Bu haber kez okundu.

“ZONGULDAK HALKI TAHRİK EDİLİYOR”
 

Ahmet Demirci başkanlığında toplanan GMİS Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısına, TTK’nın özelleştirilmesine dönük haberler değerlendirildi. Demirci, Başbakan Binali Yıldırım’ın sendika ziyaretinin ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın, Milletvekili  Şerafettin Turpcu’nun sorularına verdiği yanıtta  “TTK’nın özelleştirme kapsam/programında olmadığını” ifade etmesinin hemen ardından TTK’nın özelleştirilmesinin taslağının hazırlandığı haberinin yayılmasının  tesadüf olamayacağına dikkat çekti.

“Kimse madencinin sabrını daha fazla zorlamasın. Maden işçisi ve Zonguldak halkının TTK’nın özelleştilmesine asla müsaade etmeyeceğini herkes bilmelidir. Genel Maden İşçileri Sendikası Yönetim Kurulu ve Başkanlar Kurulu’nun her ferdi canı pahasına TTK’yı savunmaya ve bu gerçekleri tüm Türkiye’ye anlatmaya devam edecektir” diyen Ahmet Demirci sözlerine şöyle devam etti:

 

 “Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Sayın Şerafettin Turpçu,  TBMM Plan-Bütçe Komisyonu’nda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a sorduğu sorulara verilen yanıtları 14 Aralık 2016 tarihinde açıkladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak; “Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) özelleştirme kapsam/programında yer almamaktadır” diyor. Sayın Albayrak, TTK’nın yapılandırılması konusunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın sorumlu olduğunu ve çalışmaların Bakanlık tarafından yürütüldüğünü belirtiyor.

Mahalli basında geniş yer bulan bu açıklamalara başta madenciler olmak üzere Zonguldak, Bartın, Karabük halkının büyük ilgi gösterdiği görüldü.

Ne tesadüftür ki aynı gün sadece bir gazetede Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na dayandırılarak “Zonguldak Yeniden Yapılandırma ve Çalışma Taslak Planlaması” adı altında bir açıklama yer aldı. Ayrıca, “Bakanlığın, Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun özelleştirilmesi çalışmasını resmen başlattığı” yorumuna yer verildi.

 

BAŞBAKAN KONUNUN TAKİPÇİSİ

Şimdi GMİS Genişletilmiş Başkanlar Kurulu olarak biz diyoruz ki bu telaş neden?

Eğer böyle bir çalışma yapılıyorsa neden muhatapların haberi yok?

Ve neden sadece bir gazeteye servis yapılıyor?

Türkiye’de “Milli Seferberlik” ilanının tartışıldığı bir günde maden işçisi ve Zonguldak halkı neden tahrik ediliyor?

Daha geçtiğimiz hafta (9 Aralık 2016) Cuma günü Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım, Sendikamızı ziyaret etti. TÜRK-İŞ Genel Başkanımız Ergün Atalay, bölge milletvekillerimiz, Genel Başkan olarak ben ve TTK Genel Müdür Vekilimiz, başta TTK olmak üzere Zonguldak hakkında bilgiler verdik. Sayın Başbakanımız sorulabilecek pek çok soruyu sordu. Netice itibariyle yerli zenginliğimiz olan taşkömürünü daha çok üretmemiz gerektiğini belirterek, kendilerine sunduğumuz TTK Raporu’nu inceleteceğini ve konunun takipçisi olacaklarını ifade etti. Yerli kömürümüzü koruduklarını, Türkiye’nin dört bir yanında sondaj çalışmalarının devam ettiğini de hatırlattı.

Sayın Başbakanımızın açıklamaları ve Sayın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımızın verdiği cevaplardan, bazılarının ciddi biçimde rahatsız olduklarını anlıyoruz. Bu çevrelerin her fırsatta TTK’nın özelleştirilmesi, Maden Makinaları Fabrikası’nın boşaltılması, TTK binalarının başka amaçlarla kullanılması gibi konuları gündeme getirerek madenciler arasında ve Zonguldak’ta huzursuzluk yaratmaya çalıştıklarını biliyoruz.

Biz Genel Maden İşçileri Sendikası ve madenciler olarak her şart altında işimize, aşımıza, bölgemize, ülkemizin ve milletimizin geleceğine sahip çıkacağımızı bir kez daha tekrarlıyoruz.

 

KİMSE MADENCİNİN SABRINI ZORLAMASIN

Biz, Türkiye’nin taşkömürüne, TTK’ya ve Zonguldak’a ihtiyacı olduğunu biliyoruz.

En az yüzyıllık kömür rezervi bulunan bölgemizde, kimse 168 yıllık üretim kültürüne sahip Türkiye Taşkömürü Kurumu’nu küçültmekten ve daraltmaktan söz edemez.

Bir kez daha yaşayarak gördük ki TTK ve Zonguldak küçüldükçe, Türkiye; borç krizine girdi ve kendi kaynaklarına, kendi zenginliklerine yüzünü dönmek zorunda kaldı.

Biz üretmek, kazandırmak ve kazanmak istiyoruz. Türkiye bu ekonomik krizi aşmak için üretmek zorunda.

Bugün TTK, kömür talebini karşılayamıyor. Kömür fiyatları yükseldiği halde satacak kömürü yok. Zonguldak, işsizlikten göç veriyor ve tek gözbebeğimiz olan TTK zor durumda.

