Bu haber kez okundu.

“UZUN MEHMET İLE DALGA GEÇMİŞLER”

 

Belediyenin bastığı başka bir tanıtım broşürünün de adının EFSANELER KENTİ EREĞLİ olduğunu düşündüğümüzde, durum daha da netlik kazanıyor. HERKÜL EFSANESİ, UZUN MEHMET EFSANESİ…

 

 

Uzun Mehmet ve Ereğlililer ile dalga geçilmiş olduğu hissine kapıldım, üzüldüm.Gönlüm ister ki artık, devlet yetkilileri, resmi törenlerle anılan kişilerin varlığına dair olumsuz algı yaratılmasının önüne geçmeli. 

 

 

Eğitimci-Araştırmacı-Yazar Recep Çetin, Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından finanse edilen Uzun Mehmet Belgeseli konusunda gönderdiği yazılı açıklamada, belgeselin Uzun Mehmet ile dalga geçtiğini ve “efsane” olduğunu öne çıkardığını belirterek, “Belediyenin kaynağına parasına yazık etmişler. Ne kadar para verildi, kime yaptırıldı bilmiyorum. Verilen para 1 lira da olsa yazıktır, ayıptır, günahtır” dedi.

 

Uzun Mehmet üzerinde bir kitabı bulunan Recep Çetin’in belgeseli topa tuttuğu açıklaması şöyle:

 

 

 “UZUN MEHMET” hakkında son yıllarda “efsane” “sahte kahraman” “devletin uydurması” “Halkevi masalı” vb bir çok yaftalar yapılmaktadır.

 

Bu yaftalardan, bir EREĞLİLİ olarak rahatsız olup, bir araştırma kitabı hazırlamak durumuna düşmüştük. 2 yıl önce kitabımız yayınlanmıştı. Bu kitabımızda “Uzun Mehmet gerçek bir kişidir ve torunları halen yaşamaktadır” demiştik. Osmanlı arşivleri ile Osmanlı dönemi yayınları ile bu konuda bilgi üretmeye-sunmaya çalışmıştık.

 

Fakat; Ereğli Belediyesi’nin hazırlattığı belirtilen ve 8 Kasım akşamı AKM’de galası yapılan belgesel, maalesef bizi üzmüştür.

 

ÇÜNKÜ:

“Başkan Sayın Uysal’ın sosyal medyada paylaştığı videoyu izledim. Belediyenin kaynağına parasına yazık etmişler. Ne kadar para verildi, kime yaptırıldı bilmiyorum. Verilen para 1 lira da olsa yazıktır, ayıptır, günahtır”.

“(Resmi erkan da dahil olmak üzere) ‘Gala’ya gelip belgeseli izleyenlerin gözünün içine baka baka “UZUN MEHMET EFSANE” diyen kişilerin boş bilgileri paylaşılmış.”

 

“Mesela: Zonguldaklı Yazar Ekrem Murat Zaman böyle bir belgeselde konuşmamalıydı. Çünkü “UZUN MEHMET EFSANEDİR” diye ısrarla yazan bir kişidir. Uzun Mehmet’in anılarının, devlete ve millete olan katkılarının anlatılacağı bir belgeselde maalesef Sayın ZAMAN konuş(turul)mamalıydı. Efsane olarak düşündüğü bir kişinin tanıtılacağı belgeselde Sayın Zaman’ın da konuşmaması gerekirdi, çünkü UZUN MEHMET konulu belgesele katkı ver(e)mezdi.  Çünkü böyle bir kişinin olduğuna inanmamaktadır. Kaldı ki belgeselde verdiği bilgi, Uzun Mehmet üzerine değil,  kömür üzerine oldu sadece.”

