Bu haber kez okundu.

“TUNALI HİLMİ’NİN HEYKELİ YAPILSIN”

EREĞLİ'DEN MARSİLYA'YA

http://www.ereglionder.com.tr/eregliden-marsilyaya-makale,5638.html

Zonguldak’ın ilk milletvekili olan Abdullah Hilmi Tunalı ölümünün 91’inci yılı nedeniyle anıldı. Tunalı Hilmi’nin, Zonguldak ve Kdz. Ereğli için anlam ve öneminin çok büyük olduğuna değinen CHP Zonguldak Milletvekillerinden Ünal Demirtaş, “1920 yılında, Kdz. Ereğli’yi işgale gelen Fransız birliklerine karşı Büyük Önder Mustafa Kemal’in talimatı ile Kdz. Ereğli’de direnişi örgütleyen kişi Tunalı Hilmi’dir. Kdz. Ereğli’ye Fransızların asker çıkardığını öğrenen Tunalı Hilmi, Ereğli Müdafai Hukuk Cemiyeti üyeleri ve Devrek’ten gelen vatanseverlerden 50 kişilik bir ekip oluşturmuştur. Tunalı Hilmi’nin örgütlediği bu ekip, Fransız askerlerini etkisiz hale getirmiş ve Kdz. Ereğli’yi işgalden kurtarmıştır.” Dedi ve heykelinin yapılmasını istedi.

Demirtaş’ın açıklaması şöyle:

ZONGULDAK’IN İLK MİLLETVEKİLİ!

 “Tunalı Hilmi, o dönemde Bolu’ya bağlı olan Kdz. Ereğli’deki başarılı çalışmaları sonucunda Bolu milletvekili olarak seçilmiştir.1924’te Zonguldak’ın il olmasının ardından, Zonguldak’ın ilk milletvekili de yine Tunalı Hilmi olmuştur.

KDZ. EREĞLİ MARSİLYA OLACAK!

 “Tunalı Hilmi, görev yaptığı yerlerde sadece toplumsal değişikliklerin değil ekonomik kalkınma ve modernleşmenin de önünü açacak girişimlerde bulunmuştur. Kdz. Ereğli’yi Marsilya yapma hayalini hayata geçirebilmek için Kdz. Ereğli –Ankara arasında bir şimendifer hattı kurulmasını, Kdz. Ereğli’ye liman yapılmasını önermiştir. Bu sayede Zonguldak – Ankara arasında kurulacak bağlantı ile Zonguldak ve Kdz. Ereğli’nin yanında aynı zamanda İç Anadolu Bölgesi’nin de gelişip kalkınmasının sağlanacağını öngörmüştür. Nitekim Cumhuriyet’in ilk yıllarında tren hattı kurulmuş, Kdz. Ereğli’ye liman yapılmış yani Tunalı Hilmi’nin Kdz. Ereğli’yi Marsilya yapma hayali bu yönde atılan adımlar ve çalışmalarla yaşama geçirilmiştir”

İŞÇİ VE KADIN HAKLARI SAVUNUCUSU

“Tunalı Hilmi, Zonguldak ve Kdz. Ereğli tarihi açısından önemli değerlerimizden birisidir. Kdz. Ereğli’de kaymakamlık ile başladığı memuriyet görevinde, yenilikçi, halkla doğrudan iletişim kuran bir anlayışın temsilcisi olmuştur. Dilekçe ile başvuruyu kaldırıp, halkın sorunlarını doğrudan dinlemiş, kadın hakları konusunda cesur adımlar atmıştır. Kadın haklarını TBMM’de ilk kez dile getirenler arasındadır.

Kentimizin tarihindeki bu önemli kişiliği herkesin tanıması gerekiyor. Tunalı Hilmi yaşadığı dönem içinde attığı cesur adımlarla herkesin örnek alması gereken bir siyasetçidir. Son Osmanlı Meclisi Mebusanı’nda yer almış, o dönemde kadınlara seçme hakkının verilmesini ilk dile getirenlerden, kadın erkek eşitliğini savunan çağının çok ötesinde düşünceleri ile bir Osmanlı ve Cumhuriyet aydınıdır.

Tunalı Hilmi sahip olduğu öngörü ile modern çağın gereklerinin hem hukuksal dayanakları için çalışmalar yapmış hem de bu anlayışı toplumsal hayatta oturtmak için mücadele vermiştir. Siyasi başarılarının yanında askeri alanda da başarılar gösteren Tunalı Hilmi Bey, 21 Nisan 1924 tarihinde 1731 sıra nolu İstiklal Madalyası ile onurlandırılmıştır.

Tunalı Hilmi aynı zamanda TBMM’de yaptığı çalışmaların, Mustafa Kemal’in yapacağı devrimlere kaynaklık etmesi ile tanınmaktadır.  Bunun yanında 1921 Anayasası’nın hazırlık çalışmaları içinde bulunmuştur. Milli Eğitim, iktisat, sağlık sosyal yardımlar konusunda çalışmalarda bulunan Tunalı Hilmi Bey, her anlamda örnek alınacak bir kişiliktir.

Zonguldak’ın ilk milletvekili olan Tunalı Hilmi Bey, Zonguldak’ın değerlerinin farkına, bundan yıllar önce varmış ve bu yönde de çalışmalara imza atmıştır. Zonguldak kömür havzası içinde işçilere yönelik yaptığı çalışmaların yanında, 1923 yılında 25 yataklı Amale Hastanesinin kurulmasına ve Havza-i Fehmiye (Taşkömürü Havzası)Kanunun çıkmasına öncülük etmiş ayrıca Amele Birliği’ni kurarak Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu ile sendikalaşmanın temelini atmıştır.

POSBIYIK’A ÇAĞRI!

“Tarihimizdeki yeri çok büyük olan bu önemli aydınımıza karşı Kdz. Ereğli vefa borcunu ödemelidir. Kdz. Ereğli, Yenimahalle’de Kdz. Ereğli Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinin arkasında yer alan Tunalı Hilmi Caddesi’nin yanında ayrıca bir de heykelinin Ereğli’ye yapılması vefa borcunun gereğidir. Bu konuda gereken duyarlılığı göstererek Tunalı Hilmi’ye yakışacak şekilde bir heykelini yapmak da Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’a düşmektedir.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Vatandaş 6 ay önce

Çok doğru vekilim sende heykeli dikilecek adamsın okadar çok işler yaptınız ki bi heykele daha ihtiyacımız var

Avatar
Himmet 6 ay önce

Sen yaptır ne çağrıda bulunuyorsun dünya kadar paran var maaşın var Ereğli’ye bak senden 50 kat daha fakir adamlar Çeşme yaptırıyor sen akıl vereceğine para ver heykeltraş bul buraya yakışan bir heykel yaptır gel belediyeye bana bir yer bulun bunu oraya koyalım de belediyeden yer iste yer şunu yap bunu yap deme elini taşın altına koy

Avatar
ereğlili 6 ay önce

heykeli kime yaptıracağımızı da söyleseydin bari. tanıdık biri var galiba!!!