Bu haber kez okundu.

ZOKEV İLK KEZ EĞİTİM VE KÜLTÜR ÖDÜLLERİ VERDİ

Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfının (ZOKEV) 2017 yılı eğitim ve kültür ödülleri törenle verildi. Fener’deki Maden Mühendisleri Derneği lokalinde yapıldı  Geçen yıl yapılan “Ekonomik ve Ekolojik Sürdürülebilirlik Açısından Filyos Vadisi Sempozyumu”  bildiriler kitabının tanıtımının da yapıldığı törende açılış konuşmasını yapan ZOKEV Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Kalafat şöyle konuştu:

 “ZOKEV olarak Zonguldak’ın önünde duran önemli sorunlar için ortak aklı üretmeye yönelik çalışmalar yapıyoruz. Zamanınızı almamak için tek tek saymayacağım. Bu çalışmaların sonuncusunu, geçtiğimiz mayıs ayında Çaycuma’da yaptık. Ülkenin en önde gelen bilim insanlarıyla Filyos Projesi’ni tartışıp, orada nasıl bir yeşil ekonomik dönüşüm yaratabiliriz sorusuna yanıt aradık. Elde ettiğimiz sonuçları da bugün elinize aldığınız kitapta yayımlayarak kamuoyunun dikkatine sunduk. Bir kentsel arayışın sonucu olarak ortaya çıkan bu kitabın ilgili çevrelerce, en azından tartışmaların başlangıcı olarak kabul edilmesini diliyor, başta bildiri sunan hocalarım ve yönetim kurulumuzdaki değerli arkadaşlarım olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu tip çalışmaların devam edeceğini bir kez daha yineliyorum.”

 

 

BU ÖDÜL BİR HAKKIN TESLİMİDİR

 

Zafer Kalafat konuşmasının devamında, “Bu yıl ilk kez eğitim ve kültür ödülü veriyoruz. Yönetim kurulunda öteden beri konuştuğumuz ancak ihmal ettiğimiz bir konuydu. Bu yıl, gerçekten çok yerinde tercihler de yaparak, ZOKEV açısından gelenekselleştireceğimiz bir çalışmanın ilk adımını attık. Sayın Salim Çalık’a kültür, Sayın Gökhan Taner Günsan ve Sayın İsmet Akyol’a eğitim alanında verdiğimiz bu ödüllerin gerekçelerini, birazdan arkadaşlarımız açıklayacağı için tekrarlamıyorum. Ancak şunu söylemek isterim. Bu ödül bir hakkın teslimi olduğu kadar, ZOKEV ailesinin, üçü de KHK mağduru olan arkadaşlarıyla dayanışmasının da bir ürünüdür. Her biri görevlerinde son derece başarılı işler yapmış, camiasının yüz akı olmuş olan arkadaşlarımız, karanlık mahfillerde intikam duygularıyla üretilen kumpasların sonucunda kamudaki görevlerinden uzaklaştırıldı. Bunu kabul etmiyor ve arkadaşlarımızın yanında olduğumuzu bir kez daha ilan ediyoruz” dedi.

 

ÇALIK ÖDÜLÜNÜ ŞİİR OKUYARAK ALDI

 

Salim Çalık’a ödülünü KESK Kültür-Sanat Sen Genel Başkanı Yavuz Demirkaya verdi. Demirkaya Kültür-Sanat Sen’in yoğun çaba gösterdiği bir alanda ödül verme onurunu kendilerine veren ZOKEV yönetimine teşekkür ederek ödül plaketini Çalık’a verdi.

 

ertelenmiş düşler aşkına

 

göçükte kalan bir madencinin içine gömüldüğü kömür, taş ve toprak yığınından kurtulmak için çırpınırken sevgilisini, çocuklarını, gerçekleştiremediği düşlerini düşünerek direnmesi gibi tutunup yaşamın en uç noktasına...;

 

dedi ki;

 

bir soluk daha, bir soluk daha...

yarım kalmış öpüşler

hakkı verilmemiş dokunuşlar

söylenememiş sözcükler

ertelenmiş düşler aşkına...

bir soluk daha

 

Şiiriyle konuşmasına başlayan Çalık, “ZOKEV'in verdiği bu ödül benim için ‘bir soluk daha’dır. Maden kültürünü yaşatmaya, onların sorunlarını duyurmaya çalışan yazılarım, şiirlerim nedeniyle ihraç edildim. Bunlardan hiçbir zaman gocunmadım, hiçbir zaman pişman olmadım.