 

“Son yıllarda Uzun Mehmet Efsanedir diyenler türeyince, yukarıda da belirttiğimiz üzere, bunlara yönelik tepki olarak araştırma yapmak kitap yazmak zorunda kalmıştık. Bu (efsane)cilerden sadece biri Ekrem Murat Zaman’dır.. Sayın Zaman bana daha önce şu mesajı paylaşmıştı “Benim bakış açımla UZUN MEHMET, Bahriye görevlilerine kömür numunesi getirenlerden biri. Hikayesi tam anlamıyla uydurma. Yani efsane. Sizin kitabınızda da yeni bir belge yok. Kitabınızda, konunun ayrıntılı incelenmiş olduğunu söyleyebilirim. Recep Çetin şunu koydu kitabına, olmayan bir şeyi buldu diyemem”.

 

Evet, işte Uzun Mehmet’in varlığı üzerine tartıştığımız Sayın ZAMAN, Uzun Mehmet Belgeselinde açıklamalar yapmaktadır.. Ne diyeyim ben daha”..

 

“Daha da vahimi var. Aynı belgeselde, bilgisine başvurulan diğer konuşmacı bakın neler diyor:”

“Belgeselin dokuzuncu dakikasında konuşturulan Prof. Dr. Vedat DİDARİ şunları söylüyor: “kömür madenciliği önemli bir ölçüde, enerji olarak gündemimize geç girdi, yani Avrupa Sanayi Devrimini yaşadıktan sonra biz ancak kömürle tanıştık.  Kömür madenciliği Zonguldak’ta başladı. UZUN MEHMET EFSANESİ, GERÇEKTEN İNANMAK DA İSTEDİĞİMİZ BİR EFSANEDİR. Yani kömür madenciliğinin başladığı bir nokta, kömürün bir bayram olarak yani halkın kutlayabileceği bir simge vermek amacıyla, BELKİ DE UYDURULDU, ÇOK EMİN DEĞİLİZ AMA, onun Kestaneci Köyünde kömürü bulmuş olması ya da olmaması ÇOK ÖNEMLİ BİR ŞEY DEĞİL. Ancak tarihi bir başlangıcımız bizim”.

 

Evet; Tek kelimeyle “ayıp” edilmiş.

 

Bu sözler, gala programına özel davet edilen ve kendilerine çeşitli takdimler yapılan UZUN MEHMET TORUNLARINA dinletiliyor.

Anlaşılan o ki Kdz Ereğli Belediyesi, (tiyatrocuların da o günleri canlandırmasını sağlayarak) Uzun Mehmet adına yapılan çalışmaları, sanki (elimizdeki şu efsaneyi canlı tutalım) düşüncesiyle yapmış gibidir”.

 

“Daha önce, Belediyenin bastığı başka bir tanıtım broşürünün de adının EFSANELER KENTİ EREĞLİ olduğunu düşündüğümüzde, durum daha da netlik kazanıyor. HERKÜL EFSANESİ, UZUN MEHMET EFSANESİ… Biz (Herkül’leri ve heykellerini ORHAN GAZİ yıkmıştır) diye yazdığımızda anlatamıyoruz, dinletemiyoruz. Mesela bu kentin fatihi Orhan Gazi’nin heykeli dikilmeli dediğimizde, dinletemiyoruz.”

 

 “Kentin bilinmeyen tanınmayan TANITIL(A)MAYAN, Türk İslam değerleri var” diyoruz, belgesel-gala yaptıramıyoruz.  

 

 Son olarak diyeceğim o ki: ‘gala’sı yapılan bu belgesel kanalıyla, Uzun Mehmet ve Ereğlililer ile dalga geçilmiş olduğu hissine kapıldım, üzüldüm.Gönlüm ister ki artık, devlet yetkilileri, resmi törenlerle anılan kişilerin varlığına dair olumsuz algı yaratılmasının önüne geçmeli. Yetkilileri göreve davet ediyorum.


Anahtar Kelimeler:
Recep Çetin
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ali 6 ay önce

tarık.. recep beyin derdi para meselesi değil, ereğlililerin gözünün içine baka baka uzun mehmet efsanedir denilmesi..recep çetin haklı.

