Bu haber kez okundu.

'ZONGULDAK İÇİN VARIZ'

Zonguldak TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Demir, "Zonguldak TSO’nun bulunduğu konum, lider pozisyonu tüm bölgede imrenilecek düzeydedir. Hayallerin ötesinde bir sivil toplum örgütü oluşturduk, eserimizden gurur duyuyoruz. Emeği geçen tüm Meclis üyelerimize şükran ve teşekkürlerimizi sunuyorum" dedi.

 

Birçok ildeki TSO'ların günümüzde hayata geçirmeye çalıştığı projeleri, Zonguldak TSO’nun 7 yıl önce gerçekleştirdiğini kaydeden Başkan Demir, "Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası zirvededir. Zirvede kalmaya da devam edecektir. Hedeflerimizi büyüterek, yolumuza devam edeceğiz" diye konuştu.

 

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Demir, 5 Mayıs 2013 Pazar günü yapılacak TSO seçimleri öncesinde ekibiyle birlikte seçmenin karşısına çıktı. Başkan Demir, meslek grupları adaylarını kamuoyuna tanıtarak, yaptıkları ve yapacakları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

“ODA’YI SİYASETE ALET ETMEDİK”

Demir, TSO Başkanlık ve yönetiminin çok önemli mevkiiler olduğunu belirterek, “Başka mevkilerin ticarethaneye dönüşmesi üzerine TSO'nun konumu ve önemi daha değerlendi tabii ki. Zonguldak'ın en dinamik sivil toplum örgütü diyebiliriz. Bu dinamizmi siyasi yatırıma dönüştürmediğimiz için marka değeri sürekli arttı. Zonguldak TSO, tüm siyasi görüşlere karşı açık, samimi ve dürüst olması, siyaset yapmaması, ancak Zonguldak'ın genel sorunları için ön şart sürmeden tümü ile aynı masaya oturuyor olması Oda’nın gücüne güç kattı. Geçmiş dönemlerde kendileri ile çalışma fırsatı bulduğum, Oda’nın bugünkü duruma gelmesinde büyük katkıları bulunan ağabeylerim Temel Küçük, Ali Kemal Bahadır, Fevzi Furtun, Mecit Aydın, Hüseyin Papila, Hüseyin Korkmaz, Hasan Gürdal, Ahmet Öztürk, Hasan Zilan gibi Yönetim Kurulu üyelerimizin, benden önce Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmış rahmet ve minnet ile andığım büyüklerimin yaptığı gibi bu makamda olduğum sürece hiç bir siyasi görüşe burun kıvırmadım. Oda’yı siyasete alet etmedim. Gerektiği yerde takdir ettim, gerektiği yerde eleştirdim” dedi.

“ÇALIŞMALARIMIZI, ‘GÖREV’ VE ‘ZONGULDAK’A HİZMET’ DİYE DÜŞÜNDÜK”

Zonguldak TSO’nun birçok etkinliğe imza attığını, kente ve bölgeye katkıda bulunduğunu ifade eden Demir, “Ama bunu biz hep ‘görev’ ve ‘Zonguldak’a hizmet’ olarak kabul ettiğimizden anlatma ihtiyacı duymamıştık. Hatta görevimiz olarak kabul ettiğimiz şeyleri anlatmayı kendimize zül sayarak, dergi veya başka bir yayın organında fazlaca yer almamaya özen göstermiştik. Ama gelinen noktada bunun bir gereklilik olduğunu gördük. Zonguldak TSO’nun yaptıklarını herkesten çok iyi bilenlerin bile bunları görmezden gelerek hareket etmesi, kurumu küçük düşürmeye çalışması bizi yaptıklarımızı daha iyi anlatmamız gerektiği noktasına getirdi” dedi.

“KENTİ YARINLARA TAŞIYABİLECEK YARIM KALAN PROJELERİMİZİ TAMAMLAMAK İÇİN ADAYIZ”

Zonguldak TSO Başkanı Salih Demir, “Eşeğe semer dikileceği zaman sadece ölçüsü alınır, fikri sorulmaz” sözünü hatırlatarak, “Zonguldaklının fikri sorulmadan ölçüsünün alınamayacağını herkese anlatacak bir irade olmalı. Bu iradeyi en çok Zonguldak’ın can damarı TSO’nun göstermesi gerekir. Kendi menfaatini ön planda tutan veya değişik güç odaklarının etkisinde kalan kişiler yerine şehrin çıkarlarını düşünen kentin en büyük sanayi ve tüccarları başkan ve yönetici olmalı ki şehrin önü açılabilsin. Zonguldak’ın hakkı gerekli şekilde savunulabilsin. Ayrıca kenti yarınlara taşıyabilecek yarım kalan projelerimizi tamamlamak için adayız. Zonguldak, 1995 senesinde TOBB’de konsey üyeliği bazında temsil ediliyordu, şimdi ise birçok ulusal ve uluslararası alanda temsil ediliyor. Zonguldak, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Başkan Yardımcılığı, TOBTİM Uluslararası Ticaret Merkezleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevlerinde temsil ediliyor, Batı Karadeniz’in sözcüsü durumunda. Yardımcısı olduğum görevlerde başkan olarak Zonguldak’a yeni ufuklar açma hedefindeyim” dedi.

“BAŞKA YERDE 5 LİRA KAZANMAKTANSA, ZONGULDAK’TA 1 LİRA KAZANMAYI YEĞLİYORUZ”

Demir Ailesi olarak Zonguldak dışında hiçbir yatırımlarının olmadığına dikkat çeken Salih Demir, “Bütün yatırımlarımız Zonguldak’ta ve 2 bin 410 çalışanımıza direk, bir o kadar da işlerimizden dolayı geçimini sağlayanlara iş vermeye çalışıyoruz. Zonguldak’a elbette para kazanmak için yatırım yapıyoruz, ama hepsinden öte bu şehre sosyal sorumluluk anlamında borcumuz olduğuna inanıyoruz. Başka yerde 5 lira kazanmaktansa, Zonguldak’ta 1 lira kazanmayı yeğliyoruz. Biz kazandıklarımızı, Zonguldak’tan kazanmanın sorumluluğuyla yine doğup büyüdüğümüz şehrimize yatırım yaparak, bir anlamda borç ödüyoruz. Bundan sonra da ‘bize para kazanmaya müsaade ederlerse’ yatırım yapmaya devam edeceğiz. Zonguldak, bizden vazgeçmediği sürece, Zonguldak'tan vazgeçmemiz mümkün değildir. Başka Zonguldak yok. Bizim yatırım için ayırdığımız paramızın üzerinde ‘sadece Zonguldak'ta geçerlidir’ yazıyor” diye konuştu.

“BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN İLE GÖRÜŞECEĞİZ”

Zonguldak TSO’nun Zonguldak sorunlarına gerektiği kadar eğilmediği yönündeki eleştirilere de değinen TSO Başkanı Salih Demir, “Zonguldak TSO olarak, elimizden ne geliyorsa yaptık. Zonguldak TSO olarak, değil bölgede, Türkiye genelinde dahi etkimiz ve gücümüz var. Merkezi hükümetlerin aldığı kararları etkiledik. Ama karar mekanizmasındaki yetkililerin desteği olmadan bir yere kadar gidilebiliyor. ‘Büyük Zonguldak’ hayalimize kavuşmak için birçok yol denendi. Belli yerlerde tıkandık, bundan sonraki dönemde ise bir aşama daha ileri gidip Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceğiz. Maden hariç her kesime teşvik verildi. Yöremizle ilgili kapsamlı bir rapor hazırlıyoruz. Zonguldak’ın genel sorunlarını Başbakan ile paylaşacağız” dedi.

“ÜRETKEN ZİHNİYETİ GELİŞTİRMEMİZ GEREKİYOR”

Üretken zihniyet gelişmemesinden Zonguldak’ta birçok şeyin olmadığını belirten Başkan Demir, “Üretken zihniyeti geliştirmemiz gerekiyor. Zonguldak’tan kazananların, parası olanların üretime dönük yatırımlar yapmasını sağlamamız lazım. Bürokratların da Zonguldak’ımızı sevmesi, sevgisini de göstermesi olmazsa olmazımız. Ticaretten para kazananların da Zonguldak’a yatırım ve üretime yönelik bir şeyler yapması gerekir. Zonguldak, Türkiye ile değil, dünya ile entegre sağlayan bir kent. Sadece al-sat ticareti yapılmamalı. Dünyada kömürde daralma olduğu zaman Zonguldak’a yansıyor. Al-satçı oluşumuza en basit örnek kömür ve demir-çeliğe bağlı yan sanayilerimizin gelişmemesi, bunları dışarıdan alıyor olmamızdır. Bu al-sat zihniyetinden kurtulmadığımız sürece ne TSO’ların, ne de devletin desteğiyle bir yerlere varılabilir” şeklinde konuştu.

