Bu haber kez okundu.

“UZUN MEHMET İLE DALGA GEÇMİŞLER”

 

Belediyenin bastığı başka bir tanıtım broşürünün de adının EFSANELER KENTİ EREĞLİ olduğunu düşündüğümüzde, durum daha da netlik kazanıyor. HERKÜL EFSANESİ, UZUN MEHMET EFSANESİ…

 

 

Uzun Mehmet ve Ereğlililer ile dalga geçilmiş olduğu hissine kapıldım, üzüldüm.Gönlüm ister ki artık, devlet yetkilileri, resmi törenlerle anılan kişilerin varlığına dair olumsuz algı yaratılmasının önüne geçmeli. 

 

 

Eğitimci-Araştırmacı-Yazar Recep Çetin, Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından finanse edilen Uzun Mehmet Belgeseli konusunda gönderdiği yazılı açıklamada, belgeselin Uzun Mehmet ile dalga geçtiğini ve “efsane” olduğunu öne çıkardığını belirterek, “Belediyenin kaynağına parasına yazık etmişler. Ne kadar para verildi, kime yaptırıldı bilmiyorum. Verilen para 1 lira da olsa yazıktır, ayıptır, günahtır” dedi.

 

Uzun Mehmet üzerinde bir kitabı bulunan Recep Çetin’in belgeseli topa tuttuğu açıklaması şöyle:

 

 

 “UZUN MEHMET” hakkında son yıllarda “efsane” “sahte kahraman” “devletin uydurması” “Halkevi masalı” vb bir çok yaftalar yapılmaktadır.

 

Bu yaftalardan, bir EREĞLİLİ olarak rahatsız olup, bir araştırma kitabı hazırlamak durumuna düşmüştük. 2 yıl önce kitabımız yayınlanmıştı. Bu kitabımızda “Uzun Mehmet gerçek bir kişidir ve torunları halen yaşamaktadır” demiştik. Osmanlı arşivleri ile Osmanlı dönemi yayınları ile bu konuda bilgi üretmeye-sunmaya çalışmıştık.

 

Fakat; Ereğli Belediyesi’nin hazırlattığı belirtilen ve 8 Kasım akşamı AKM’de galası yapılan belgesel, maalesef bizi üzmüştür.

 

ÇÜNKÜ:

“Başkan Sayın Uysal’ın sosyal medyada paylaştığı videoyu izledim. Belediyenin kaynağına parasına yazık etmişler. Ne kadar para verildi, kime yaptırıldı bilmiyorum. Verilen para 1 lira da olsa yazıktır, ayıptır, günahtır”.

“(Resmi erkan da dahil olmak üzere) ‘Gala’ya gelip belgeseli izleyenlerin gözünün içine baka baka “UZUN MEHMET EFSANE” diyen kişilerin boş bilgileri paylaşılmış.”

 

“Mesela: Zonguldaklı Yazar Ekrem Murat Zaman böyle bir belgeselde konuşmamalıydı. Çünkü “UZUN MEHMET EFSANEDİR” diye ısrarla yazan bir kişidir. Uzun Mehmet’in anılarının, devlete ve millete olan katkılarının anlatılacağı bir belgeselde maalesef Sayın ZAMAN konuş(turul)mamalıydı. Efsane olarak düşündüğü bir kişinin tanıtılacağı belgeselde Sayın Zaman’ın da konuşmaması gerekirdi, çünkü UZUN MEHMET konulu belgesele katkı ver(e)mezdi.  Çünkü böyle bir kişinin olduğuna inanmamaktadır. Kaldı ki belgeselde verdiği bilgi, Uzun Mehmet üzerine değil,  kömür üzerine oldu sadece.”

 

“Son yıllarda Uzun Mehmet Efsanedir diyenler türeyince, yukarıda da belirttiğimiz üzere, bunlara yönelik tepki olarak araştırma yapmak kitap yazmak zorunda kalmıştık. Bu (efsane)cilerden sadece biri Ekrem Murat Zaman’dır.. Sayın Zaman bana daha önce şu mesajı paylaşmıştı “Benim bakış açımla UZUN MEHMET, Bahriye görevlilerine kömür numunesi getirenlerden biri. Hikayesi tam anlamıyla uydurma. Yani efsane. Sizin kitabınızda da yeni bir belge yok. Kitabınızda, konunun ayrıntılı incelenmiş olduğunu söyleyebilirim. Recep Çetin şunu koydu kitabına, olmayan bir şeyi buldu diyemem”.

 

Evet, işte Uzun Mehmet’in varlığı üzerine tartıştığımız Sayın ZAMAN, Uzun Mehmet Belgeselinde açıklamalar yapmaktadır.. Ne diyeyim ben daha”..

 

“Daha da vahimi var. Aynı belgeselde, bilgisine başvurulan diğer konuşmacı bakın neler diyor:”

“Belgeselin dokuzuncu dakikasında konuşturulan Prof. Dr. Vedat DİDARİ şunları söylüyor: “kömür madenciliği önemli bir ölçüde, enerji olarak gündemimize geç girdi, yani Avrupa Sanayi Devrimini yaşadıktan sonra biz ancak kömürle tanıştık.  Kömür madenciliği Zonguldak’ta başladı. UZUN MEHMET EFSANESİ, GERÇEKTEN İNANMAK DA İSTEDİĞİMİZ BİR EFSANEDİR. Yani kömür madenciliğinin başladığı bir nokta, kömürün bir bayram olarak yani halkın kutlayabileceği bir simge vermek amacıyla, BELKİ DE UYDURULDU, ÇOK EMİN DEĞİLİZ AMA, onun Kestaneci Köyünde kömürü bulmuş olması ya da olmaması ÇOK ÖNEMLİ BİR ŞEY DEĞİL. Ancak tarihi bir başlangıcımız bizim”.

