Bu haber kez okundu.

 UTANÇ VERİCİ DURUM

CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, 2011–2012 Öğretim yılının tüm öğrenci ve öğretmenlerimize başarı, sağlık ve mutluluk getirmesini diledi.

Köktürk, ileri demokrasi adı verilen ülkede tutuklu bulunan öğrencilerin durumunu da dile getirerek şöyle dedi:

Eğitim kamusal bir hizmettir. Eğitimin nitelikli hale getirilmesi, herkes için parasız, ulaşılabilir ve nitelikli olması, kamunun en temel görevlerindendir.

Ülkemizi 9 yıldır yöneten AKP İktidarı; 12 Haziran Seçimlerinden sonra Milli Eğitim Bakanlığına Sayın Ömer Dinçer'i atamıştır. Ömer Dinçer döneminde, Milli Eğitim Bakanlığında var olan sorunların daha da büyüyerek süreceği daha ilk günden başlayarak ortaya çıkmıştır.

Siyasal iktidar ve Onun Milli Eğitim Bakanı Dinçer, TBMM'den aldıkları Kanun Hükmünde Kararname yetkisi ile 3797 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun yürürlükten kaldırılmıştır (Madde 44).  Oysa söz konusu kanun 10.04.1992 yılında TBMM tarafından çıkartılmış olup, söz konusu kararname ile bir anlamda Meclis devre dışı bırakılmıştır. 

Bu kararname ile eski kanunun Milli Eğitim Bakanlığının görevlerini sıralayan 2. Maddesinin a fıkrasında söylenen Atatürk inkılap ve ilkelerine ve Anayasada ifadesini bulan Atatürk milliyetçiliğine bağlı, Türk milletinin milli, ahlaki, manevi, tarihi ve kültürel değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren, ailesini, vatanını, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan, insan haklarına ve Anayasanın başlangıcındaki temel ilkelere dayanan demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetine karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getiren vatandaş olarak yetiştirmek üzere ifadeleri kaldırılmıştır.

Kararname bütünüyle ele alındığında Atatürk ile ilgili tek bir atıf ya da ifade olmadığı gibi, laiklik, Türk ve Türkiye Cumhuriyeti sözcüklerine de bağımsız olarak hiçbir yerde rastlanmamaktadır. Böylece Atatürk, laiklik, Türklük ve Türkiye Cumhuriyetine karşı görev sorumlulukların eğitimini içeren her şey Milli Eğitim Bakanlığının görevleri arasından çıkartılmıştır. BELKİ DE KARARNAMENİN ASIL AMACI BURADA GÖRÜLMEKTE, Türkiye Cumhuriyeti'nin temel niteliklerinin değiştirilmesi yolunda bir adım daha atılmaktadır.

Yine; AKP İktidarı döneminde kalabalık sınıf sayılarını azaltmak, okul, derslik, öğretmen, memur ve hizmetli açığını kapatma yönünde herhangi bir somut adım atılmamış, kütüphane, laboratuvar, ders araç gereç eksikliği giderilememiştir.

Eğitim Emekçilerimizin ekonomik durumu hala en büyük sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Anayasa ve yasalarımıza göre İlköğretim parasız olmasına karşın, eğitim alanında özelleştirme son yıllarda bir devlet politikası haline getirilmiştir. Yoksul çocuklarının zorunlu eğitimden, fırsat ve olanak eşitliği içinde nitelikli eğitim almaları giderek zorlaşmıştır.

Parasız eğitim istediği için üniversite öğrencilerimiz aylardır tutukludur. Bu İleri demokrasi iddiasında bulunulan bir ülkede utanç verici bir durumdur.

KPSS, YGS ve LYS sonuçlarının üzerindeki şaibe halen ortada durmakta ve aydınlatılmayı beklemektedir.

Sözleşmeli öğretmenlik uygulamasından derhal vazgeçilmeli, sözleşmeli çalışan öğretmenlere kadro verilmeli, tüm öğretmenler kadrolu istihdam edilmelidir.

Öğretim birliği içinde verilecek Laik ve bilimsel eğitim, eğitimimizin temelidir. Partimiz CHP, bugüne kadar her alanda olduğu gibi, eğitim alanında da kararlı mücadelesini vermiş, bundan sonra da verecektir.

Bu duygu ve düşüncelerimle; tüm öğrencilerimize ve öğretmenlerimize yeni öğretim yılının sağlık, başarı ve mutluluk getirmesini diler, onların her zaman yanında olduğumuzu, sorunlarının takipçisi olacağımızı ve çözümlenmesi için her türlü katkıyı yapmaya hazır olduğumuzu belirtiriz...

 

 


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
DEMOKRASİ ADINA HUZUR 7 yıl önce

SAYIN MİLLETVEKİLİ SİZ DEĞİLMİYDİNİZ TUTUKLU İKEN SEÇİLEN VEKİLLER BIRAKILMDIKÇA YEMİN ETMEYECEĞİZ DİYEN SONRADA YEMİN EDEN SAYIN HABERAL KİŞİLİK OLARAK İYİ BİR İNSAN OLABİLİR FAKAT ZONGULDAK İÇİN NE KADAR YARARLIYDI NE KADAR YARARLI OLABİLİRDİ DÜŞÜNMEK LAZIM NEREDE O SEÇİMDEN ÖNCEKİ ÇEHRE NEREDE CHP'YE OY VEREN İNSANLARIN OYLARI NEREDE ZONGULDAK İLİNİN İKİNCİ VEKİLİ YOKSA ZONGULDAK CHP TARAFINDAN CEZALANDIRILDIMI SAYIN HABERALI ANKARADAN ADAY GÖSTERSEYDİNİZ OLMUYORMUDU ADAY KONUSUNDA PARTİ BİRAZ DAHA DUYARLI OLSAYDI İLİMİZDEN DAHA FARKLI BİR SONUÇ ÇIKABİLİRDİ AMA MALESEF KALESİ OLAN ZONGULDAĞIDA KAYBETTİ ZATEN İLİMİZE GEÇMİŞ DÖNEMLERDE BİR KATKISI OLMADIĞI HALDE DEMOKRASİ VE ECEVİT SEVGİSİNDEN TAVİZ VERMEDEN DESTEKLEYEN HALKI BİR VEKİLLE BIRAKARAK CEZALANDIRDINIZMI DÜŞÜNMEK LAZIM BUGÜN SEÇİM OLSA BİR BİLE ZOR GERÇİ HAYIR VE ŞERRİN ALLAH TARAFINDAN GELDİĞİNE İNANMAK LAZIM.

banner251

banner185