Bu haber kez okundu.

Türkiye Komünist Partisi (TKP) Zonguldak İl Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Anayasa Mahkemesi'nin TKP'nin kapatma davasının düşmesine karar verdiği belirtilerek, "Komünist ismi üzerindeki yasak kaldırılmalı" dedi.
Açıklama şöyle;
"TKP YAŞAYACAK"
"Partimiz hakkında süren kapatma davasını görüşen Anayasa Mahkemesi, Türkiye Komünist Partisi'nin kapatılması istemiyle açılan davanın düşmesine karar verdi. Mahkemenin bu kararı, uzun zamandır beklediğimiz bir karar olmakla beraber önemlidir. Bu karar, partimizin fiilen son verdiği 'komünist adıyla parti kurma yasağı'nın anlamsız olduğunu tescilledi. Partimiz, Türkiye işçi sınıfının, emekçi halklarımızın, ilerici aydınlarımızın ve devrimci gençliğin birleşik gücünün; emperyalizme karşı bağımsızlıkçı, gericiliğe karşı aydınlanmacı, piyasa egemenliğine karşı sosyalist duruşunun ve mücadelesinin ürünüdür. TKP, gücünü onurlu tarihinden ve haklı mücadelesinden alır. Saltanat ve işgal günlerinden bu yana gerici sermaye güçlerinin her türlü saldırısına rağmen komünist hareketimizin kesintisiz mücadelesinin birikimi ile bugünlere ulaşmıştır ve aynı kararlılıkla yoluna devam ediyor. Bugün ülkemiz, emperyalistlerin ve sermaye sınıfının yönlendirmesi ve gerici siyasal iktidarın önderliğinde hızla bir felakete doğru sürüklenirken TKP'nin ne kadar önemli bir yeri ve değeri olduğu her gün yeniden görülüyor. Türkiye halkının, emperyalist merkezler tarafından yürütülen gerici saldırılar karşısında, en önemli direnç kaynağı Türkiye Komünist Partisi'dir. TKP bu nedenle de yaşamını güçlenerek sürdürme kararlılığındadır. TKP'nin siyasi ve hukuki varlığının sonlanması ancak para babalarının, gericilerin ve emperyalistlerin; bir de onlardan beslenenlerin talebi olabilir. Emekçi halkın talebi ve çıkarı TKP'nin varlığında, büyümesinde ve güçlenmesindedir. TKP yaşayacak, büyüyecek ve güçlenecektir."
"Komünizm, tüm dünya insanlarının eşit, özgür ve kardeşçe yaşacağı bir dünya özleminin enternasyonal adıdır. Başta ülkemiz halkları olmak üzere tüm insanlığın bu büyük özleme ulaşması için siyasal bir mücadele yürütmesinden ve bunun için örgütlenmesinden daha doğal ne olabilir? Bunu engellemeye çalışmaktan daha büyük gericilik olabilir mi?
Komünist Partisi üzerindeki yasak, başta işçi sınıfı olmak üzere, emekçi halkın siyaset dışında tutulma çabasının, işçilerin, emekçilerin, gençlerin sermaye diktatörlüğünün egemenlik sınırları içerisinde yaşamaya mahkûm edilmesinin bir ifadesidir. Bu yasak ile amaçlanan sermaye diktatörlüğünü, bir başka deyişle paranın saltanatını sorgulayan siyasal mücadelenin engellenmesidir, bir diktatörlüğün korunmasıdır. Bu diktatörlüğe karşı kavgamızı aynı kararlıkla sürdüreceğiz ve sermaye diktatörlüğünü mutlaka yeneceğiz."
"TALEBİMİZDE ISRARCIYIZ"
"Anayasa Mahkemesi'nin kararı, Siyasi Partiler Yasası'nın 96'ncı maddesinde yer alan 'komünist' ibaresinin kaldırılması gerektiğini gösteriyor. Partimiz davanın başından beri bunu talep ediyor, bu talebimizi bir kez daha yineliyoruz; Siyasi Partiler Yasası'nın 96'ncı maddesinin son fıkrasında parti adlarına getirilen kısıtlamalarda yer alan 'komünist' sözcüğü kaldırılmalıdır."


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185