Bu haber kez okundu.

YANDAŞ MEDYA OLUŞTURMA ÇABASI

Zonguldak Karaelmas Gazeteciler Derneği  14. kuruluş yıldönümünü gurur, mutluluk ve yeni umutlarla kutladığını şöyle bildirdi:

Bundan 14 yıl önce Zonguldak'ta mesleki örgütlenmede doğan derin boşluklar neticesinde bir grup duyarlı meslektaşımızın çağrıları üzerine yapılan toplantılar sonucunda kurulan derneğimiz, geçen zaman zarfında kamuoyu nezdinde üzerine düşen görevi en iyi şekilde yapmaya çaba göstermiştir.

 

SORUMLU VE SAYGIN BİR GAZETECİLİK…

Karaelmas Gazeteciler Derneği, farklı görüş ve düşüncedeki basın emekçilerinin mesleki sorumluluk duygusu çerçevesinde ortak sorunlar ve çözümleri için bir araya gelmesi gerektiğini savunmuştur. Bu amaçla yerel basının daha etkili, daha güçlü ve saygın olabilmesi için sağlıklı ve sorumlu bir örgütlenme kaçınılmazdır.

Karaelmas Gazeteciler Derneği'nin hedefi de sorumlu ve saygın bir gazetecilik anlayışı yerleştirmeye katkı vermek ve buna zemin hazırlamaktır. Bunun için de üyelerinin gazetecilerden olması şartı koyarak net bir tavır koymuştur. Bugün emek sömürüsünün en bariz yaşandığı yerlerden birinin basın sektörü olduğu gerçeğini göz önünde bulundurursak, basın emekçilerinin sosyal hak ve statülerinin korunabilmesi için örgütlenmeye duyulan zorunluluk ortadadır.

 

SEVGİ ORTAMI OLUŞTURULMALI…

Zonguldak her ne kadar önemli gazeteciler yetiştirmiş olsa da son yıllarda yaşanan sorunlar artarak devam etmiş ve meslekten kopanların sayısı hızlanmıştır. Mesleki disiplin, mesleki gelişim için, eğitimlerin yanı sıra eski kuşak ve yeni kuşak gazeteciler arasında daha sistemli bilgi ve birikim paylaşımı kaçınılmazdır. Bunun içinde yapılması gereken ilk iş bütün basın emekçilerinin karşılıklı saygı ve sevgisini paylaşabileceği ortamların oluşturulmasıdır. Özverili çalışmanın yanında özeleştiri yapmanın mesleki sorumluluğun geliştirilmesinde ve haber kaynaklarıyla daha düzeyli ilişkiler kurulmasında önemli bir etken olduğunu düşünüyor ve bu anlayışın daha da yaygınlaşmasını amaçlıyoruz.

 

YANDAŞ MEDYA OLUŞTURMA ÇABALARI

Öte yandan sorunların çözümünde basının gücüne inanan bir çok kesimin, bir anlamda basının gücünü tehdit olarak görerek sesinin kısılmasından duydukları memnuniyeti ibretle izliyoruz. Oysa basının saygınlık kazanması, mesleki ve kentsel sorumlulukların daha fazla yerine getirilmesi için yönetimlerin desteği gerekmektedir. Siyasetçilerin ve bürokrasinin yandaş medya oluşturma çabasının ne kendilerine ne de basının daha özgür ve güçlü olmasına katkısı olur.

Bu bağlamda hem meslektaşlarımızın hem diğer organların bu anlayıştan ve uygulamalardan vazgeçmesi mesleğin daha saygın hale gelmesinde etkili olacaktır. Bir çok arkadaşımız bugün görüntülü ve yazılı haberleri nedeniyle gerek haber aşamasında gerekse sonrasında tehdit ve baskılara maruz kalırken, mağdur ve saldırganların kim olmasına bakmaksızın basın özgürlüğüne ve çok sesliliğe yönelik her saldırıyı kınıyoruz. Basında, farklı düşüncelerin işi gazetecilik olanlar tarafından dile getirilmesi önemli bir zenginlik olarak değerlendirilmeli, sorumlu, ilkeli, şeffaf yayınlar daha fazla desteklenmelidir.

 

YEREL BASIN DESTEKLENMELİ…

Kamuoyunun bölgesinde yaşananlarla ilgili bir çok gelişmeden bihaber olmasının nedenlerinden birincisi gazetelerin herkese ulaşmasını sağlayacak dağıtım sistemlerinin olmayışıdır. Okur desteği gazetelerin satın alınıp okunmasıyla olur. Bu nedenle vatandaşlarımızın yerel gazetelere karşı daha duyarlı olmalarını bekliyoruz. Yerel gazetelerin evlere girmesi durumunda Zonguldaklılar olup bitenler hakkında daha detaylı bilgi sahibi olacak, yönetenler ve gelişmeler karşısında daha sağlıklı karar verebileceklerdir.

Karaelmas Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu olarak başta üyelerimiz olmak üzere mesleki sorumluluk anlayışla hareket etme çabası içinde olan her meslektaşımızın yanında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. Derneğimizin kurulmasında, yaşatılmasında, yaptığımız mesleki ve sosyal etkinliklerde desteklerini esirgemeyen meslektaşlarımıza, kurum ve kuruluşlarımıza, mesleki sorumluluk anlayışımıza katkı veren her okura teşekkür ediyoruz.

 

 Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185