Bu haber kez okundu.

ZKÜ: 7.1 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM OLABİLİR

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Afet İzleme ve Araştırma Laboratuarı Araştırma Görevlisi Doç. Dr. Hakan Kutoğlu, Bursa'da daha önceden 7.1 büyüklüğünde deprem olduğunu, tekrar böyle bir deprem olma olasılığının bulunduğunu söyledi.  
ZKÜ Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Afet İzleme ve Araştırma Laboratuarı'na bağlı olarak çalışmalarını yürüten Dr. Şenol Hakan Kutoğlu, Dr. Oğuz Gündoğdu ve Dr. Tomonori Deguchı, Uzay Radar İnterferometri tekniğiyle gerçekleştirdikleri çalışmayla Bursa Ovası'ndan geçen fay izini belirlediler. Gerçekleştirilen çalışmada fayın, Demirtaş bölgesinden Nilüfer ilçesine doğru 23 kilometre boyunca uzandığını belirten Kutoğlu, jeomorfolojik özellikler dikkate alındığında bu fayın, Kuzey Anadolu Fay Sistemi'nin Sakarya-Pamukova'dan ayrılan ve Güney Marmara'ya doğru devam eden kolunun devamı olduğunu kaydetti. Kutoğlu, "Çalışma başlattık Bursa ve çevresindeki faylarda herhangi bir hareketlilik var mı? 'Oradaki durum nedir' diye görmek istedik. Yüzey deformasyonları izlemek için, en son teknoloji olan Uzay Radar İnterferometri tekniğine başvurduk. Bu çalışmayı ZKÜ Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Afet İzleme ve Araştırma Laboratuarı'ndan ben ve arkadaşlarım eşliğinde yürüttük. Bunun sonucunda Bursa
Ovası'nda, 2007-2010 yılları arısı radar görüntülerinden değerlendirmeler gerçekleştirdik. Bunun sonucunda enteresan sonuçlarla karşılaştık. Sonuçlara göre, Bursa Ovası'nda bugüne kadar izi sürülememiş fayın varlığını ortaya koyduk. Bu bölgede deformasyon izleri gördük. Bu deformasyon izleri Bursa'nın Demirtaş bölgesinden başlayıp Nilüfer bölgesine kadar 23 kilometre boyunca uzanıyor. Fayın Kuzey Anadolu Fay Sistemi'nin Sakarya-Pamukova'dan ayrılan ve Güney Marmara'ya doğru devam eden kolunun devamı görülüyor. Bu görüntü bölgede aynı zamanda bir sıkışmanın da varlığını gösteriyor. Bunun dışında, İznik kolunun denize daldığı Gemlik bölgesinde de dikkate alınması gereken bir hareketlilik tespit ettik. Bu elde edilen sonuçlar gösteriyor ki, Marmara Bölgesi'nde deprem dediğimiz zaman deprem sadece Kuzey Anadolu'nun Kuzey kolunda değil, Güney kollarında da meydana gelebilir. Bu sonuçlar bunu gösteriyor. Dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü İznik kolu üzerinde en son deprem 1034 yılında gerçekleşmiş, bizim ortaya çıkarttığımız fay üzerinde de yine arşivlerde 1855 yılında 7.1 büyüklüğünde deprem gözüküyor. Bu konularla uğraşan herkes bilir, geçmişte böyle büyük depremler olduysa, yine benzer büyüklükte depremler meydana gelebilir. Bu bağlamda sadece İstanbul değil, Bursa'da yaşayan vatandaşlarımızın da, yetkililerin de bu konuda duyarlı olmaları gerektiğini düşünüyorum" dedi.  
Geçmişte olan bir depremin tekrar olma ihtimalinin olduğunu kaydeden Kutoğlu, "Depremler belli zaman aralığında oluşuyor, dolayısıyla geçmişte bu büyüklükte deprem olduysa yine aynı büyüklükte depremin, aynı sekmen üzerinde meydana gelmesi mümkün" diye konuştu. Depremlerin Batı'ya doğru kırılma sistematiği ile ilerlediğini belirten Kutoğlu, "Tetikleme anlamında bir şey söyleyemeyiz. Ama 1999 depreminden sonra daha önceki ilimsel araştırmalar gösterdi ki, Kuzey Anadolu Fay Sistemi'nin 1939 yılından başlayarak, Batı'ya doğru kırılma sistematiği söz konusu. O günden bu güne kadar depremler Gölcük'e kadar ulaştı. Bundan sonra Marmara Bölgesi'ndeki faylarda bir kırımla bekleniyor. Bu Kuzey kolunda olabileceği gibi İznik kolu üzerinde veya Bursa'dan geçen bir kol üzerinden gerçekleşebilir." diye konuştu.Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner185