Bu haber kez okundu.

“…YENİ MANDA VE HİMAYE YÖNTEMLERİ…”

Cumhuriyet Halk Partisi Parti (CHP) Zonguldak il Başkanlığı, Parti Meclisi’nin  “SİVAS KONGRESİ 100.YILDÖNÜMÜ SONUÇ BİLDİRİSİ”ni gönderdi. İl başkanlığının açıklamasında  “Bugün Sivas Kongresinin 100.yıldönümünü gururla kutluyoruz” başlıklı açıklama şöyle:

Sivas Kongresi, esaret ve tahakküm altında yorgun düşmüş ve fakirleşmiş büyük bir milletin, emperyalistlerin manda ve himayesini  reddederek , tüm güçlerini tam bağımsızlık için birleştirdiği ve milli iradeyi tek kurtarıcı olarak ilan ettiği bir büyük şahlanıştır.

Sivas kongresi, haklımızın vicdanından yükselen Kuvayı Milliye ruhunu, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti çatısı altında birleştiren kongredir.

Sivas Kongresi, Büyük Önderimiz İlk Genel Başkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadeleriyle, Kuvayı Milliye Ruhundan ve Müdafaa-i Hukuk anlayışından neşet eden, onun bağrından doğan Cumhuriyet Partisinin de ilk kurultayıdır.

İlk Kurultayımızın ve ilk Genel Başkanımızın aydınlattığı yolda partimiz , yüz yıldır her türlü hukuksuzluğa ve adaletsizliğe karşı ayrım yapmadan tüm yurttaşlarımız için hakkı, hukuku ve adaleti savunmaya devam etmiştir ve edecektir.

Köklerini Müdafaa-ı Hukuk anlayışından alan ve çok partili demokrasiye geçişin öncülüğünü yapan partimiz aziz milletimizin büyük mücadeleler sonunda elde ettiği hukuki ve demokratik kazanımları koruma kararlılığındadır.

Hiç şüphesiz ki bu kazanımlarının en büyüğü tüm yetkilerin bir saraydan , bir tek adamdan alınıp meclise, milletin temsilcilerine, yani milletin kendisine verilmiş olmasıdır.

Cumhuriyet Halk Partisi 100.yıl önce olduğu gibi bugün de, saray rejiminin yurttaşlarımıza reva gördüğü haksız, hukuksuz ve adaletsiz yönetim anlayışına karşı, yurttaşlarımızın birlikteliğini demokrasiye ve hukukun üstünlüğünü kararlılıkla savunacaktır. Milletimizin demokratik iradesinin refahının önündeki tüm engelleri kaldırmak için mücadele edecektir.

Bu çerçevede öncelikle;

1)Cumhurbaşkanının kesinlikle tarafsız olması

2)Güçler ayrılığı ilkesine mutlaka uyulmasına,

3)Devlet yönetiminde şeffaflık ve hesap verebilirliğin sağlanmasını .

4)Ekonomik ve Sosyal konseyin düzenli olarak toplanmasını,

5)Kamu özel işbirliği projelerine döviz bazında verilen garantilerin derhal TL’ye çevrilmesini gerekli görüyoruz.

Sivas Kongresi her türlü manda ve himayeyi reddetmiştir. Bugün dünyada emperyalizmin yeni biçimleri , yeni manda ve himaye yöntemleri halkları sömürmeye devam etmektedir. Sivas Kongresinin 100.yılında bölgemiz ve dünyada yaygınlaşan her türlü yeni mandacılık ve yeni himayecilik yöntemlerini reddettiğimizi beyan ediyoruz.

Sivas Kongresi, bağımsızlık, özgürlük ve adalet yürüyüşümüzdeki ilham kaynağıdır.

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi olarak, Ulusumuzun birliğine ve bütünlüğüne, vatanımızın bağımsızlığına ve milletimizin iradesine olan sarsılmaz inancımızı yüzyıl önce olduğu gibi bugün de Sivas’ta, aynı heyecan ve kararlılıkla yineliyoruz.

Başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere dünya tarihinde emperyalizme karşı en şanlı mücadeleyi veren vatansever yurttaşlarımıza bir kez daha minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz.Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner185