Bu haber kez okundu.

‘ZENGİNE HAN, HAMAM, YOKSULA DİN İMAN’

Kdz. Ereğli Eğitim Sen Temsilciliği, 17-25 Aralık 2013’te başlatılan yolsuzluk, rüşvet ve kara para aklama iddiasıyla başlatılan operasyonların üzerinden bir yıl geçmiş olmasına rağmen bir arpa boyu yol alınmadığını ifade ederek AKP’yi sert bir dille eleştirdi.

Açıklama şu şekilde:

“12 yılı aşkın bir süredir tek başına iktidar olan AKP’nin yıllardır adım adım inşa ettiği yolsuzluk, yağma ve rant düzeni, 17-25 Aralık 2013’te başlatılan, yolsuzluk, rüşvet ve kara para aklama iddiasıyla başlatılan operasyonların üzerinden bir yıl geçmiş olmasına rağmen bir arpa boyu yol alınamamıştır.

Yolsuzluk ve rüşvet çetesi­nin faaliyetleri ve siyasi iktidarla ilişkileri delilleri ile birlikte birer birer ortaya çıkarılmasına rağmen, yolsuzluk yapanlar ve yolsuzluğa aracı olanlar, siyasi iktidarın yargı,  emniyet ve basına yönelik baskı ve operasyonları ile aklanmaya çalışılmaktadır.

 

 

‘SERVETLERİNE SERVET KATTILAR’

Operasyonun gerçekleştiği son bir yıl içinde, ilk olarak 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonundan tutuklu şüpheliler salıverilmiş, sonra da dosyaya bakmakla yeni görevlendirilen savcıların “takipsizlik” kararıyla soruşturma nedeni hukuken ortadan kaldırılmak istenmiştir. Ayakkabı kutusu ve kasalar dolusu dolar, avro, TL “sahiplerine” faiziyle birlikte iade edilirken, “şüpheliler” de hükümete yönelik sözde “darbe”nin mağduru gibi gösterilmek istenmektedir.

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonu ile ilgili olarak yürütülen tek yasal soruşturma, dört bakan hakkında Meclise gelen fezlekeler üzerinden yürütülmektedir. AKP Hükümeti ve Meclis Grubu, “komisyondaki oy çokluğu” ile bakanları aklamaya çalışarak, bakanların Yüce Divan'a gönderilmemesi yönünde bütün imkanlar kullanılarak, kendisi için son derece yıpratıcı olan bu süreci en az zararla kapatmak istemektedir.

Yolsuzluk ve rüşvetin suçlularının bütün açıklığı ile ortaya çıkarılıp hesap sorulmasında Hükümetin yargı yolunu kapatması, 17-25 Aralık büyük yolsuzluk ve rüşvet skandalının elbette halkın, emekçilerin vicdanında kapandığı anlamına gelmemektedir.12 yıllık iktidarınız boyunca ileri demokrasi ve büyük ekonomi masalları ile bu halkı uyutmaya çalışırken, halkın masumane inançlarını kullanıp halkı yoksullaştırırken kendi servetlerinize servet kattınız. Paraları sıfırlamak için akla karayı seçtiniz.

 

 

‘DELİLLER ORTADAN KALDIRILDI’

 

Geniş halk kesimleri yıllardır yoksulluk ve borç batağında yaşam savaşı verirken, birile­rinin yıllardır ülke kaynaklarını kendi kişisel çıkarları için kullandıkları ayan beyan ortadadır. Son bir yıldır her şey bütün açıklığı ile halkın gözleri önünde yaşanmaktadır. Sistemin polisleri, savcıları, mahkemeleri, istihbarat güçleri siyasi iktidarın doğrudan elemanları gibi hareket et­miş, soruşturmanın daha fazla derinleşmemesi için bütün olanaklarını seferber edilmiş, bazı deliler ortadan kaldırılmıştır. Ancak cin bir kez şişeden çıkmış, yıllardır halktan gizlenen gerçekler, yolsuzluk, yağma ve talan düzeni toplumun geniş kesimleri tarafından daha net görünmeye başlanmıştır.

Mevcut yağma ve sömürü düzeninin gerçek yüzünü gösteren bu pisliği sistemin mev­cut güçlerinin temizlemesi mümkün değildir. Yıllardır halkın sırtından servetlerini arttıranların, ortaya saçılan pislikleri ortaya çıkarmak yerine, üzerine birkaç kürek toprak atarak yoluna devam etmek istemelerine izin verilemez. Bu nedenle bu pisliği sadece emekçilerin birleşik, örgütlü mücadelesinin temizleyebileceği unutulmamalıdır.

 

 

‘ZENGİNE HAN, HAMAM, YOKSULA DİN İMAN’

 

Siyasi iktidarın bütün engelleme girişimlerine rağmen, yolsuzluk, rüşvet ve yağma gibi sistemin çürümüşlüğünün ifadesi olan bütün pisliklerin halka gösterilmesi görevi emekçilerin ve emek örgütlerinin öncelikli görevleri arasındadır. Yıllardır emeği ve alın teri çalınan, sefalet ücretlerine mahkum edilen emekçiler olarak, her yerinden pislik akan mevcut sistemin sorunlarını kendi iç dengelerini bozmadan aşmasına izin vermeyecek, gerçeklerin bütün açıklığıyla ortaya çıkması için bütün gücümüzle mücadele edeceğimiz bilinmelidir.

Rüşvete, yağmaya, yolsuzluğa izin verme­yen, insanca bir düzen kurulmadan, “zengine han, hamam, yoksula din iman” anlayışı ve dini muhafazakârlık örtüsüyle üzeri örtülmeye çalışılan mevcut yolsuzluk ve sömürü düzeninin ve her yerden akan pisliklerin kaynağını kurutmak mümkün değildir.

AKP iktidarının yolsuzluk ve rüşvet operasyonu ile ilgili olarak bütün ekonomik ve siyasi gerçeklerin üzerini kapatma girişimleri asla kabul edilemez. Yolsuzluğa karışan, rüşvet alan ve kamu kaynaklarını talan eden bütün sorumlular ve arkasındaki güçler halka hesap vermelidir.”

 

(Haber Merkezi)


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185