Bu haber kez okundu.

ZEHİR ZEMBEREK AÇIKLAMA

Zonguldak?ta sadece gazetecilerin üye olabildiği tek kuruluş olan Karaelmas Gazeteciler Derneği, (KGD) mesleki yozlaşmaya dikkat çekerken ?Gazetecilik refleksi, bilgi ve mesleki sorumluluğunu taşımadıkları halde gazeteci kimliğini kullanarak kimlik arayışında olan, basın örgütlerinde hak etmedikleri mevki ve makamlara gelenlerin gazetecilik dersi vermeye kalkarken meydana getirdikleri tahribat, kullandıkları üslup ve hakaretler? vurgusunda bulunarak, bu saygın mesleğin içine düşürüldüğü durumu anlattı.

 

KGD yönetim kurulu açıklamasında şöyle dedi:

 

Gazetecilik başta yasalar olmak üzere topluma ve meslektaşlarına karşı sorumluluğu gerektirmektedir. Gazetecilik etik değerleri çerçevesinde mesleki saygınlığın korunmasını ilk sağlayacak olanlar gazeteciler, basın kuruluşları ve bu amaçla oluşturulan basın örgütleridir.

 

Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi?nde gazetecinin temel görev ve ilkelerini içeren iki madde çok önemlidir;

 

Bir; Gazeteci, çalıntı, iftira, hakaret, lekeleme, saptırma, manipülasyon, söylenti, dedikodu ve dayanaksız suçlamalardan kesinlikle uzak durur.

 

İki; Gazeteci sıfatını taşımayı hak eden herkes meslek ilkelerine en yüksek seviyede uymayı taahhüt eder. Ülkesindeki yasalara saygılı olmakla birlikte, hükümet ve benzeri kurumların müdahalelerine kapalıdır. Mesleki olarak yalnızca meslektaşlarının ve kamuoyunun değerlendirmeleri ile bağımsız yargı organlarının kararlarını dikkate alır.

 

Zonguldak Karaelmas Gazeteciler Derneği, bu amaç ve ilkelerle mesleki sorumluluğun geliştirilmesi ve korunmasının, çatışarak değil özeleştiri mekanizmasının çalıştırılarak sağlanabileceğini savunmakta ve bu anlayışı hakim kılmak için mücadele vermektedir. Gelişmenin, öğrenmenin zamanı ve sınırı olmadığı gibi geçmişte yapılan hataların aksine, mesleki dayanışma ve sorumluluk anlayışının yerleştirilmesi için çaba göstermektedir. Mesleki rekabetin, mesleki değerleri ve kenetlenmeyi yok etmesine karşı iyi niyetle mücadele vermektedir. Bu çaba ve süreçte emek veren tüm meslektaşlarımıza teşekkür ediyoruz.

 

Basına olan güven ve desteğin yanı sıra mesleki sorumluluğun geliştirilmesi, gazeteci olamayanların bu saygın meslekten ellerini çekmesiyle mümkün olacaktır.

 

Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı sıfatını taşıyan ve hasbelkader bu makama gelmiş olan Derya Akbıyık isimli şahsın bir gazetede yazdığı köşe yazısında; bulunduğu mevkiye yakışmayan, gazetecilik ilke ve ahlakıyla bağdaşmayacak şekilde ve üstelik temsilcisi olduğunu iddia ettiği basın emekçilerine yönelik kullandığı ifadeler basın camiasında üzüntüyle karşılanmıştır.

 

Hakaret, aşağılama, tehdit ve şantaj içeren bu ifadeler kabul edilemez.

Bu tutum, yalnızca basın camiası adına değil tüm kamuoyu adına da tehdit oluşturmaktadır.

 

Güçlü ve saygın basın Zonguldak?ın daha güçlü ve saygın olması demektir.

 

Basın emekçilerinin yanı sıra her defasında gazetecilik ve örgütçülük adına yapılan yozlaşmalardan rahatsız olan kamu ve özel kurumlarının da sorumluluk içinde hareket ederek bu tür yayın organları ile kişilere prim vermemeleri gerektiği ortadadır.

 

Gazete çıkarmakla gazeteci olunmaz!

 

Gazetecilik refleksi, bilgi ve mesleki sorumluluğunu taşımadıkları halde gazeteci kimliğini kullanarak kimlik arayışında olan, basın örgütlerinde hak etmedikleri mevki ve makamlara gelenlerin gazetecilik dersi vermeye kalkarken meydana getirdikleri tahribat, kullandıkları üslup ve hakaretler, yıllarını bu mesleğe vermiş, tüm basın emekçilerine ve genç muhabir arkadaşlarımıza yapılan büyük bir saygısızlıktır.

 

Haddini aşan ve mesleğimizi lekeleyen bu tutum ve davranışları kınıyoruz.

Kamuoyunu da; gazeteci niteliklerine sahip olmayan ve bulunduğu mevki ve makamı kendi çıkarları için kullanan kişilere karşı duyarlı olmaya çağırıyoruz.

 

 


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
muzaffer 8 yıl önce

Gazete çıkarmakla gazeteci olunmaz! bu kelime çok güzel tam uymuş..fırsat buldukça alaplıda yerel gazeteleri takip eden biri olarak..başta gazete sahiplerine sesleniyorum haberleri daha haber gibi yazılmasını isteriz anlamak için ama yorum gibi haberler hiç bişey anlaşılmıyo..

banner251

banner185