Özellikle iktidar partisinin Zonguldak milletvekilleri bu gerçeği görmek ve TTK’yı savunmak zorundadır. TTK’yı savunmayacaklar ise neyi savunacaklar? Nerede, kaç kişiye istihdam yarattılar?

Kimse madencinin sabrını daha fazla zorlamasın.

Maden işçisi ve Zonguldak halkının TTK’nın özelleştilmesine asla müsaade etmeyeceğini herkes bilmelidir.

Genel Maden İşçileri Sendikası Yönetim Kurulu ve Başkanlar Kurulu’nun her ferdi canı pahasına TTK’yı savunmaya ve bu gerçekleri tüm Türkiye’ye anlatmaya devam edecektir.”                    

 

TOPLANTIYA KATILANLAR:

GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreteri Hakkı Arslan, Genel Mali Sekreteri Adnan Tıska, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Satılmış Uludağ, Karadon Şube Başkanı Kemalettin Karataş ve şube yönetimi, Kozlu Şube Başkanı Hüseyin Kolçak ve şube yönetimi, Armutçuk Şube Başkanı Ali Eşitmez ve şube yönetimi, Üzülmez Şube Başkanı Tayfun Demir ve şube yönetimi, MTA Şube Başkanı Durmuş Kılıç ve şube yönetimi, Merkez Servisleri Şube Başkanı Birol Kundakçıoğlu ve şube yönetimi, Amasra Şube Başkanı Ertan Kaya ve şube yönetimi. 


SONUÇ BİLDİRİSİ

 

Genel Başkan Ahmet Demirci başkanlığında toplanan Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genişletilmiş Başkanlar Kurulu, 15 Aralık 2016 tarihinde Genel Merkez Toplantı Salonu’nda yapıldı.

            Toplantı sonrasında açıklanan Sonuç Bildirisinde şu görüşlere yer verildi;

            “Başkanlar Kurulumuz, Genel Başkanımız Ahmet Demirci başkanlığında toplandı; 4 Aralık 2016 Dünya Madenciler Günü etkinliği, 9 Aralık 2016 tarihinde Başbakan’ın Sendikamızı ziyareti, örgütlenme çalışmaları, seminer çalışmaları, toplu iş sözleşmesi hazırlıkları, işyeri sorunları ile bölgemizdeki ve ülkemizdeki gelişmeleri değerlendirdi.

-          Başkanlar Kurulumuz; Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK), Maden Tetkik Arama Kurumu (MTA) ve örgütlü olduğumuz özel sektör işyerlerindeki üyelerimizin sağlıklı ortamlarda çalışıp, ailesi ile birlikte insanca yaşayacağı koşulların yaratılması mücadelesini her şart altında sürdürecektir.

-          Başkanlar Kurulumuz; Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın, beraberindeki Bakanların, parti yöneticilerinin ve yöre milletvekillerinin Sendikamızı ziyaretlerinden onur ve memnuniyet duymuştur.

-          Başkanlar Kurulumuz; TÜRK-İŞ Genel Başkanımız Sayın Ergün Atalay’a, bu ziyarette hazır bulunmasından ve sorunlarımızın aktarılmasına verdiği katkıdan dolayı teşekkür etmektedir.

-          Başkanlar Kurulumuz; mahalli bir basın organında yayınlanan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda hazırlandığı belirtilen rapor hakkında muhatapları tarafından Sendikamıza bilgi verilmemesini şiddetle eleştirmektedir. Gazeteciliğe olan saygımız nedeniyle haber kaynağı da ilgili basın organına sorulmamıştır.

-          Başkanlar Kurulumuz; İşimize, aşımıza, bölgemize, ülkemizin ve milletimizin geleceğine canı pahasına sahip çıkmaya ve gerçekleri Türkiye’ye anlatmaya devam edecektir.

-          Başkanlar Kurulumuz; Türkiye’nin, ekonomik krizi aşmak için TTK ve MTA gibi kurumlarına sahip çıkarak, en kısa zamanda üretimi artırması gerektiğini bilerek işçi alımı konusundaki ısrarlı talebini sürdürecektir.

-          Başkanlar Kurulumuz; İstanbul’da meydana gelen terör saldırısını bir kez daha lanetlemektedir. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar dilemektedir. Başkanlar Kurulumuz, her şart altında terörün karşısında dimdik durmaya devam edecektir.

-          Başkanlar Kurulumuz; TTK’nın, kömür talebini karşılayamadığını, kömür fiyatlarının yükseldiğini, havzada hazır kömür olduğunu, çalışmaya hazır işsizler bulunduğunu ve Zonguldak’ın göç verdiğini hatırlatarak özellikle iktidar partisi milletvekillerini TTK’yı savunmaya davet etmektedir.

-          Başkanlar Kurulumuz; Maden işçisinin hiç kimse tarafından, hiçbir şekilde tahrik edilmemesi gerektiğini hatırlatmaktadır.

-          Başkanlar Kurulumuz; Soma ve Ermenek maden şehitlerinin yakınlarının yararlandığı haklardan Zonguldak maden şehitlerinin yakınlarının da yararlanması için açılan davanın Anayasa Mahkemesi tarafından olumsuz sonuçlanmasını üzüntüyle karşılamaktadır.  Başkanlar Kurulumuz, TBMM’de yapılacak yeni bir yasal düzenlemeyle bu eşitsizliğin giderilmesi için başta iktidar milletvekilleri olmak üzere Zonguldak milletvekillerinin yasa teklifinde bulunmasını beklemektedir.”Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185