Bu haber kez okundu.

VALİ KABAN’A İHRAÇLARI SORDULAR

Eğitim Sen Genel Sekreteri Mesut Fırat ve Genel Örgütlenme ve Yükseköğretim Sekreteri İsmail Sağdıç, Eğitim Sen Zonguldak Şube Sekreteri İsmet Akyol ve Çaycuma Temsilcisi Gökhan Taner Günsan'ın ihraç edilmesiyle ilgili olarak Zonguldak Valisi Ali Kaban’la görüştü. Eğitim Sen Zonguldak Şube Başkanı Orhan Yılmaz’ın da katıldığı görüşme de norm fazlası öğretmenlerin durumu, yargı kararlarına rağmen göreve başlatılmayan okul müdürleri ile bir yıl içinde adaylığı kaldırılmayan aday öğretmelerin durumu da gündeme getirildi.

Mesut Fırat, 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrasında ilan edilen OHAL uygulaması ve KHK’lerin fırsata çevrilerek KESK, KESK’e bağlı sendikalar ve Eğitim Sen’e yönelik sistemli bir saldırı yürütüldüğünü söyledi. Fırat, bu saldırılara karşı hem Türkiye’de hem de uluslararası boyutta bir dayanışma yürütüldüğünü belirterek, “İki gün önce sendikamıza ve sendikal faaliyetlerimize yönelik hukuku yok sayan uygulamalar ile temel hak ve özgürlüklere yönelik kısıtlayıcı pratikleri görüşmek üzere Eğitim Enternasyonali, ETUCE ve Avrupa sendikaları temsilcilerinden oluşan heyet sendikamızla dayanışmak için Türkiye geldi. Gelen heyet sendikamızla,  KESK’le, ihraç edilen öğretmen ve akademisyenlerle, Uluslararası Çalışma Örgütü (İLO) ve UNICEF Türkiye Ofisi ile birçok uluslararası kuruluşla görüşme yaptı. Milli Eğitimden ve üniversitelerden KHK ve Yüksek Disiplin Kurulu kararıyla ihraç edilen 1510 üyemize her ay düzenli maddi yardımda bulunuyoruz, davalarını açıyoruz. İş bırakma eylemleri nedeniyle çeşitli illerde verilen maaş kesimi vb. gibi cezalar da idare mahkemelerden ve Danıştay’da iptal ediliyor.” dedi.

İsmail Sağdıç da eğitim ve bilim emekçilerinin ihraçlarla, baskı ve tehditlerle susturulamayacağını vurgulayarak şöyle dedi:

"OHAL’in ilanından itibaren 100 binin üzerinde kamu emekçisi hiçbir adli ve idari işlem yapılmadan KHK’lerle işten çıkarıldı. 33 bin 55 eğitim emekçisi, 4 bin 811 bilim insanının, işi, emeği, çalışma hakkı gasp edildi. Eğitimin ve ülkenin geleceğine yönelik hukuk dışı adımlar atıldı.  Hiç ilgisi olmadığı halde Eğitim Sen ve KESK’e yöneltilen açığa alma, ihraçlar, sürgünler, cezalar yaşanmaktadır. Siyasi iktidarın, yıllardır eğitimin dinselleştirilmesine ve ticarileştirilmesine karşı direnen, laik-bilimsel eğitimi savunan, emek, barış ve demokrasi mücadelesi yürüten eğitim ve bilim emekçilerinden intikam alırcasına hareket etmesi kabul edilemez.”


SAĞDIÇ, “SENDİKA YÖNETİCİLERİMİZE VERİLEN DESTEK ANKARA’DAN VE TÜRKİYE’NİN HER YERİNDEN GÖRÜLÜYOR”

Zonguldak Valisi Ali Kaban’la yapılan görüşme hakkında da bilgi veren Sağdıç, “hukuksuzca ihraç edilen Şube Sekreterimiz İsmet Akyol ve Çaycuma Temsilcimiz Gökhan Taner Günsan’ın neyle suçlandığını bilmediklerini Sayın Vali’ye delillerin ortaya konması gerektiğini söyledik. Suçu isnat eden suçu ispatlamak durumundadır. İhraç edilen isimlerin belirlenmesinde Bakanlık Valiliklere, Valilikler de Bakanlığa sorumluluğu atıyor. Ama biliyoruz ki il ve ilçelerde kurulan OHAL Bürolarının bu isimlerin belirlenmesinde etkisi var. Sıbyan mektepleri gibi birçok uygulamayla pilot bölge seçildiği anlaşılan Çaycuma’da Şube Sekreterimiz İsmet Akyol ve Çaycuma Temsilcimiz Gökhan Taner Günsan’ın bu uygulamalara Eğitim Sen olarak itiraz etmiş olmaları onları hedef haline getirmiştir. Çaycuma halkının, Zonguldak halkının, farklı eğilimlere sahip kesimlerin Çaycuma’daki bu ihraçlara kabul etmediği ve sendika yöneticilerimize verilen destek Ankara’dan ve Türkiye’nin her yerinden görülüyor. Eğitim Sen Genel Merkezi olarak teşekkür ediyoruz bu dayanışma için. Herkes emin olsun ki başta Akyol ve Günsan olmak üzere hukuksuzca ihraç edilen tüm Eğitim Sen üyeleri görevlerine döneceklerdir.” dedi.

 


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner185