Bu haber kez okundu.

UÇUŞA MİNARE FRENİ!..

Zonguldak Havaalanında uçakların iniş ve kalkışlarında risk teşkil eden minare yıkılıyor.

Zonguldak Havaalanı çevresinde bulunan bütün maniaların kaldırılması yönünde çalışma başlatıldı. Zonguldak Havaalanı uçuş güvenliğine yönelik çevre de oluşan ve risk teşkil eden engellerin 2920 sayılı sivil havacılık kanununun 47. maddesi gereği kaldırılması gerektiği belirtildi.
Saltukova beldesi içinde ve piste 600 metre mesafede bulunan Karboğaz Mahallesi Yeni Camiine ait minarenin 35 metre yüksekliğinde olması sebebiyle uçakların minare yüksekliğinden dolayı bu saha da alçalması, yaklaşması ve tırmanmasının risk teşkil eden minarenin mania limitlerine göre 12 metreyi geçmeyecek şekilde küçültülerek düzenlenmesi gerektiği belirtildi.
Dernek yönetim kurulunca gerekli emniyet tedbirleri alındıktan sonra minarenin istenen seviyeye kadar yıkılması çalışmalarına başlanıldı. Saltukova Belediye Başkanı Adil Düzlü, 35 metre yüksekliğindeki minarenin 12 metrelik seviyeye indirilmesi çalışmalarını başlattıklarını belirterek şöyle dedi: "Zonguldak Havaalanı'nın faaliyete başlaması ile birlikte, havaalanını iyileştirme çalışmaları devam etmektedir. Biz yerel yönetim olarak, valiliğimiz ve havaalanı yönetimi ile işbirliği içerisinde, çalışmalarımıza devam ediyoruz. Önemli olan uçuş güvenliği ve havaalanının olmazsa olması diyeceğimiz tarzdaki eksiklerini gidererek temin etmektir. Bu yöndeki çalışmalarımızın kapsamında, mania planlarının uygulanması çalışmalarını da belediye ve valilik olarak başlatmış bulunuyoruz."

MANİA UYGULAMASI
Tüm havaalanlarında havaalanları ile ilgili mania planları olduğunu anlatan Düzlü, şunları söyledi: "Geçen günlerde Adana'da da aynı konu gündeme gelmiştir. İlimiz havaalanında da mania planı uygulanması ile ilgili sıkıntılar var. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından yapılan denetimlerde, Ulaştırma Bakanlığımızın bize yapmış olduğu bildirilere göre, bir takım eksiklik tespit edildi. Bu eksiklerin içinde de en önemli unsurlardan bir tanesi de mania planlarındaki yüksek direk, ağaç, bina gibi inşaatların bulunmasıdır. Biz bunların kaldırılması ile ilgili çalışmaları Bakanlığın vermiş olduğu talimat doğrultusunda başlatmış bulunuyoruz. Bu kapsamda, Saltukova Karboğaz Mahallemizde bulunan yaklaşık 35 metre yüksekliğe sahip çift şerefeli bir minare var. Bu minarenin uygun olan yaklaşık 12 metrelik seviyeye indirilmesi ile ilgili çalışmalar başlatıldı."

RİSKLER KALDIRILMALI
Belediye olarak 1994 yılında yürürlüğe giren Zonguldak Havaalanı'nın mania planının uygulamasını takip ettiklerini anlatan Düzlü, sözlerini şöyle sürdürdü: "Mevcut imar planlarımıza bu planlar işlenmiş vaziyette olduğundan dolayı bu yüksekliği ihlal edecek binaların yapılmasına müsaade etmiyoruz."
Zonguldak Havaalanı Müdürü Hasan Özşahin ise, yolcu güvenliği açısından risk teşkil edecek unsurların kaldırılması gerektiğini vurguladı. Çeşitli zamanlarda havaalanının bazı zorunluluk ve mecburiyetlerin yerine getirilmesi konusunda ilgili makamlara bilgi aktardıklarını belirten Özşahin, şunları söyledi: "Bu bilgiler doğrultusunda, havaalanlarının ulusal ve uluslararası sivil havacılık kuralları gereği bazı yapılması gereken zorunlulukları var. Bu zorunluluklar içerisinde özellikle uçak ve yolcu
güvenliğinin sağlanması konusunda risk teşkil edecek unsurların, mutlaka belirli teknik ve kriterlere göre kaldırılması, yaptırılmaması. Yok edilmesi gibi zorunluluklar var. Bilindiği gibi bu havaalanına uçakların gelmesini temin etmek için, öncelikli olarak Bostancılar tepesinin tıraşlanması yönünde bir çalışma başlatarak, uçak seferlerinin başlamasını sağladık. Havaalanı çevresinde oluşan uçağa engel teşkil eden engellerin, kaldırılması yönünde bir çalışma başlatıldı. Talimatlar doğrultusunda
Valilik, Kaymakamlık, Belediye Başkanlarımız Belediyeler müşterek oturarak birlikte yapılması zorunlu olanların tespitlerini yaparak, bu yönde çalışma başlatıldı."

MİNARE KISALTILACAK
Minarenin de yüksekliği fazla olduğu için risk teşkil ettiği için boyunun küçültüldüğünü anlatan Özşahin, şöyle konuştu:
"Havaalanı çevresinde olmaması gereken engellerin kaldırılması yönünde bir çalışmadır. Minarede aynı kriterlere uymayan yükseklik olduğu için boyu kısaltılması yönünde alınmış bir kararın gereği olarak boyu küçültülüyor. Minarenin kaldırılması söz konusu değildir. Netice de hava şartları rüzgar etken unsurlar olduğu için bununla ilgili sıkıntı ve risk yaşanmaması içinde ilgili makamların ortak aldığı bir karar gereği minarenin boyunun kısaltılması ile ilgili bir çalışma başlatıldı."


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185