 

Evet; Tek kelimeyle “ayıp” edilmiş.

 

Bu sözler, gala programına özel davet edilen ve kendilerine çeşitli takdimler yapılan UZUN MEHMET TORUNLARINA dinletiliyor.

Anlaşılan o ki Kdz Ereğli Belediyesi, (tiyatrocuların da o günleri canlandırmasını sağlayarak) Uzun Mehmet adına yapılan çalışmaları, sanki (elimizdeki şu efsaneyi canlı tutalım) düşüncesiyle yapmış gibidir”.

 

“Daha önce, Belediyenin bastığı başka bir tanıtım broşürünün de adının EFSANELER KENTİ EREĞLİ olduğunu düşündüğümüzde, durum daha da netlik kazanıyor. HERKÜL EFSANESİ, UZUN MEHMET EFSANESİ… Biz (Herkül’leri ve heykellerini ORHAN GAZİ yıkmıştır) diye yazdığımızda anlatamıyoruz, dinletemiyoruz. Mesela bu kentin fatihi Orhan Gazi’nin heykeli dikilmeli dediğimizde, dinletemiyoruz.”

 

 “Kentin bilinmeyen tanınmayan TANITIL(A)MAYAN, Türk İslam değerleri var” diyoruz, belgesel-gala yaptıramıyoruz.  

 

 Son olarak diyeceğim o ki: ‘gala’sı yapılan bu belgesel kanalıyla, Uzun Mehmet ve Ereğlililer ile dalga geçilmiş olduğu hissine kapıldım, üzüldüm.Gönlüm ister ki artık, devlet yetkilileri, resmi törenlerle anılan kişilerin varlığına dair olumsuz algı yaratılmasının önüne geçmeli. Yetkilileri göreve davet ediyorum.


Anahtar Kelimeler:
Recep Çetin
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Zorlama... 2 ay önce

Sipariş üzerine yazılmış bir yazıya benziyor. Galada belgeseli izledim, Recep Çetin'in kitabını da okudum. Kitapta anlattıkları Uzun Mehmet'imizin efsane olmadığına kanıt getiremiyor. Aynı zamanda belgeselde de efsane olduğuna yönelik bir kanıt yok. Dili de oldukça anlaşılır ancak Recep Bey işine geldiği yerden anlamış. Ortalığı karıştırmaya gerek yok.

Misafir Avatar
Esra 3 ay önce

Recep hoca adamdır tarihçidir

Misafir Avatar
ALİ KURU 3 ay önce

HABERİN SONUNDAKI YORUMLARI OKUYUNCA YORUMLARI YAYINLAYAN EDİTÖRÜN DE HATASI VAR. ÇÜNKÜ KONUYU UZUN MEHMET BELGESELİNDEN ÇIKARIP DA ÖZEL ŞAHSİ HESAPLARA DÖNÜŞTÜRENLERİN YORUMLARINA YER VERİLEMEYE BAŞLANMIŞ. İNANIYORUM Kİ RECEP ÇETİN HAKSIZLIĞA MARUZ KALMIŞ. YALANDAN YORUMLAR MESAJLAR ÜRETİLEREK YIPRATILMAYA ÇALIŞILIYOR GİBİ.AHLAKSIZLIK YAPILMASINA GEREK YOK Kİ.

Misafir Avatar
hüseyin çevik 3 ay önce

bu memlekette hep iyiler iyi işler yapanları yani meyve veren elmaları taşlarlar.kaderimiz bu.

Misafir Avatar
ÖĞRENCİ 3 ay önce

YALANCI DAVUT RECEP BEYİN ÖĞRENCİLERİNİN YAZDIKLARINA BİR BAK BAKALIM. EREĞLİ Yİ MEMLEKETİNİ SEVEN BİR ÖĞRETMEN ÖNCE MEMLEKETİNDEN ÖGRENCİ YETİŞSİN DİYE UĞRAŞIR. BU ADAM BUNLARLA UĞRAŞIRKEN ÖĞRENCİLERİNİN DERSİNDEN YİYOR. ONLARIN HAKKINI GASP EDİYOR. BU ADAMIN DERDİ ARAŞTIRMA FİLAN DEĞİL. BU KENDİNE YER EDİNME DERDİNDE. ÖNCE ZİYAN ETTİĞİ ÖĞRENCİLERİN HAKKINI NASIL ÖDEYECEK. ONUN HESABINI VERSİN. DERSLERİ KİTAP SATMAK İÇİN KULLANAN, KİTAP ALMAYANLARA DÜŞÜK NOT VEREN, ABUK SUBUK ARAŞTIRMALARINI ÖĞRENCİLERE YAZDIRAN, DERSLERİ HİKAYE ANLATARAK GEÇİREN BİRİSİ OLDUĞUNU BÜTÜN ÖĞRENCİLERİ BİLİR.

Misafir Avatar
Osman 3 ay önce

Şuan tartıştığınız şahıs hakkında bu kadar tartışmaya değer bir şahıs değildir , boşa şarjınızı tüketmeyin

Misafir Avatar
Özlem 3 ay önce

Recep hoca’nın öğrencisiydim kendisi edebiyatçıdır , fakat tarih konusunda da araştırmalar yapar

Misafir Avatar
Fuat 3 ay önce

Recep Çetin tarihçi falan değildir imam hatip lisesinde öğrencisiydim, edebiyat dersine girerdi doğru dürüst ders anlattığını bilmem genelde bazı kitapları tanıtırdı hikayeler falan anlatırdı

banner251

banner185