“HEDEFİMİZ; DAHA ÜRETKEN BİR ZONGULDAK”

Hayalindeki Zonguldak resminde en başta daha üretken bir Zonguldak olduğunu belirten Demir, “Daha sonrasında ise Filyos Vadisi Projesi gerçekleşmiş bir Zonguldak. En az 150 bin nüfuslu Filyos bölgesi. Merkezde kentsel dönüşümü başarmış, ulaşım sorunu çözülmüş, sağlıklı bir ulaşım ağına sahip Zonguldak. En az 70 bin öğrencili bir üniversiteli Zonguldak. En az 15 bin yatılı öğrenci kapasiteli, işletmelere ara eleman yetiştiren Endüstri Meslek Lisesi olan bir Zonguldak” dedi.

“VİZYONER LİDERLİK, GÜÇLÜ EKİP, İSTİKRARLI GELİŞME”

Zonguldak TSO Başkanı Salih Demir, Zonguldak’ı vizyoner bir liderlik, güçlü bir ekip ruhu ve istikrarlı bir gelişmeyle hem Türkiye, hem de dünyada hak ettiği yere daha hızlı taşımak istediğini vurguladı. Demir, “Zonguldak ekonomisinin standartlarını en üst düzeye taşımak, sanayimize, esnafımızın, tüccarımızın günlük hayatına canlılık katmak, Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası’na üye tüccar ve sanayiciyi bağlı bulundukları meslek grubunda temsil etmek için aday olan arkadaşlarımızla, üyelerimizden tekrar yetki istiyoruz. Meslek grubunda üyelerimizi temsil için yetki talebinde bulunan arkadaşlarımızın her birisinin tecrübesi, birikimi özgüveni, dürüstlüğü ve temsil kabiliyeti ile Zonguldak TSO’nun hizmet kalitesini daha da yukarıya taşıyabileceğine inancım ve güvenim tamdır. Geçmişte sıradan bir sivil toplum örgütü olan Zonguldak TSO’nun bugün geldiği konum, edindiği güç ve itibara birçok üyemizin büyük katkısı oldu. Başta kadirşinas üyelerimize, 17 yıldır bizlere yol arkadaşlığı, kader ortaklığı yapan Meclis üyelerimizin, Yönetim Kurulu üyelerimizin tümüne, Odamıza ve Zonguldak’a kazandırdıklarından ötürü şükran ve minnetlerimi sunuyorum. Her zaman ki gibi yine hizmet için yola çıktık” dedi.

MESLEK GRUPLARI ADAYLARI AÇIKLANDI

Meslek gruplarında üyeleri temsil etmek için Salih Demir’in listesinden aday olanlar şu isimlerden oluşuyor: 

1’inci Grup Adayları: Simten Papila Pervaneli, Mustafa Özkan.

2’nci Grup Adayları: M.Salih Demir, Alaattin Kurnaz.

3’üncü Grup Adayları: Necmi Abay, İslam Günay.

4’üncü Grup Adayları: Ali Osman Haberal, Hamdi Öztürk, Ömer Faruk Yıldız.

5’inci Grup Adayları: Taner Külah, Süleyman Öztürk.

6’ncı Grup Adayları: Zafer Sağlam, Tanju Akbulut.

7’nci Grup Adayları: Zeki Tosun, Ayşen Orhan, Tansel Yılmaz.

8’inci Grup Adayları: Vahdettin Velioğlu, Kemal Demir.

9’uncu Grup Adayları: Metin Demir, İhsan Sabri Karaduman, Ali Haydar Sungur.

10’uncu Grup Adayları: Hüseyin Demirel, Mehmet Abalı.

11’inci Grup Adayları: Lütfiye Zilan Cenk, Levent Sürmen, Turan Cesur.

12’nci Grup Adayları: Abdülbaki Gökçek, Batuhan Uludüz.

13’üncü Grup Adayları: Yücel Mercimek, Ragıp Bayraktar. 


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185