Ömrümün hiçbir döneminde hiç kimseden ödül beklemedim. Fakat bu ödül benim için çok önemli. Belki de ömrümde alacağım tek ödül olarak da kalacak. Benim için çok önemli, çünkü yaşam pratiğime dayalı olarak verildi.

Bizi ihraç edenler bize boyun eğdiremezler. Ben yine şiirlerimi yazmaya devam edeceğim. Yine bu kentin kültürüne, değerlerine sahip çıkmaya devam edeceğim. Bizleri açlıkla terbiye etmeye çalışanlar yanılıyorlar. Burada bulanan ve bulunamayan çok sayıda dostumuzun, emekten yana insanların dayanışması bize güç veriyor, bizi ayakta tutuyor. ZOKEV öğretmenlerime ve bana verdiği ödüllerle, dayanışma vurgusuyla yol gösterici bir tavır da sergilemiş oldu.”  Sözleriyle duygularını ifade etti.

 

AKYOL’A ÖDÜL

 

Eğitim alanında, İsmet Akyol’a ödülü ZOKEV Kurucu Başkanı Enver Karaçam tarafından verildi. Ödülü aldıktan sonra bir teşekkür konuşması yapan İsmet Akyol, “Şayet 15 Temmuz darbe girişimi başarıyla sonuçlansaydı yine ihraç edilecektik…Yaptığımız çalışmalar bir takım odakları sarstı. Bu nedenle ihraç edildik. Bizler laik ve bilimsel eğitimi savunduğumuz için ihraç edildik. Şunu biliyoruz ki mutlaka geri döneceğiz. ZOKEV Zonguldak’ın yüz akı. Bize verdiği bu ödülün yükü çok ağır. Yarın biz artık daha çok çalışacağız ve ZOKEV’in yüzünü kara çıkarmayacağız. Bu ödülü kızım için, eşim için, dönmemizi bekleyen öğrencilerimiz için, ihraç olan tüm KESK üyeleri için alıyorum” dedi.

 

GÜNSAN’DAN TEŞEKKÜR

 

Yine eğitim alanında, ödüle değer bulunan Gökhan Taner Günsan’a ise ödülü ZOKEV Yönetim kurulu Başkanı Zafer Kalafat ile CHP Merkez İlçe Başkanı Fikret Zaman birlikte verdi.  Günsan yaptığı teşekkür konuşmasında ZOKEV’e teşekkür etti. Günsan, “Bu ödülün bizlerle birlikte, bu ülkede laik, demokratik, bilimsel eğitim için mücadele insanlara da verildi. Yine bu ödül bizlerle birlikte ihraç edilen kamu emekçilerine, işçilere verildiğini biliyorum. Bizlerle dayanışan bu kadar güzel insan varken hiçbir zaman bizim boynumuzu bükemezler” dedi. Daha sonra sempozyum kitabının dağıtımı yapıldı. Tören kitap ve ödüller üzerine yapılan sohbetle sona erdi.

 

ÇALIKTAN DEĞERLENDİRME:

 

Kendisiyle görüştüğümüz Salim Çalık; "Bu ödülü almamda bugüne kadar üzerimde emeği olan, yol gösteren, örnek olan, dayanışma sergileyen herkesin payı var. Dolayısıyla bu ödül benim şahsımda bu insanlara; insandan, emekten, özgürlükten, eşitlikten, adaletten, barıştan, sevdadan, sanattan yana olan herkese verilmiştir. Bu bu ödülü bu değerlere sahip çıkanlara adıyorum." dedi.

 

 

KATILANLAR:

 

KESK Kültür-Sanat Sen Genel Başkanı Yavuz Demirkaya, CHP Zonguldak merkez İlçe Başkanı Fikret Zaman, Yazar İrfan Yalçın, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Şube Başkanı  Selma Özbay, Zonguldak Tenis Deniz Spor Kulübü Başkanı Çetin Özçep, TEMA İl Temsilcisi Berran Aydan, KESK Bileşenleri, ZOKEV üyeleri ile birlikte çok sayıda yurttaş katıldı.

 

 

 

 

 

 


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185