Bu haber kez okundu.

“YER ALTI SU KAYNAKLARININ ÜZERİNDEDİR”

CİMER’e “Tehlikesiz Atık Geri Dönüşüm Tesisi yapılmasının uygun olup olmadığı” sorulduğunda Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan gelen cevapta “bölgenin Su Ürünleri İstihsal Sahası olduğu ve bu nedenle bu alanların kurutulup doldurulması, su ürünlerinin beslenme ortamlarının bozulması , dere yataklarının değiştirilmemesi hükümlerinin uyulması şartı aranmaktadır.

Zonguldak temsilciliği Alaplı İlçesinde kurulması planlanan Geri dönüşüm tesisine itiraz sebeplerini  bildirdi. Temsilci Şehir Plancısı Kamuran Ayyıldız, dünyayı saran pandemi sürecinde çevre duyarlılığının en üst seviyede olması gerektiğine dikkat çektiği açıklamasında, projenin tanıtım dosyasında ilgili kurumların görüşlerinin bölgedeki  Kavak Deresinin kuru olduğu ve gölün su birikintisi olduğundan  söz edilmekte olduğunu belirterek “Oysa Dere canlı durumda ve su birikintisi denilen Göl’ün on yılı aşkın süredir aynı seviyede olduğu bölgede yaşayanlar tarafından bilinmektedir. Göl içerisinde oluşmuş canlı organizma ve Balıkların yaşam hakları hiçe sayılarak doldurulmasından söz edilmektedir. Proje içeriği sebebiyle yerleşim birimlerine uzak olması gerekirken Osmanlı Köyü ve Alaplı İlçesi yerleşim sınırlarına proje dosyasında belirtilen yanıltıcı mesafelerden çok daha yakın konumda yer almaktadır.” Dedi.

Ayyıldız odanın çevre konusundaki duyarlılığını da ortaya koyduğu yazılı açıklamasında konuyla ilgili teknik ayrıntılarında yer aldığı görüşlerinin yer aldığı Zonguldak Özel İdaresine teslim ettiği belgede şöyle dedi:

Askıda bulunan imar planı ve plan notları incelendiğinde kadastral yolun 7 metreye çıkarılarak oluşturulan imar yolunun sadece 11 nolu parsele cephesi olduğu tevhit edilmeden 13 nolu parsele ulaşım sağlanamayacağı görülmekte olup plan notlarında tevhit şartından söz edilmemektedir. Ayrıca yolun tır ve kamyonlar tarafından kullanılacağı düşünüldüğünde yolun 7 metre değil 10 metre olması daha uygun olacaktır. Ayrıca proje alanı incelendiğinde imar planında gösterilen yolun mevcuda uyarlanması mümkün görülmemektedir.

İmar Planını hazırlayan müellifin karne bilgileri ve projenin MDU onayı İl Özel İdaresi internet sitesinde yayımlanmış olan proje üzerinde görülmemektedir. Bu bilgilerin de temsilciliğimize iletilmesi önemlidir.

 Proje Tanıtım Dosyasında ” bölgede tarım arazi bulunmamaktadır” denilse de ; bölge 1/100.000 ve 1/25.000 ölçekli planlarda orman ve tarım alanı olarak görülmektedir. Proje Tanıtım Dosyası ve İlgili kurumların görüşlerinde Bölgedeki Kavak Deresinin kuru olduğundan ve Göl’ün su birikintisi olduğundan söz edilmektedir. Oysa Dere ekte de fotoğrafları görüldüğü üzere canlı durumda ve su birikintisi denilen Göl’ün on yılı aşkın süredir aynı seviyede olduğu bölgede yaşayanlar tarafından bilinmektedir. Göl içerisinde oluşmuş canlı organizma ve Balıkların yaşam hakları hiçe sayılarak doldurulmasından söz edilmektedir. Proje içeriği sebebiyle yerleşim birimlerine uzak olması gerekirken Osmanlı Köyü ve Alaplı İlçesi yerleşim sınırlarına proje dosyasında belirtilen yanıltıcı mesafelerden çok daha yakın konumda yer almaktadır.

Bölgede yaşayan kişiler tarafından CİMER’e söz konusu parsellerde “Tehlikesiz Atık Geri Dönüşüm Tesisi yapılmasının uygun olup olmadığı” sorulduğunda Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan gelen cevapta “bölgenin Su Ürünleri İstihsal Sahası olduğu ve bu nedenle bu alanların kurutulup doldurulması, su ürünlerinin beslenme ortamlarının bozulması , dere yataklarının değiştirilmemesi,1380 sayılı Su Ürünleri kanunu ve bu kanuna dayanılarak çıkarılan Su Ürünleri Yönetmeliği 11 ve 12.maddeleri ile bu maddelere ilişkin Ek.5 ve Ek.6 sayılı listelerde yer alan esaslara ve bu meyanda diğer mevzuat hükümlerine uyulması şartı aranmakta olup aksi taktirde cezai işlem Sayfa 2 / 6 uygulanmaktadır.” denilmektedir. İlgili yazı ektedir. Oysa Proje Tanıtım dosyasında bölgede Su Ürünleri İstihsal Sahası bulunmamaktadır denilmektedir.

Atık tesislerinin kurulacağı alan, Yer altı su kaynaklarının üzerindedir. Osmanlı köyü ve çevre köyler içme sularını bu kaynaktan temin etmektedir. Bu konunun da titizlikle irdelenmeden imar planının onaylanması doğru olmayacaktır.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün 98001753-611.02-E3540040 sayılı yazısında Proje alanına ilişkin sunulan tapuların niteliğinde Fındıklık ve Tarla yazdığı açıkça belirtilmiştir. Aynı sayılı yazıda 5403 sayılı Toprak Koruma Kanunu 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu ve 4342 Mera Kanunu meri mevzuatları gereğince görüş alınması gerektiği ve tüm bunların yapılması akabinde Kurum görüşünün tekrar alınmadan hiçbir işleme başlanmaması gerektiği de belirtilmektedir.

PROJE TANITIM DOSYASI İNCELEMESİNDE ORTAYA ÇIKAN SONUÇLAR;

Demir cevherinin genel bileşimleri içerisinde bir çok mineraller mevcuttur.( Cao, AL2O3,K2O, MgO, NaO, P, S, SiO2 vb.). Demir Cevheri genel itibariyle silikatler ve alkali mineraller içermektedir. Bu nedenle işlenecek atıklardan numune alınarak laboratuvarda analiz edildikten sonra içeresindeki tehlikeli atıkların neler olduğu, bu atıkların insan ve çevre sağlığını nasıl etki edeceği, havaya, suya, toprağa karışması durumunda çevre ve insan sağlığını doğrudan etki edip etmeyeceğine karar verilebilir. Bizler bütün savunmalarımızı bilim ve bilimsel çalışmalara atıfta bulunarak yapmalıyız, zaten grup olarak bu yapılmaktadır.

Mevcut cüruf tozu içinde metalik tozlar ve metalik olmayan tozlar da mevcuttur. Mesela silis minerali de içermektedir. Silisin insan sağlığına, özellikle akciğerlere etkisi bilinmektedir. Ayrıca bu tozlara karşı gerekli önlemler alınmazsa, çok uzun yıllarca çevredeki insanların toza maruz kalmaları sonucu üst solunum yolu ve akciğer hastalıklarına neden olacağı bilinmektedir. Çalışanlar için daha büyük tehlikeler söz konusudur. Hangi toz olursa olsun tozun yapısına, tozun yoğunluğuna ve maruziyet süresine göre sağlık açısından hepsi sakıncalıdır.

Öncelikle böyle bir tesisin açıkta yapılması insan ve çevre sağlığı açısından riskleri daha da artırmaktadır. Bu gibi toz ihtiva eden tesisler mutlaka tam kapalı olarak faaliyet göstermelidir. Ayrıca toz oluşumuna neden olacak yerler/kaynaklar; kamyondan bunkere boşaltılması, eleme tesisleri, kırıcılar, konveyörler, yükleme gibi faaliyetler esnasında ortamdaki toz miktarı- tozuma olayı artmaktadır. Bu olumsuzluklarla ilgili alınması gereken önlemler;

-su fıskiye sistemi,

-tozun kaynağında aspiratörlerle emilmesi,

- kapalı sistem çalışma Kısaca amaç tozun ortama yayılmasını engellemektir.

ÇED projesinde yolların sulanacağı vb. işlemlerden bahsedilmektedir. Yazın hangi periyotta sularsanız sulayın kısa bir süre sonra araç geçişlerinden kaynaklı tozuma meydana gelecektir.

Tesisin çalışması esnasında, yolların sulanması sonrasında da tozu ortamdan yok etmiyorsunuz kısa bir süre tozumasını engelliyorsunuz. Bu tozlar daha sonra rüzgarların da etkisiyle havalanacak soluduğumuz havaya karışacaktır.

Sayfa 3 / 6 Tüm bu çelişki ve mevzuata aykırı durumlar karşısında ;askıda bulunan Zonguldak ili İl Özel İdaresi İl Genel Meclisinin 111 Karar no.lu 07.12.2020 günlü, Zonguldak İli, Alaplı ilçesi, Osmanlı Köyü hudutları dahilinde bulunan,102 ada,11 ve 13 parsel no.lu ile kayıtlı taşınmazlarda ‘’Katı Atık Geri Dönüşüm Tesisleri Alanı’’ amaçlı 1/5000 ölçekli nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planına Zonguldak Şehir Plancıları odası İl temsilciliği olarak itiraz etmekteyiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ali Ateş 1 hafta önce

Bu haberi sizin yapmanız olmadı. İsmet Yılmaz’a büyük ayıp ettiniz. O konuşanlar da anca boş konuşur. Adam bütün izinlerini aldı. Yakında izlersiniz.

Avatar
Ali Ateş 1 hafta önce

Bu haberi sizin yapmanız olmadı. İsmet Yılmaz’a büyük ayıp ettiniz. O konuşanlar da anca boş konuşur. Adam bütün izinlerini aldı. Yakında izlersiniz.