oranı %40,1 oldu. Sanayi sektöründe çalışma saati kaydı tutulanların oranı %65,5, işyerinde bulunma kaydı tutulanların oranı %6,3 olarak gerçekleşti. Bu oranlar hizmet sektöründe ise sırasıyla %47,3 ve %13,3 oldu.Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner185