Bu haber kez okundu.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK VE GÜÇLÜ MESLEK ÖRGÜTÜNÜN KONGRESİ VAR

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin  olağan genel kurulu 17/18 Nisan tarihlerinde İstanbul’da toplanacak. Genel Kurul öncesi yazılı bir açıklama yapan Cemiyet Başkanı Turgay Olcayto, hem yeni ekibini açıkladı hem de görüşlerini şöyle ifade etti:

OHAL KOŞULLARI VE GAZETECİLİK

Değerli Genel Kurul Üyeleri, 17-18 Nisan 2019 günlerinde Burhan Felek Konferans Salonu’nda toplanacak Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Kurulu’na asil ve yedek üyelerle “Bağımsız, Bağlantısız Özgür Gazetecilik Grubu” nun başkan adayı olarak katılacağım. Bildiğiniz gibi 2016’dan günümüze Türkiye fevkalade günlerden geçti. 15 Temmuz 2016 darbesinin hemen ardından Olağan Üstü Hal koşulları altına giren ülkede hasar gören kuruluşların, kurumların başında basın sektörü geldi. Özellikle temel hak ve özgürlüklerin askıya alındığı, düşünceyi ifade özgürlüğünün önüne yeni engeller çıkarıldığı, bir anlamda gazeteciliğin suç ilan edildiği ortamda elbette çalışan gazetecilerin durumu günbegün kötüleşmiş, halkın haber alma bilgilenme hakkı olarak tanımlaya geldiğimiz basın özgürlüğü de ortadan kalkmıştır. Bu süreç aynı zamanda yazdıkları, çizdikleri yüzünden cezaevlerini boylayan gazetecilerin dönemi oldu.

OHAL’DE HAK İHLALLERİ

Ayrıca OHAL ilanıyla birlikte toplantı yapmak, meslek sorunlarını konuşmak, mesleğe ilişkin seminer düzenlemek bile zorlaşmıştı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti bu güçlükler ve baskılar karşısında sinmedi. “OHAL’de Gazetecilik” başlığıyla düzenlediği bir forumda her koşulda gazetecilik yapılabileceğini, halkın haber alma hakkının kısıtlanamayacağını bir kez daha kanıtladı. OHAL döneminde de hak ihlallerini içeren durumlarda ve cezaevindeki meslektaşlarımızın sorunları konusunda birbiri ardına çalışmalar yaptık. Gazetecilerin davalarını ayrım yapmaksızın izledik. Yine cezaevindeki gazetecileri de ayrım yapmaksızın ziyaret ettik. Yaşananlar öyle bir hızla gelişiyordu ki gazetecilerin en çok mesai yaptıkları yerlerden biri de adliye sarayları oluyordu. Bu arada Adalet Bakanlığı’ndan aldığım izinle Kandıra’dan Silivri’ye, Maltepe’den Bakırköy Kadın Cezaevi’ne dek gitmediğim görüşmediğim gazeteci arkadaşım kalmadı. Ali Bulaç’tan İnan Kızılkaya'ya, Mehmet Altan’dan Akın Atalay’a, Ahmet Şık’tan Nazlı Ilıcak ve Enis Berberoğlu’na dek meslektaşlarımla birebir görüşme şansım oldu.

“DİMDİK AYAKTA DURDUK”

Değerli Genel Kurul Üyeleri, Hiçbir zaman meslek örgütümüzün çalışmalarında benden abartılı sözler duymadınız. Ben ve arkadaşlarımız tutamayacağımız sözü vermedik. Hiçbir zaman hayal ticareti yapmadık. Çünkü ustalarımızdan haberciliğimizde de, konuşmalarımızda da hep gerçekçi olmaya öğrendik. Sizlere de hep doğruları anlattık. Evrensel gazetecilik ilkelerimizden meslek örgütü olarak da asla ödün vermedik. Türlü baskılara karşın dimdik ayakta durduk. Mali açıdan büyük sıkıntılar yaşasak da kimseden sadaka istemedik. Kendi yağımızla kavrulmaya çalıştık. Her zaman doğruları savunduk, barışı savunduk. Gazetecilerin dayanışması gerektiğini savunduk. Her platformda gazeteciliğin suç olmadığını anlattık. Sizlerin de vereceğiniz destekle, ülkede laik demokrasinin yaşaması ve demokrasi kültürünün yeşermesi için çabalarımızı yeni dönemde de sürdürmek istiyoruz. Turgay Olcayto Bağımsız Bağlantısız Gazetecilik Grubu Sözcüsü

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.