Avatar
yaşar 6 ay önce

böyle bir ifade var ise..... o belgesel derhal imha edilmelidir.... benim param ile uzun mehmet i efsane dedirtenlere yazıklar olsun

Avatar
mehmet 6 ay önce

recep çetini tanımam ama gerçekten önemli bir noktaya değiniyor. belgeselin videosunu izledim. recep çetinin dediği doğru.adeta uzun mehmetle dalga geçilmiş.gerçketen ayıp olmuş

Avatar
HAKAN 6 ay önce

RECEP ÇETİN İSİMLİ ARKADAŞ TARİHÇİDİR. ARAŞTIRMACI YAZARDIR. BELGEYLE KONUŞUR. ONDAN DAHA İYİ BİLİYORSANIZ SİZ DE BELGELERİ ORTAYA KOYAR KONUŞURSUNUZ. AMA SİZLER HEP BİRBİRİNİZİN AYAĞINDAN ÇEKİP DÜŞÜRDÜĞÜNÜZ İÇİN, ARANIZDAN BİRİNİN YÜKSELMESİNİ İSTEMEDİĞİNİZ İÇİN SADECE DEDİKODU YAPARSINIZ.

Avatar
YALANCI DAVUT 6 ay önce

Recep Çetini yakınen tanırım. Edebiyatçıdır ama Ereğlinin tarihi için araştırmalar yapar, kitaplar yazar. Her yazısında Osmanlı arşivlerinden belgeler sunar. Uzun Mehmet konusundaki şikayetini de yine Osmanlı belgeleri üzerinden yapar. Evet kendisinin Ereğli tarihi üzerine şikayetleri vardır. Kendini doğrucu Davut zanneden birkaç narsistin Ereğli tarihini yok saydıklarını belirterek şikayetlerini yazar. Uzun Mehmet için son isyanının sebebi de bu. Bu Davut yorumcusu da Recep Çetinin şikayet ettiği kişilerden biridir. Yani UZUN MEHMET EFSANE diyenlerden biri.

Avatar
Mehmet Altay 6 ay önce

Recep beyin bu haberde şikayet ettiği konu uzun mehmete efsane denilmesi ise Davut denen de recep beyin bilgileri kulaktan dolma uydurma bilgiler diye yazmışsa, anlaşılan o ki bu Davut arkadaş Uzun mehmet için kulaktan dolma-uydurma diyor. madem kendisi tarihçiymiş neden kulaktan dolmayan uydurulmamış bilgileri yazamıyor. yazamaz çünkü recep beyin şikayet etttiği kişlerdendir. böyle bilne

Avatar
tarık 6 ay önce

Tabi para sana verilse iyiy di Recep efendi :) Hadi ordan

Avatar
DAVUT 6 ay önce

RECEP BEY TARİHÇİ DEĞİL EDEBIYATÇIDIR. TARİH KONULARINDAKİ BİLGİLERİ KULAKTAN DOLMA UYDURMADIR. RECEP BEY KENDİNİ TARİH UZMANI ZANNEDİP ÇEVRESINI DE BUNA İNANDIRMAYA ÇALIŞAN BİRİDİR. KİMSE KENDİNE İNANMADIĞI İÇİN HAYATINI ŞİKAYET VE MUHALEFET KÜLTÜRÜ ÜZERİNE İNŞAA ETMİŞTİR. GÜNDEMDE OLAN KONU VE KİŞİLERLE İLGİLI RECEP BEY YA ŞİKAYEY EDER YA DA MUHALEFET EDECEK Kİ KENDİSİNE PAYE ÇIKSIN. O SAYEDE İSMİNİ VE KENDİNİ TANITMAYA ÇALISAN BİRİ. KENDİSİ ÇEVRESİNDE ŞİKAYETÇİ ÜNVANIYLA BAYA NAM SALDI. EEE RECEP BEY REKLAMIN İYİSİ KÖTÜSÜ OLMAZ DİYENLERDEN. Bİ

banner185